Klimatyzator przenośny, skuteczny sposób na walkę z upałami!

Klimatyzator przenośny - skuteczny sposób na walkę z upałami!

Wysokie temperatury nie pozwalają normalnie funkcjonować, skutecznie wypoczywać, spać czy pracować. Cieszą, gdy spędzamy czas na urlopie, ale bardzo męczą w nagrzanych mieszkaniach i biurach. Są jednak urządzenia, które potrafią zadbać o nasz komfort termiczny i zapewniają dobre samopoczucie mimo dotkliwych upałów za oknem. To klimatyzatory przenośne – doskonałe do pomieszczeń mieszkalnych, niewielkich biur czy warsztatów.

Jak wysokie temperatury w pomieszczeniach wpływają na nasze samopoczucie?

Zbytnie ciepło, zaduch i brak wentylacji to z pewnością czynniki, które nie sprzyjają naszemu organizmowi. Przebywając w takich warunkach, czujemy się osłabieni, zmęczeni i senni. Mamy problemy z koncentracją, bóle głowy i duszności. Nasz sen bywa zaburzony i nie przynosi regeneracji. Skutki przebywania w przegrzanych pomieszczeniach szczególnie mocno odczuwają przede wszystkim osoby starsze i małe dzieci, dla których może się to wiązać nawet z poważnym zagrożeniem zdrowia. Dlatego komfort termiczny, odpowiednie nawilżenie i wentylowanie powietrza to coś, o co warto zadbać dla dobra całej rodziny.

Klimatyzator przenośny – dlaczego warto mieć go w swoim domu czy biurze?

Instalowanie stałej klimatyzacji to raczej dość drogie przedsięwzięcie i opłacalnie głównie w przypadku dużych powierzchni. W mieszkaniach, niewielkich biurach, w domku na działce czy w innych pomieszczeniach gospodarczych o wiele lepszym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne. Urządzenia te nie wymagają specjalistycznego montażu i można je bez problemu przenosić do wybranych pomieszczeń, a po zakończeniu użytkowania przechować wygodnie do następnego sezonu. Jedynym wymaganiem – oprócz podłączenia do źródła prądu – jest tu konieczność wyprowadzenia na zewnątrz rury odprowadzającej ciepło, gdy sprzęt ma zacząć swoją pracę. Służą do tego specjalne panele montażowe, dostępne w zestawie z klimatyzatorami lub uniwersalne uszczelki do montowania na oknie. Ich zakładanie jest stosunkowo proste i nie powoduje utrudnienia w korzystaniu z okien.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora przenośnego?

Gdy planujemy zakup klimatyzatora przenośnego, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i wymaganiom, powinniśmy brać pod uwagę przynajmniej następujące parametry:

  • Wielkość pomieszczenia oraz moc i wydajność urządzenia – aby klimatyzator działał efektywnie a zarazem energooszczędnie, trzeba dostosować się do wskazówek producenta, który określa, jaka jest zalecana powierzchnia pomieszczenia, w którym dany model powinien pracować. Ma to wpływ na jego wydajność oraz skuteczność schładzania przy odpowiednim poborze mocy.
  • Zakres temperatur – najlepiej wybrać urządzenie, który pracuje w szerokim zakresie temperatur (np. 16 – 31oC), gdyż umożliwi to nam elastyczne dostosowywanie się do warunków pogodowych, jakie panują za oknem oraz indywidualnych potrzeb każdego z domowników.
  • Podstawowe funkcje – dobrze jest, gdy nasz klimatyzator potrafi nie tylko schładzać pomieszczenia, ale może je również osuszać oraz odpowiednio wentylować, zapewniając regulowany nawiew.
  • Tryby pracy i programator czasowy (timer) – pozwolą na wygodne programowanie pracy klimatyzatora, który będzie działał w oparciu o wybrane wcześniej ustawienia (np. tryb automatyczny, tryb nocny, funkcja opóźnionego startu).
  • Układ odparowywania wody – gdy skroplona woda jest wykorzystywana do chłodzenia skraplacza, zwiększa się efektywność chłodzenia i obniża zużycie energii związanej z pracą klimatyzatora.
  • Natężenie hałasu – to ważny parametr, gdyż poprawa komfortu termicznego nie powinna odbywać się kosztem pogorszenia samopoczucia związanego ze zbyt głośną pracą klimatyzatora. Jest to szczególnie istotne, jeżeli urządzenia będziemy używali również podczas snu.
  • Dodatkowe funkcje i udogodnienia – podniosą komfort użytkowania urządzenia oraz ułatwią jego obsługę. Możemy zaliczyć do nich:

– dotykowy panel sterowania z czytelnym wyświetlaczem,

– możliwość obsługi zdalnej za pomocą pilota lub aplikacji na smartfona,

– dźwiękowe sygnalizowanie ustawień klimatyzatora,

– funkcja zapamiętywania ostatnio wybranego trybu pracy oraz zaprogramowanej temperatury i prędkości działania wentylatora,

– wbudowane kółka

Nie daj się upałom i zadbaj o komfortowe samopoczucie swojej rodziny!

Klimatyzator przenośny sprawdzi się w każdych okolicznościach. Gdy wypoczywamy, użyjemy go w salonie, gdy pracujemy – w gabinecie, a kiedy pora na sen – będzie działał w sypialni. Spełni swoją rolę nie tylko przy obniżaniu temperatury, ale – w zależności od wybranego modelu – także osuszy zbytnio zawilgocone pomieszczenie i zapewni w nim przyjemy nawiew. Gorące, letnie dni oraz noce będzie o wiele łatwiej znieść, gdy we własnym domu znajdziemy wytchnienie od wysokich temperatur za oknem. W odpowiednio schłodzonych pomieszczeniach dobrze poczują się także nasze pociechy. Nie będą znużone i rozdrażnione, lepiej wypoczną i spokojnie zasną, a zbytnie ciepło i zaduch nie obudzą ich w środku nocy. Oczywiście korzystanie z klimatyzatora nie oznacza, że możemy w trakcie upałów zapomnieć o właściwym nawadnianiu organizmu. Picie wody oraz innych napojów, zwłaszcza takich, które uzupełniają utracone elektrolity, jest tu absolutnie konieczne. Możemy też szukać innych skutecznych sposobów na radzenie sobie z wysokimi temperaturami. Jednym z nich jest korzystanie z wentylatorów, które oferują przyjemny, chłodny nawiew i w krótkim czasie potrafią przynieść oczekiwaną poprawę samopoczucia. Więcej na ich temat przeczytacie tu – > https://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/40392/szybki-sposob-na-ochlode-w-cieple-dni-jaki-wentylator-jest-najlepszy.

Tagi:

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis