Lecznicze kąpiele dla ciała i duszy

@stylinbyaylin

Czasem, gdy wracamy zmęczeni do domu po całym dniu pracy, jedyne o czym marzymy to szybki prysznic i sen. Jednak warto znaleźć chwilę dla siebie i zrelaksować się podczas aromatycznej kąpieli, która z dodatkiem paru naturalnych składników może przerodzić się w leczniczy zabieg. Ciepła kąpiel pomaga zredukować stres, poprawia krążenie i jest niezastąpiona w domowej pielęgnacji skóry. Dodatkowo może ukoić nerwy i niemal natychmiast poprawić humor. Czy jest lepszy sposób na zakończenie dnia niż domowe SPA w wannie?

@fagerhoi_hjemmet

Stwórz atmosferę

Zanim zaczniesz swój domowy rytuał SPA, przygotuj odpowiednio przestrzeń i kilka niezbędnych rzeczy, żeby jeszcze bardziej podkręcić relaksującą atmosferę. Zapal ulubione świece, włącz klimatyczną playlistę, przygotuj kubek ulubionej herbaty lub lampkę wina. Taka aura zdecydowanie jeszcze lepiej wpłynie na nasze odprężenie. Zadbajmy także o to, aby mieć w zasięgu ręki wszystkie niezbędne nam rzeczy do kąpieli. Być może są to rękawice do masażu, ulubiony olejek do ciała, albo mięciutki szlafrok, w który owiniemy się po naszej kąpieli.

Lecznicza solanka

Aby przygotować leczniczą kąpiel, która pozytywnie wpłynie nie tylko na nasz nastrój, potrzebne nam będzie zaledwie kilka prostych składników. Najbardziej powszechne ( i stosowane nawet w ośrodkach wypoczynkowych SPA i sanatoriach) są kąpiele solankowe. Są niezwykle skuteczne w przypadku leczenia chorób mięśni i stawów, a także łagodzeniu zmian skórnych. W aptekach znajdziemy całą gamę specjalnych soli kąpielowych, które wzbogacone są o dodatkowe składniki odżywcze np. algi morskie, mleko kozie, borowinę lub olejki eteryczne: np. wyciszający olejek lawendowy czy olejek grejpfrutowy wspomagający ujędrnianie skóry. Najczęściej wybierane sole to te z minerałami z Morza Martwego oraz sól Epsom, które zawierają m.in. magnez, miedź i siarkę. Te mikroelementy korzystnie wpłyną na stan skóry i włosów. Siarka znajdująca się w soli Epsom pomaga odtruwać organizm z toksyn, działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo oraz przeciwbólowo. Dlatego taka kąpiel jest zalecana szczególnie przy kontuzjach i obrzękach.

@stylowi.pl

Ziołowe kąpiele

Równie prostym sposobem na zamienienie naszej łazienki w gabinet odnowy biologicznej jest dodanie do naszej kąpieli odpowiedniej mieszanki ziół. W zależności od ich rodzaju, nasza kąpiel może mieć działanie ściągające lub rozszerzające pory skóry, wygładzające, przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne, pobudzające lub kojące. Możemy sięgnąć po gotowe preparaty ziołowe lub samodzielnie przygotować napar ze świeżych lub suszonych ziół. Taka kąpiel wpłynie nie tylko korzystnie na naszą skórę, ale także dzięki aromaterapii skutecznie wpłynie na nasze samopoczucie. Jeśli zależy nam na ukojeniu sięgnijmy po lawendę i melisę. Kąpiąc się w wywarze z szałwii, mięty, rumianku lub rozmarynu ujędrnimy skórę. Gdy zaś zmagamy się ze skórnymi infekcjami kompozycja składająca się ze skrzypu, szałwii, mięty lub kory dębu skutecznie pomoże nam w ich leczeniu.

@stylowi.pl

Kąpiele nawilżające

Jeśli naszej skórze brakuje dawki nawilżenia, możemy przygotować kąpiel, która zadziała na nas jak łagodząco-nawilżający kompres. Wykorzystajmy do tego płatki owsiane, które zawierają bogactwo składników mineralnych oraz znane są ze swoich właściwości łagodzących. Dodatkowo, możemy pójść śladami pięknej Kleopatry… i wzbogacić naszą kąpiel o świeże mleko i miód. Takie połączenie za sprawą wielu odżywczych substancji takich jak m.in. kwas mlekowy, kwas linolowy, arachidowy i oleinowy oraz witaminy i minerały doskonale wpłynie na kondycję naszej skóry. Delikatnie ją złuszczy, odświeży, wygładzi i doda elastyczności. Możemy dodać do wody także kilka pompek ulubionego, naturalnego oleju. Po takiej kąpieli odczujemy wyraźny wzrost nawilżenia ciała, a ich regularne wykonywanie przyczyni się do zahamowania procesu starzenia się skóry.

@domsli22

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że takie kąpiele nie powinny trwać dłużej niż 15 do 25 minut. Temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka, najlepiej by była niewiele wyższa niż temperatura naszego ciała. Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie i zabezpieczenie skóry odpowiednimi kremami i balsamami. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wypielęgnowaną i jedwabistą w dotyku skórę!

Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis