O tym, że zioła są zdrowe i nadają niezwykłego smaku potrawom nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Mają także znaczenie magiczne. Zielarki od najdawniejszych czasów wykorzystywały je do leczenia różnych dolegliwości i rytuałów. Stylowe doniczki z ziołami mogą się stać również ciekawą ozdobą Twojej kuchni.
Aby uprawiać zioła, wcale nie trzeba mieć własnego ogrodu. Wystarczy kilka niewielkich doniczek oraz dostęp do światła i wody, żeby wyhodować swój własny zielnik. Na kuchennym parapecie z powodzeniem można uprawiać miętę, szczypior, bazylię, oregano, fioletową lawendę czy pomidory koktajlowe. Domowy zielnik to nie tylko niebanalna ozdoba kuchni, ale także sposób na to, aby mieć zawsze pod ręką ulubione przyprawy – i to świeże!
Więcej >>> https://stylowi.pl/StyloweWnetrza/2745707/zielnik-kwietnik
Odpowiednie nasłonecznienie
Pamiętaj, że zioła potrzebują dużo światła, dlatego też trzeba wybrać odpowiednie miejsce, w którym rośliny będą miały wystarczająco słońca, aby ładnie wyrosnąć. Jeśli masz w kuchni okno z szerokim parapetem, będzie to idealne miejsce na założenie domowego ogródka. Jeśli nie masz wystarczająco miejsca w kuchni, możesz zawsze założyć swoją uprawę na balkonie, ale należy wówczas pomyśleć o zabezpieczeniu roślin przed deszczem i wiatrem. Balkon daje więcej możliwości, gdyż zmieszczą się na nim większe doniczki, w których można uprawiać ogórki, fasolę, bób, paprykę, czy różnego rodzaju sałaty.
Stylowe doniczki
Jeśli masz już wybrane miejsce w domu, które wkrótce rozkwitnie dzięki Twojemu zielnikowi, przed Tobą zakup doniczek. W przypadku ziół nie będą potrzebne głębokie pojemniki – wystarczy, jeśli będą miały około 20 cm wysokości. Doniczki powinny mieć otworki, dzięki którym woda po podlaniu zostanie odprowadzona na zewnątrz. W związku z tym będziesz potrzebowała również podstawek. Jest to bardzo ważne, gdyż korzenie nie mogą być w stałym kontakcie z wodą – mogą wówczas zgnić. Doniczki należy dopasować do wystroju kuchni czy balkonu. Do wnętrz rustykalnych idealna będą drewniane i wiklinowe osłonki na pojemniki. Bardzo dobrze zaprezentują się także doniczki gliniane i ceramiczne. Jeśli lubisz tworzyć coś z niczego, z pewnością świetnie będzie się bawić, przerabiając na doniczki puszki, np. po farbie czy kawie. Można również zakupić niebanalne doniczki wiszące.
Więcej >>> https://stylowi.pl/StyloweWnetrza/2745707/zielnik-kwietnik
Właściwe podłoże dla roślin
Zioła nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o podłoże. Doskonale wyrosną zarówno w uniwersalnej ziemi ogrodowej, jaki i przeznaczonej dla roślin doniczkowych bądź do uprawy warzyw. Ważny jest natomiast odczyn podłoża – powinien być obojętny lub zasadowy. Ziemię najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym. Aby zapewnić roślinom dopływ powietrza i swobodny odpływ nadmiaru wody, warto pomyśleć o drenażu. W tym celu należy ułożyć na dnie każdej doniczki ok. 2–3 cm warstwę żwiru bądź drobnych kamyczków. Tak przygotowane podłoże idealnie nadaje się do zasiania pierwszych ziaren.
Ziarna czy gotowe sadzonki?
Decydując się na zasiew własnego zielnika z ziaren, będziesz musiała wykazać zdecydowanie więcej cierpliwości – będzie trzeba trochę poczekać, zanim rośliny wzejdą. Jednak będziesz miała dzięki temu stuprocentową pewność, że Twoje zioła są ekologiczne i nie miały żadnej styczności ze spalinami czy substancjami chemicznymi. Gotowe sadzonki dostaniesz praktycznie w każdym supermarkecie, niezależnie od pory roku. Ziarna najlepiej kupić przy okazji zakupu ziemi w sklepie ogrodniczym. Hodowanie rośliny od ziarenka to duża frajda i ogromna satysfakcja.
Regularne podlewanie
Domowy ogródeczek wymaga regularnego, najlepiej codziennego, podlewania. Rośliny należy podlewać wieczorem, kiedy już nie jest gorąco i nie świeci na nie bezpośrednio słońce. Nie przesadzaj z ilością wody, aby nie przelać roślin, gdyż grozi to ich zgniciem. Jeśli wybierasz się na urlop, powierz swój zielnik zaufanej osobie, która właściwie się nim zajmie. W przeciwnym razie musisz się liczyć z tym, że zioła mogą nie przeżyć Twojej nieobecności. Jeśli zdecydowałaś się założyć swój ogródek na balkonie, pamiętaj, żeby chronić rośliny przed nadmiernym przelaniem podczas ulewnych deszczów.
Założenie własnej hodowli ziół kuchennych to nic trudnego. O wiele większym wyzwaniem jest jej utrzymanie. O rośliny trzeba regularnie dbać, aby ładnie wyrosły i były rzeczywiście ozdobą mieszkania. Warto jednak pomyśleć o korzyściach – zyskujesz ekologiczne, świeże przyprawy, modną ozdobę kuchni i ogromną satysfakcję. Zioła są idealnym wykończeniem wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim.