Kiedy może niepokoić częste oddawanie moczu?

Praktyka pokazuje, że częste oddawanie może być objawem wielu chorób i czasem powinno wywołać niepokój i skłonić do wizyty u specjalisty. Przyczyn tego, że co kilka chwil odwiedza się toaletę, może być bardzo dużo, a tym samym wymaga to głębszej analizy. Z pewnością również lekarz w czasie wywiadu będzie chciał wiedzieć, jaka jest objętość i częstotliwość oddawania moczu w ciągu dnia.

Gdy częste oddawanie moczu jest problemem

Zakłada się, że częste oddawanie moczu następuje wówczas, gdy do toalety chodzi się więcej niż siedem razy w ciągu dnia. O częstomoczu nocnym mówimy wówczas, gdy wybudzamy się ze snu więcej niż dwa razy i musimy iść do łazienki. Objętościowo ilość wydalanych płynów nie powinna być większa niż 2500-3000 mililitrów. Przekroczenie różnych parametrów może być więc objawem rozmaitych problemów. I dlatego warto nadmierne oddawanie moczu skonsultować z lekarzem, a także wykona badania profilaktyczne. Często pozwalają one ocenić, czy stan jest efektem zapalenia pęcherza moczowego  lub też staje się jednym z objawów cukrzycy. Oczywiście możliwości może być jeszcze więcej.

Jakie choroby są związane z częstym oddawaniem moczu?

Oczywiście warto pamiętać także o tym, że problemy z częstym oddawaniem moczu nie zawsze muszą być związane z jakąś chorobą czy zaburzeniem. I dlatego warto zachować spokój i zacząć od analizy, ile płynów i jakich ich rodzaj jest spożywany. Z zasady przecież bardzo duża ilość szczególnie produktów moczopędnych takich jak chociażby kawa, zielona herbata, pokrzywa oraz soki, owoce i warzywa z dużą zawartością witaminy C będzie skutkować tym, że częściej będziemy chodzić do toalety. Tym samym dieta staje się po prostu bezpośrednią przyczyną częstego oddawania moczu. Poza tym sprawą indywidualną jest również wielkość pęcherza moczowego. Częstomocz stale towarzyszy także kobietom w ciąży oraz może być związane z sytuacjami nerwowymi. Oczywiście nie zwalnia nas to wcale z konieczności poszukiwania i nazwania przyczyny, ponieważ prawidłowa diagnoza może być wskazaniem, czy mamy poważniejszy problem, czy też tryb oddawania moczu jest po prostu wynikiem naturalnego funkcjonowania organizmu i zależy na przykład od diety.

Najczęściej jednak zbyt częste oddawanie moczu zwiastuje zakażenie układu moczowego. Poza samymi wizytami w toalecie chorobie towarzyszy pieczenie, ból lub uciążliwy ucisk na pęcherz. Sam mocz oddawany jest w niewielkich ilościach, a pobyt w łazience wcale nie przynosi ulgi. W przypadku choroby układu moczowego może również pojawić się gorączka. Ta dolegliwość wymaga oczywiście leczenia.

Jak leczyć zakażenie układu moczowego?

Także przepuklina pęcherza moczowego może się objawiać częstym oddawaniem moczu. Tej dolegliwości towarzyszy uczucie pełności, nietrzymanie moczu oraz ból. U niektórych pacjentów diagnozowane jest zwężenie cewki moczowej, które prowadzi do problemów z oddawaniem moczu. Wówczas wydalana ilość jest bardzo mała. Przy tym wszystkim warto pamiętać, że diagnostyka chorób układu moczowego jest dość prosta. Wystarczy zrobić podstawowe badania lub też wykonać test paskowy. Wskazuje on obecność leukocytów oraz podwyższone pH. Podstawowe badania pozwalają wykluczyć lub potwierdzić część podejrzeń, a także są podstawą do dalszej diagnostyki. Są oczywiście takie okresy w życiu, gdy częste oddawanie moczu jest reakcją naturalną. To dotyczy przede wszystkim kobiet w ciąży. Z jednej strony w jej organizmie zachodzą bardzo duże zmiany, a z drugiej, w trzecim trymestrze powiększający się płód dość mocno uciska na pęcherz moczowy. Na pracę nerek w czasie ciąży wpływa relaksyna. To hormon, który bezpośrednio ingeruje w pracę nerek, a  tym samym zmienia gospodarkę wodno-elektrolitową. Kobiety w ciąży wytwarzają większe ilości moczu, a dodatkowy ucisk na pęcherz sprawia, że muszą częściej chodzić do toalety. Jeśli natomiast towarzyszy temu ból, to należy zrobić badania i skonsultować się z lekarzem. Duża ilość wydalanych płynów jest związania z zalecanym zwiększeniem podaży wody. Odpowiednie nawodnienie też w jakiś sposób zapobiega zaleganiu moczu.

Ważny wskaźnik – regularne oddawanie moczu

Na liście chorób powiązanych z tematem dość często pojawia się także cukrzyca. Częste oddawanie moczu jest jednym z jej objawów. Zdarza się, że problem dotyczy też kobiet ciężarnych. W badaniach moczu pojawia się glukoza i białko. Podwyższony wynik cukru jest dla lekarzy ważnym sygnałem. Trzeba pamiętać też o tym, że równocześnie wykonuje się także badanie krwi.

Częste oddawanie moczu pojawia się również w przebiegu kamicy układu moczowego. Poza tym to ważny diagnostyczny czynnik przy diagnozowaniu zapalenia czy przerostu prostaty. W tym wypadku poza częstymi wizytami w łazience, uczuciem przepełnienie gruczołu krokowego pojawia się także ból, wydzielina oraz podwyższona temperatura. Warto mieć na uwadze, że przerost prostaty oraz powyższe objawy mogą świadczyć również o nowotworze. Specjaliści wskazują, że częste oddawanie moczu może wynikać z niedoboru wazopresyny, czynników psychogennych, a także niewydolności krążenia. Jak widać, jest to objaw, którego nie wolno bagatelizować.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis