Kobieca przyjaźń na ekranie

@filmweb

Filmy o kobiecej przyjaźni to historie, które bawią, skłaniają  do refleksji, a nawet wzruszają do łez. Możemy dostrzec w nich siebie i nasze relacje. Utożsamiać się z troskami, smutkami oraz podbojami miłosnymi filmowych bohaterek i wraz z nimi je przeżywać, znajdując to samo rozwiązanie. W poniższym zestawieniu nie zabraknie pogodnych komedii, melodramatów oraz trzymających w napięciu zwrotów akcji. W końcu w prawdziwej przyjaźni, tak jak na ekranie, jest miejsce na każde emocje.

Thelma i Louise (1991)

Thelma i Loise w reżyserii Ridley’a Scotta to kultowy film będący najlepszym przykładem kobiecej przyjaźni. Thelma (Greena Davis) jest uczynną gospodynią domową, która całe swoje życie podporządkowała mężowi – sprzedawcy dywanów. Z kolei Louise (Susan Sarandon) to kobieta dojrzała, kelnerka, której doskwiera frustracja i znużenie życiem jakie wiedzie. Dopada ją stagnacja, którą pewnego dnia postanawia przerwać, proponując Thelmie wspólny weekend w wynajętym domku w górach. Po drodze zatrzymują się na drinka w przydrożnym barze. To właśnie tam, za sprawą niespodziewanych wydarzeń ich życie na zawsze pozostanie zmienione. Przerażone tym co się stało, przyjaciółki wyruszają w daleką podróż w nieznane.

Dla tytułowych bohaterek przyjaźń to więź, której nic nie jest w stanie przerwać. Jesteśmy świadkami ich wyzwalającej ucieczki z objęć patriarchatu oraz fizycznej i metaforycznej drogi, jaką muszą pokonać. Wspierając się nawet w najtrudniejszych momentach, są naocznym przykładem kobiecej solidarności. Thelma i Louise to piękna opowieść o sile przyjaźni, odkrywaniu pragnień i poszerzaniu nowych granic.

@filmweb

Małe kobietki (2019)

Film Małe kobietki na podstawie powieści Louisy May Alcott to historia opowiadająca o życiu czterech, niezbyt zamożnych sióstr Jo, Meg, Amy i Beth. Piękne zdjęcia, kostiumy i fabuła wypełniona po brzegi dowcipem, zwariowanymi przygodami, a także dotkliwym smutkiem, któremu muszą stawić czoła. Film ukazuje młode, zupełnie różne od siebie siostry, które powoli wkraczają w świat dorosłości. Podejmują znaczące dla ich losu decyzje, przeżywają pierwsze miłości i życiowe rozczarowania.  W obiektywie Grety Gerwig  prawdziwa kobieca przyjaźń tożsama jest z siostrzeństwem w czystej postaci, pięknie ukazanym w tym filmie.

@filmweb

Seks w wielkim mieście (1998-2004) i (2021-2022)

Carrie, Miranda, Charlotte i Samantha to nowojorski kwartet, którego po prostu nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Niezależne kobiety: Carrie – słynna pisarka i felietonistka, Miranda – prawnik, Samantha – specjalista od reklamy i Charollote – koneserka sztuki to zamożne, szczęśliwe, piękne i niezależne kobiety, które przyjaźnią się i wspierają od lat w każdej sytuacji.

Choć zupełnie różne, regularnie spotykają się w tej samej kawiarni by toczyć żywiołowe debaty o związkach, życiu seksualnym, problemach i niespełnionych marzeniach. Serial mimo upływu lat bawi i edukuje widzów nieustannie łamiąc tabu. Zwariowane losy czterech przyjaciółek otwartych na wszelkie erotyczne doświadczenia, dokonały prawdziwego przełomu w mówieniu zarówno o kobiecych potrzebach jak i obyczajowości mieszkańców współczesnych metropolii. W ubiegłym roku wszyscy fani tej ponadczasowej przyjaźni doczekali się kontynuacji serii. I tak po prostu to dalsze losy naszych ulubionych bohaterek, których życie, osobowość i relacje w raz z upływającym czasem ulegały znacznym zmianom.

@filmweb

Wielkie kłamstewka (2017)

Życie w niewielkim, nadmorskim miasteczku Monterey w stanie Kalifornia na pierwszy rzut oka zdaje się przypominać idyllę. Sukcesy zawodowe, piękne domy i wystawne życie to tylko pozory zakrywające sieć kłamstw, w które uwikłana jest niemal każda rodzina. Gdy w miasteczku dochodzi do zbrodni, zaburzone zostaje dotychczasowe, idealne życie mieszkańców. Niespodziewany wypadek wiąże ze sobą kilka kobiet, które pielęgnując wspólną tajemnicę zbliżają się do siebie. Zdominowane w świecie, którym rządzą mężczyźni wiedzą, że mogą liczyć tylko na siebie. Wielkie kłamstewka to opowieść pełna intryg, grozy i tajemnic ukazuje kobiecą przyjaźń, obnażając także jej mroczną stronę. Elektryzujący miniserial trzymający w napięciu i prowadzący nas przez labirynt zawiłej historii, której z czasem stajemy się częścią.

@filmweb

Grace i Frankie (2015-2021)

Emerytowana królowa branży kosmetycznej Grace (Jane Fonda) i Franki (Lili Tomlin) – hippisowska nauczycielka sztuki to duet, którego nie da się nie kochać. Kobiety dotychczas wiodące spokojne życie u boku swoich mężów, pewnego dnia dowiadują się, że ich partnerzy od lat są w sobie zakochani. Postanawiają opuścić swoje żony i wraz z przejściem na emeryturę żyć w końcu pod jednym dachem. Poprzez ogólne zamieszanie związane z rozwodami, przeprowadzką i kryzysem obu pań, przez przypadek znajdują się w ich wspólnej, nadmorskiej posiadłości. Z braku innych perspektyw, reprezentantki dwóch zupełnie różnych światów postanawiają przez chwilę ze sobą pomieszkać. Kobiety, mimo że do tej pory nigdy za sobą nie przepadały, wspierają się i pomagają odnaleźć w nowej sytuacji. Na ekranie oprócz gwiazdorskiej obsady zobaczymy ogrom wspaniałego humoru, rodzącą się szczerą przyjaźń, a także zabawne lecz bardzo postępowe próby zderzenia się z nową definicją rodziny.

@filmweb
Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis