Kiedy udać się do urologa?

Urolog, to lekarz specjalista zajmujący się leczeniem przypadłości układu moczowego, oraz męskiego układu rozrodczego. Niektóre z tych dolegliwości są bardzo dokuczliwe a nieleczone prowadzą do różnego rodzaju powikłań. Dlatego, gdy poczujesz, że z twoim układem moczowym, jest coś nie tak, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Gdzie w Poznaniu znaleźć dobrego urologa?

1. Urolog, lekarz zajmujący się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego

2. Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem

3. Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Urolog, lekarz zajmujący się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego

Po Poznaniu znajdziemy wiele gabinetów medycznych, w których pracują urolodzy. Schorzenia układu moczowego bywają bardzo bolesne i dokuczliwe, ponieważ zmuszają pacjentów częstego oddawania moczu. Wtedy trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Dobry urolog w Poznaniu to taki, który jest absolwentem akademii medycznej  i posiada duże doświadczenie zawodowe. Do poznańskich gabinetów urologicznych najczęściej zgłaszają się pacjenci, z zapaleniem pęcherza moczowego. Jest wśród nich więcej kobiet niż mężczyzn. Długość cewki moczowej u kobiet jest znacznie mniejsza, niż u przedstawicieli „płci brzydkiej”. Bakterie chorobotwórcze maja więc łatwiejszy dostęp do pęcherza, w którym wywołują zakażenie. Choroba ta nie jest trudna do wyleczenia, ale czasem pojawiają się nawroty. Dlatego też warto być z urologiem w stałym kontakcie.

Do częstych chorób w obrębie układu moczowo-płciowego należy kamica nerkowa. Powstaje na skutek zbyt dużego nagromadzenia się minerałów w nerkach. Wtedy narząd nie daje sobie rady z ich rozpuszczeniem. Jeśli kamień jest na tyle duży, że nie pacjent nie może wydalić go z moczem, zalega on w miedniczkach nerkowych, wywołując ostry ból, najczęściej w dolnej części pleców. W poważniejszych przypadkach pojawiają się nudności, zawroty głowy, krwiomocz a nawet utrata przytomności. Istnieją leki rozpuszczające kamienie, ale czasem niezbędny staje się zabieg chirurgiczny.

Nietrzymanie moczu i łagodny przerost gruczołu krokowego – wstydliwe problemy

Nietrzymanie moczu dotyka przede wszystkim panie, po 40 roku życia, które mają za sobą jeden lub więcej porodów. Wiąże się to z rozluźnieniem mięśni w obrębie dna macicy. Najpierw trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do specjalisty. Urolog wykona USG, zleci posiew moczu, oraz tzw. badanie urodeyamiczne, sprawdzające przepływ moczu. Jeśli problemem jest częstomocz, trzeba będzie prowadzić tzw. dzienniczek mikcji, w którym pacjent zapisuje, ile razy oddał mocz w ciągu doby. Taki dzienniczek przydaje się także w przypadku panów cierpiących na łagodny rozrost gruczołu krokowego. Dolegliwość ta pojawia się zwykle u mężczyzn po 40. roku życia. Pacjenci skarżą się na trudności  oddawaniem moczu, skąpomocz, pojawienie się w nim krwi oraz uczucie pełnego pęcherza po wizycie w toalecie. Powoduje to zaleganie moczu w nerkach, może też prowadzić do rozwoju nowotworów. Do wizyty u urologa powinny panów skłonić także obrzęk jąder, swędzenie ujścia cewki moczowej, ciemna barwa moczu, oraz zmiany w wyglądzie prącia. Powodem może być też stulejka, choć takimi przypadkami zajmuje się zwykle urolog dziecięcy.

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Przed wizytą gabinecie urologicznym, należy zadbać o właściwą higienę miejsc intymnych, oraz zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań. jeśli pacjent je posiada. Pęcherz moczowy powinien być pełen, dlatego przed konsultacją należy powstrzymać się przed odwiedzinami w toalecie, przynajmniej przez dwie godziny. W trakcie wizyty, urolog przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, w którym zapyta o przyjmowane leki oraz przebyte choroby nerek. Potem następuje diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis