Kim jest window dresser?

Każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się stanąć przy witrynie sklepowej i wpatrywać się w jej aranżację. Ciekawe rozwiązania i oryginalnie zagospodarowana przestrzeń za szybą to coś, co niewątpliwie wpływa na odbiór asortymentu marki. Ekspozycja nie jest jednak dziełem przypadku – za każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, odpowiadają czuwający nad jej estetyką window dresserzy.

Czym jest window dressing?

Wiele osób wychodzi z założenia, że window dressing to synonim visual merchandisingu. Nic bardziej mylnego! To tylko jedna z jego gałęzi, polegająca na projektowaniu aranżacji sklepowych witryn tak, aby były one atrakcyjne dla klientów i przyciągały ich uwagę. Szacuje się, że okno wystawowe ma zaledwie 8 sekund na zachęcenie klienta do odwiedzenia sklepu. W świecie wszechobecnej reklamy to nie lada wyzwanie.

Na czym polega praca window dressera?

Kreowanie scenografii, eksponowanie kolekcji i dobór rekwizytów to niektóre z obowiązków profesjonalnego window dressera. Jego praca to jednak nie tylko aranżowanie wystawy, ale również pozyskiwanie materiałów, koordynowanie pracy podwykonawców, a także czuwanie nad spójnością estetyczną wszystkich salonów, którymi się opiekuje. Nierzadko musi on też wykazać się znajomością prawa panującego w innych krajach czy zdolnościami logistycznymi.

Czym wyróżnia się dobry window dresser?

Dobry window dresser powinien przede wszystkim mieć wykształcenie artystyczne. Ukończenie odpowiedniej szkoły czy studiów pozwoli na rozwinięcie zmysłu estetycznego, a także na tworzenie oryginalnych koncepcji, bazujących nie tylko na aktualnych trendach, ale również wiedzy i doświadczeniu zdobytym w czasie edukacji. Dobrze, jeśli osoba zawodowo zajmująca się dekorowaniem witryn, ma wiedzę z zakresu socjologii, dzięki której możliwe jest przewidywanie potencjalnych zachowań konsumentów i tworzenie aranżacji w oparciu o ich najbardziej charakterystyczne nawyki i upodobania.

Gdzie może pracować window dresser?

Świadomość na temat roli sklepowych witryn wzrasta, dlatego pracy dla window dresserów wciąż przybywa. Tego typu specjalistów od dawna zatrudnia polski potentat odzieżowy https://www.lppsa.com/kariera, który może pochwalić się wieloma ciekawymi realizacjami (przykład stanowią chociażby witryny salonów Cropp, których bazą są niekiedy wykonane przez profesjonalistów streetartowe malunki), ale z ich pomocy korzystają także autorskie marki czy mniejsze butiki. Praca window dressera bardzo często wiąże się też z wyjazdami (jeśli dana sieć sklepów ma salony zlokalizowane w różnych częściach świata), co umożliwia poznanie nowych trendów czy technik.

Jak zostać window dresserem?

Osoby aspirujące do tego zawodu powinny przede wszystkim ukończyć szkołę artystyczną – zdobyta wiedza i doświadczenie jest bardzo istotne, a dyplom ułatwia start w zawodzie. Ważnym elementem jest również zaplanowanie kariery – przyszły window dresser powinien zastanowić się, czy będzie chciał zatrudnić się w firmie, czy może założyć własną działalność i świadczyć usługi samodzielnie pozyskiwanym klientom. Kolejną kwestią jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności – osoba chcąca pracować jako dekorator wystaw, powinna stale się szkolić i brać udział w wydarzeniach kulturalnych, dzięki czemu będzie na bieżąco z trendami i najnowszymi technikami artystycznymi. Obowiązkowym punktem jest także stworzenie portfolio – im więcej ciekawych i przykuwających uwagę realizacji, tym większe szanse na odniesienie sukcesu!

Tagi: , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis