Muzyka łagodzi obyczaje. Muzyka jest językiem wszechświata. Piosenka jest dobra na wszystko. Każdy z tych cytatów doskonale obrazuje, jakie podejście do muzyki przyświeca większości z nas. Słuchamy jej, by poprawić sobie humor, włączamy, gdy czujemy się źle, tańczymy do niej, kiedy osiągniemy sukces. Towarzyszy nam w drodze do pracy, na wycieczkach, w trudnych chwilach porażek. Właściwie na każdą okazję jesteśmy w stanie znaleźć piosenkę, która doskonale oddaje nastrój chwili. Nic dziwnego, że muzyka stała się naszą codzienną towarzyszką.
Wpływ muzyki na zdrowie psychiczne
Z naszymi codziennymi intuicjami zgadzają się naukowcy. Zajmujący się badaniem wpływu muzyki na organizm badacze stwierdzili, że bez niej nasze życie byłoby zdecydowanie smutniejsze i, co ciekawe, krótsze.
Zacznijmy od zdrowia psychicznego. Naukowcy z McGill Univeristy w Kanadzie udowodnili, że słuchanie muzyki sprzyja uwalnianiu dopaminy w mózgu. To właśnie ten związek chemiczny jest odpowiedzialny za uczucie pobudzenia, ekscytacji, a nawet euforii. Dzięki dopaminie wzrasta poziom szczęścia, odczuwamy radość, jesteśmy pozytywnie nastawieni do świata.
Regularne słuchanie ulubionych utworów pozwala też poradzić sobie z negatywnym wpływem stresu na organizm. Reguluje wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu, pozwalając nam się wyciszyć, uspokoić i odprężyć. Co ciekawe, samo słuchanie muzyki to dopiero połowa sukcesu. Najbardziej zbawienny wpływ ma na nas granie na instrumencie, czyli proces twórczy.
Warto wspomnieć, że stres odpowiada za ogromną liczbę naszych chorób i problemów zdrowotnych. Im niższy jego poziom, tym lepsze zdrowie. Ograniczanie stresu i nauka radzenia sobie z napięciem to doskonały sposób na to, by poczuć się lepiej i żyć dłużej!
Mamy dobrą wiadomość również dla wszystkich cierpiących na bezsenność. Lekarstwo jest na wyciagnięcie ręki, a właściwie – ucha! Muzyka bowiem, jak dowiedli węgierscy badacze, świetnie wpływa na wyciszenie organizmu, przygotowując go do udania się na spoczynek. Najlepiej działa muzyka klasyczna, która może stanowić prosty i darmowy sposób na poradzenie sobie z bezsennością.
Muzyka przy posiłku
Jest też kilka mniej oczywistych zalet słuchania muzyki. Co ciekawe, również tych związanych z naszym wyglądem. Okazuje się bowiem, że ulubione utwory mogą nam pomóc pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Jak to działa? Zasada, zdaniem naukowców z Georgia Tech University, jest całkiem prosta. Odpowiednie połączenie muzyki i oświetlenia sprawia, że jemy mniej, wolniej i, jednocześnie, bardziej delektujemy się tym, co mamy na talerzu. Słabsze oświetlenie i delikatne dźwięki sprawiły, że badani cieszyli się posiłkami bez objadania się.
Bezpieczeństwo na drogach? Tylko z muzyką
Nie bez znaczenia pozostaje wpływ muzyki na kierowców i bezpieczeństwo na drogach. Tak, tak – bezpieczeństwo. Okazuje się, że osoby, które prowadząc samochód, słuchają muzyki, jeżdżą sprawniej i bezpieczniej od tych, którzy podróżują w ciszy. Badania przeprowadzone przez zespół holenderskich naukowców pokazują, że muzyka poprawia samopoczucie i pasażerów, i kierowcy, dzięki czemu staje się on spokojniejszy, weselszy i mniej skory do naruszania przepisów ruchu drogowego. Wniosek ten w ciekawy sposób łączy się z kolejną obserwacją, dotyczącą – tym razem – sportowców czy też osób, które oddają się różnego typu aktywności fizycznej. Okazuje się, że podczas biegów czy jazdy na rowerze szybsi i sprawniejsi są ci, którzy przy okazji słuchają rytmicznej, energetycznej muzyki. Zdaje się więc, że kierowca w samochodzie powinien mieć włączone raczej radio z muzyką klasyczną niż z ostrym rockiem czy muzyką disco.
Mądrość wprost z muzyki
Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej, ogromnej zalecie muzyki. Mowa o wzmacnianiu pamięci. Ci, którzy od dziecka oddają się tej przyjemności, mają mniejsze problemy w szkole, szybciej się uczą, sprawniej przyswajają nowe wiadomości. Wniosek jest prosty – muzykę powinniśmy puszczać dzieciom już od maleńkości. Warto też uczyć się czy pracować przy akompaniamencie ulubionych dźwięków. Najlepiej sprawdzi się spokojna, wyciszająca muzyka o neutralnym charakterze. Lepiej zrezygnować z piosenek z wokalem – któż by nie chciał ponucić sobie ulubionych utworów, zamiast oddawać się żmudnej nauce?
To prowadzi nas do kolejnego wniosku i kolejnych badań – tym razem przeprowadzonych przez zespół naukowców z York University. Dowiedli oni, że regularne lekcje muzyki sprawiają, że dzieci znacznie szybciej przyswajają nowe wiadomości, lepiej się uczą i są bardziej skupione. Obcowanie z dźwiękiem i gra na instrumencie sprawiają, że rośnie nasze IQ, a to przekłada się bezpośrednio na radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Jak widać muzyka faktycznie łagodzi obyczaje. I czyni nas mądrzejszymi!