Lawenda dobra na wszystko

@stylowi.pl

Lawenda kojarzy nam się z pięknymi prowansalskimi polami, słodkim kwiatowym zapachu i właściwościach redukujących stres. Uważa się, że pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Indii, a jej historia i zastosowanie sięga tysięcy lat wstecz. W starożytności lawenda była uznawania była za święte zioło. Używano jej nie tylko do celów leczniczych, ale także wykorzystywano jej aromat do skutecznego odświeżania ciała, włosów i ubrań. Dlaczego warto mieć lawendę w swoim ogrodzie?

@stylowi.pl

Wszechstronne właściwości lawendy

Lawenda to coś znacznie cenniejszego, niż tylko pachnąca roślina zdobiąca nasze ogrody. Jak się okazuje, może być również powszechnie stosowane w celach leczniczych i terapeutycznych. Olejek możemy wykorzystywać na zmiany skórne bądź w aromaterapii, kwiaty z powodzeniem wykorzystamy w kuchni lub kosmetyce. Tradycyjne podręczniki zielarskie i badania naukowe potwierdzają rolę lawendy jako uniwersalnego środka prozdrowotnego. Dzieje się tak, za sprawą obecności różnych związków chemicznych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Jaki wpływ ma lawenda na nasze ciało i samopoczucie?

Poprawia jakość snu

Bezsenność  to dokuczliwy problem, który dotyka coraz większej grupy osób w każdym wieku. Ograniczenie kofeiny i wprowadzenie większej aktywności fizycznej może pomóc poradzić sobie z tym problemem. Jednak czasami warto wspomóc się dodatkowo naturalnymi metodami poprawiającymi jakość naszego snu. Niektóre badania sugerują, że lawenda może znacząco podnieść poziom melatoniny w organizmie, wspierając nasz sen i proces regeneracji. Co więcej, lawenda znana jest także ze swoich zdolności do uspokajania układu nerwowego, poprawiania nastroju, a nawet obniżania ciśnienia krwi. Dlatego jeśli nasze problemy ze snem spowodowane są nadmiernym stresem, warto sięgnąć po naturalny  olejek lawendowy.

@hellolovelystudio.com

Pomaga w leczeniu infekcji skórnych

Różnorodne olejki eteryczne, w tym lawendowy, doskonale nadają się również w pielęgnacji skóry. Jeśli borykasz się z trądzikiem, egzemą lub stanem zapalnym skóry, stosowanie olejku lawendowego na dotknięte obszary może znacząco wpłynąć na przebieg leczenia zmian. W przypadku osób z cerą wrażliwą najlepiej rozcieńczyć olejek eteryczny w oleju np. z pestek z malin lub połączyć go z naszym ulubionym kremem nawilżającym.

Działanie przeciwutleniające lawendy może również przyczynić się do gojenia się drobnych ran. Istnieje również szereg badań podkreślających działanie przeciwgrzybicze lawendy.

Należy jednak pamiętać, że niektóre olejki eteryczne mogą wchodzić w reakcję z niektórymi lekami, dlatego przed wprowadzeniem go do naszej kuracji warto skonsultować to z lekarzem lub dermatologiem.

@artyferia.pl

Jest naturalnym lekiem łagodzącym ból

Badania wykazują, że lawenda stosowana przy aromaterapii może skutecznie złagodzić ból. Najczęściej stosowana jest w przypadku uciążliwych migren i bólu głowy. Wystarczy kilka kropli olejku rozsmarować na skroniach wykonując delikatny masaż. Może być stosowany także miejscowo w przypadku bólu mięśni i stawów. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym skutecznie zredukuje intensywność odczuwanego dyskomfortu.

Odświeży naszą szafę

Suszona lawenda to także doskonały sposób na zachowanie pięknego zapachu w naszych szafach. Wystarczy wysuszyć ścięte kwiaty lawendy i zawiesić je w bawełnianym lub lnianym woreczku między naszymi ubraniami. Lawenda nie tylko zadba o świeżość, ale także odstraszy niechciane szkodniki takie jak mole, stanowiąc naturalną ochronę dla naszych ubrań.

@wyspainspiracji.pl

Skuteczna ochrona przed owadami

Jeśli lubimy spędzać letnie wieczory na balkonie lub ogrodowym patio, warto posadzić w jego sąsiedztwie świeżą lawendę. Jej zapach skutecznie odstrasza owady – w tym także komary. Naturalny olejek lawendowy może być stosowany także jako skuteczny i bezpieczny środek chroniący nas przed ukąszeniami, gdy jesteśmy poza domem, np. na spacerze w lesie lub nad jeziorem.

@mysweetworld.pl

Aromatyczny dodatek w kuchni

Lawenda to nie tylko naturalny niezbędnik domowej apteczki, ale także doskonała przyprawa w kuchni, która nada niezastąpionego aromatu naszym potrawom. Doskonale nada się w niewielkich ilościach jako dodatek do mięs – szczególnie pieczonych i grillowanych, a także ryb. Lawendę można spotkać też jako jeden ze składników mieszanek ziołowych, w towarzystwie bazylii, tymianku, cząbru czy lebiodki. Takie połączenia najlepiej sprawdzą się jako dodatek do sałatek i octów winnych. Świeża lawenda może być także ciekawym składnikiem w orzeźwiającej lemoniadzie, wypiekach czy herbatach ziołowych.

Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis