Kapitał zapewniający bezpieczny start w dorosłość to jedna z najważniejszych wartości, jakie rodzic może zapewnić swojemu dziecku. Chcesz zacząć oszczędzać na przyszłość swojego ma-lucha już dziś? Załóż konto oszczędnościowe! W artykule wyjaśnimy, dlaczego warto to zro-bić. Podpowiemy także, jak wybrać najlepsze i jak je założyć.
Jednym z zadań odpowiedzialnego rodzica jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, rozumianego zarówno w kontekście emocjonalnym, jak i materialnym. Chcesz zapewnić dziecku bezpieczny start w dorosłość, który pomoże mu realizować marzenia i cele? Już dzisiaj załóż konto oszczędnościowe dla dziecka i zacznij oszczędzać. Dlaczego właśnie konto oszczędnościowe?
Oszczędzanie na przyszłość dziecka — dlaczego z kontem oszczędnościowym?
Konto oszczędnościowe to produkt bankowy służący do gromadzenia i pomnażania kapitału. Dzięki swojej konstrukcji zapewnia pewne, z góry określone zyski. Brak ryzyka utraty zgromadzonych środków jest jedną z jego najważniejszych zalet. Zwłaszcza jeśli chcesz oszczędzać w długofalowej perspektywie.
Użytkując konto oszczędnościowe, możesz dokonywać na nie dowolnych wpłat — regularnie lub tylko od czasu do czasu. Z powodzeniem dostosujesz więc kwoty oszczędności do bieżącej sytuacji finansowej. Zgromadzone na rachunku środki są dla Ciebie dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Choć zdecydowanie lepszą strategią jest rezygnacja z wypłacania oszczędności, w przypadku nieprzewidzianych pilnych wydatków pieniądze będą na wyciągnięcie ręki. Taka forma oszczędzania pozwala więc połączyć stabilność zysków ze stworzeniem poczucia bezpieczeństwa „tu i teraz”.
Aby maksymalnie wykorzystać potencjał konta oszczędnościowego, nie sięgaj jednak po przypadkowy produkt. Przed podpisaniem umowy z bankiem porównaj dostępne na rynku oferty, zwracając uwagę na kilka kluczowych czynników. Jakich?
Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?
Wybór przypadkowego rachunku oszczędnościowego może przełożyć się nie tylko na niższe zyski. Może także obciążyć Twój portfel wysokimi opłatami. Jak wybrać to, które okaże się strzałem w dziesiątkę? Wybierając konto oszczędnościowe, koniecznie zwróć uwagę na:
- wysokość oprocentowania. Analizując oferty poszczególnych banków, sprawdź nie tylko ogólną wartość oprocentowania, ale „wgryź się” w temat nieco głębiej. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zwróć uwagę, czy oprocentowanie obowiązuje przez konkretny okres, dla konkretnej kwoty, a może wyłącznie dla nowych środków. Wiedząc, na czym stoisz, precyzyjnie wyliczysz kwotę zysku;
- koszty prowadzenia. Na opłacalność rachunku oszczędnościowego wpływa nie tylko wartość oprocentowania, ale także koszty prowadzenia konta. Podwyższone szybko zjedzą wypracowane zyski. Aby uniknąć takiego scenariusza, wybierz bank oferujący konto oszczędnościowe za zero złotych;
- koszty przelewów. Czy wiesz, że wiele banków obciąża użytkowników kont oszczędnościowych wysokimi opłatami za przelewy? Choć jeden transfer miesięcznie wykonywany z rachunku oszczędnościowego na ROR jest zazwyczaj darmowy, kolejne mogą kosztować nawet kilkanaście złotych! Jeśli użytkownik nie zdaje sobie sprawy z takich kosztów i regularnie przelewa środki między rachunkami, nie tylko nie zarobi, ale… straci! Wybierając konto oszczędnościowe, upewnij się, że będziesz mógł wykonać dowolną liczbę przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat;
- możliwość założenia konta przez internet. Aby zapewnić sobie i swoim bliskimi należyte bezpieczeństwo, upewnij się, że założysz konto oszczędnościowe bez wychodzenia z domu. Wygodnie i komfortowo.
Jak założyć konto oszczędnościowe?
W zależności od banku procedury założenia konta oszczędnościowego mogą się od siebie różnić. Aby precyzyjnie omówić cały proces, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim Rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Bank – bank od kredytów.
Aby go założyć:
- przygotuj dowód osobisty,
- wypełnij wniosek na stronie banku,
- potwierdź swoja tożsamość, przesyłając na konto banku 1 zł. Taka procedura służy bezpieczeństwu i pozwala zweryfikować Twoją tożsamość,
- zaakceptuj dokumenty i zatwierdź wniosek.
Gotowe!