Kiedy kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie?

Kredyt konsolidacyjny to usługa bankowa dla wszystkich osób, które mają kilka lub więcej zobowiązań finansowych. Polega na połączeniu ich w jedną wygodną i niższą ratę. To duże ułatwienie w pozbywaniu się zadłużenia, ale warto najpierw zapoznać się z blaskami i cieniami tego rozwiązania.

Kiedy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to coś, na co mogą zdecydować się jedynie osoby z innymi zadłużeniami. W ramach rozwiązania da się spoić ze sobą kredyty pochodzące z różnych banków, a czasami również pożyczki pozabankowe. Klienci decydują się na to z różnych pobudek, a najczęstsze są dwie.

  • Chęć uporządkowania swoich spraw finansowych – natłok wielu kredytów, które trzeba spłacać każdego miesiąca, może stać się uciążliwy. Każda rata ma inną wysokość i inny termin na wpłatę. Niekiedy trudno o nich wszystkich pamiętać i trzeba naprawdę dobrze zorganizować sobie wszelkie płatności, aby o niczym nie zapomnieć. Nawet omyłkowe pominięcie jednej z rat skutkowałoby pogorszeniem historii kredytowej i naliczeniem odsetek. Takiej sytuacji chyba nikt nie chciałby zaznać. Konsolidacja sprawia, że zamiast wielu rat uiszcza się tylko jedną, a na dodatek klient ma prawo określić z bankiem jej dowolny termin. Najczęściej ustawia się go tuż po dniu otrzymywania wynagrodzenia, aby bezproblemowo przelać należność do placówki, która następnie zajmuje się rozdysponowaniem środków do odpowiednich organów.
  • Zbliżające się osłabienie sytuacji finansowej – do uzyskania kredytu konsolidacyjnego konieczna jest zdolność kredytowa. Z tego względu osoby borykające się z problemami pieniężnymi nie dostaną zgody na usługę. Czasami takie sytuacje da się przewidzieć. Niektóre duże wydatki (np. remonty) planuje się z dużym wyprzedzeniem. Na ten czas warto odciążyć swój budżet i obniżyć koszty rat za pomocą konsolidacji. Najlepiej skontaktować się z placówką w sprawie złączenia długów na kilka miesięcy przed planowanym obciążeniem budżetowym, gdy zdolność kredytowa nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Konsolidacja to dobre rozwiązanie w momencie, kiedy kredytobiorca jeszcze spłaca wszystkie zobowiązania w terminie, ale wie, że jego oszczędności w przyszłości mogą mu na to nie pozwolić. Wtedy szczególnie warto sięgnąć po to rozwiązanie, ponieważ prawdopodobnie uratuje tę osobę przed sporymi problemami i długami.

Jak wyliczyć ratę kredytu konsolidacyjnego?

Z jakimi ratami trzeba się liczyć, decydując się na kredyt konsolidacyjny? Kalkulator Bankier pozwala to bardzo łatwo obliczyć. Narzędzie potrzebuje od użytkownika tylko dwóch danych – kwoty kredytu i okresu spłaty. Na tej podstawie generuje ranking, który składa się z aktualnych ofert proponowanych przez banki.

Przy każdej opcji widnieje wysokość raty, jaką klient będzie zobowiązany spłacać co miesiąc. Poza tym narzędzie pokazuje też kwotę całkowitą i RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Zestawienie prezentuje oferty w takiej kolejności, że pierwsza z nich wypada najkorzystniej dla klienta.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że obliczone w ten sposób raty nie są ostateczne. Wszystkie ustalenia odbywają się podczas tworzenia umowy z bankiem. Niezbędne jest także wykazanie zdolności kredytowej, a zatem przedstawienie m.in. zaświadczeń o zarobkach i umowy o pracę.

Mimo wszystko warto korzystać z kalkulatora kredytowego do konsolidacji i nie tylko. To narzędzie przydatne również w innych przypadkach np. przy pożyczce gotówkowej. Pozwala oszacować, na jaki okres spłaty i wysokość rat musi się naszykować klient przy pożądanym zobowiązaniu.

Kredyt konsolidacyjny – zalety rozwiązania

Największą korzyścią płynącą z kredytu konsolidacyjnego jest to, że jest on sposobem na ochronę przed popadnięciem w kłopoty finansowe. Piętrzące się długi to ogromne strapienie, z którego niezwykle trudno się wydostać. Na szczęście dokonana w odpowiednim momencie konsolidacja stanowi zabezpieczenie przed utratą panowania nad spłatami.

Dzięki konsolidacji zobowiązań spędza się znacznie mniej czasu na opłatach i nie pochłaniają one tyle energii. Wystarczy raz w miesiącu zrobić przelew i nawet nie myśleć o tym, czy pieniądze trafiają do odbiorców, bo tym zajmuje się bank udzielający usługi. Na dodatek termin płatności ustala klient w porozumieniu z placówką, więc może on być znacznie korzystniejszy niż te narzucone poprzednio.

W ramach konsolidacji wolno złączyć zarówno wszystkie swoje kredyty, jak i tylko ich część. Wszystkie warunki ustala się tak, aby jak najlepiej odpowiadały klientowi. Niektóre banki uwzględniają nawet pożyczki pozabankowe, ale warto się o tym zawczasu upewnić. Kredyty mogą pochodzić z różnych źródeł, a nie tylko od organu, który je konsoliduje.

Czy konsolidacja ma jakieś minusy?

Kredyt konsolidacyjny to wygodne i dla wielu osób wręcz zbawienne rozwiązanie, ale nie jest pozbawione wad. Pierwszym, co przychodzi na myśl, jest zwiększenie ogólnej sumy do spłaty. Choć raty są niższe, to tak naprawdę kwota zobowiązania rośnie. Wszystko dlatego, że bank również musi zarobić na tej transakcji. Z tego względu tak ważne jest RRSO.

Konsolidacja to kolejny czynnik, który obniża zdolność kredytową. Jeśli po skonsolidowaniu zobowiązań klient chce jeszcze zaciągnąć kolejną pożyczkę, jego szanse będą mniejsze. Ponadto wydłuża się okres spłaty. W zależności od kwot może być mowa nawet o kilku latach.

Konsolidacja – czy warto?

Decyzja o wzięciu kredytu nigdy nie jest prosta i trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Nie inaczej jest w przypadku konsolidacji, która wiąże się z przedłużeniem okresu spłaty zadłużeń. Często okazuje się, że to rozwiązanie bardzo pomocne dla kredytobiorców, ponieważ pozwala im spokojniej dysponować swoimi pieniędzmi.

Zdecydowanie warto rozważyć konsolidację, kiedy kredyty zaciągnięte dotychczas zaczynają stawać się dyskomfortem. To również wygodne rozwiązanie dla osób o świetnej sytuacji finansowej, które chcą jedynie wprowadzić większy porządek do swoich rachunków. Jeśli czujesz, że to coś dla Ciebie, to koniecznie sprawdź aktualne oferty w kalkulatorze online.

Tagi:
by
Poprzedni wpis Następny wpis