Maszyna do szycia czy overlock? Na co lepiej się zdecydować?

Wybór sprzętu krawieckiego potrafi przyprawić o zawrót głowy. Urządzenia takie jak overlock, zarezerwowane dawniej wyłącznie dla profesjonalistów, są aktualnie dostępne także dla amatorów. Osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w szyciu ubrań i dodatków mogą czuć się zagubione, dokonując wyboru sprzętu. Dlatego, zanim zamówisz maszynę, dowiedz się, czym się kierować w momencie zakupu.

Kiedy zwykła maszyna, a kiedy overlock? Funkcje i zastosowanie obu urządzeń

Maszyna do szycia jest dosyć wszechstronnym urządzeniem, pozwalającym na łączenie z sobą materiałów za pomocą różnych ściegów. Najlepiej nadaje się do zszywania tkanin nierozciągliwych. Z kolei overlock jest najczęściej wykorzystywany do wykańczania brzegów. Uzyskany nim szew obrzucający, czy inaczej overlockowy, zabezpiecza tkaninę przed strzępieniem. Doskonale sprawdza się w przypadku dzianin oraz innych bardziej elastycznych tekstyliów.

Poza funkcjami oba urządzenia różnią się też między sobą samą budową. Overlock ma wbudowane noże na dwóch poziomach: dolnym i górnym. Mają one za zadanie obcinać krawędź tkaniny – jeszcze zanim powstanie na niej ścieg. Dzięki temu powierzchnia jest idealnie równa. Głębokość cięcia wykonywanego przez noże można regulować. Sprawia to, że ścieg może być zarówno szeroki, jak i węższy.

Overlock szyje przy użyciu co najmniej trzech nitek. Uzyskane w ten sposób łączenie jest trwałe i sprawia, że ubrania można nosić i prać wielokrotnie. Łańcuszkowe wykończenie widoczne po odwróceniu na lewą stronę wygląda bardzo estetycznie. Splot, który tworzy się z połączenia kilku nitek, nadaje ściegom elastyczność.

Urządzenie wielofunkcyjne – zalety nowoczesnych maszyn do szycia

Niewiele osób ma w domu miejsce, które pomieścić kilka urządzeń. Mimo że nowoczesne maszyny do szycia są dosyć kompaktowe, to nadal trzeba mieć na nie przestrzeń. Rozwiązaniem są sprzęty wielofunkcyjne. W ofercie sklepu Strima znajdziesz urządzenia, które łączą funkcję tradycyjnej maszyny i overlocka. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się dla osób szyjących zarówno prostym ściegiem, jak i chcących wykończyć brzegi tkanin.

Co prawda jakość sprzętu łącząca obie funkcje nigdy nie będzie taka jak profesjonalnych maszyn do szycia. Nie jest to jednak dużą przeszkodą, jeśli masz zamiar tworzyć pojedyncze ubrania lub domowe tekstylia na własny użytek. Sprzęt używany przemysłowo musi być szybki i wydajny. W domowych warunkach szycie zajmie Ci nieco więcej czasu, ale nadal będzie możliwe. Domowe urządzenie typu i tak coverlock zabezpieczy efektywnie brzegi tkanin. Dzięki temu to, co uszyjesz będzie bardziej estetyczne i przede wszystkim trwalsze.

Warto pamiętać o tym, że renderka, czyli coverlock, nie obcina krawędzi materiału tak, jak pozostałe overlocki – umożliwia za to jego podwinięcie. Taki zabieg jest równie skutecznym sposobem na wykończenie szytej odzieży, jak zastosowanie tradycyjnej ściegu łańcuszkowego. Korzystając z nowoczesnych maszyn do szycia, z powodzeniem możesz samodzielnie stworzyć elastyczne sukienki, dresowe spódniczki, obcisłe bluzki, T-shirty, podkoszulki, legginsy, odzież sportową czy stroje kąpielowe.

Jak wybrać maszynę do szycia z overlockiem?

Zarówno profesjonalne maszyny do szycia wykorzystywane w firmach odzieżowych, jak i dużo skromniejsze, przeznaczone do domowego użytku mają podobną budowę. Żeby wybrać właściwy model i z przyjemnością z niego korzystać, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów oraz przydatnych funkcji. Jak jest zatem zbudowana każda maszyna? Co musi mieć, aby trwale połączyć z sobą dwa kawałki materiału?

• Chwytacz – ta część jest odpowiedzialna za wiązanie nici i powstawanie ściegu. Maszyna powinna mieć zamontowane dwa rodzaje chwytaczy: rotacyjne i wahadłowe. W tym pierwszym szpulka umieszczona jest poziomo, natomiast w drugim pionowo.

• Nawlekacz igły – nawlekanie sprawia problem nawet osobom z dobrym wzrokiem. Trafienie w niewielki otwór nie jest łatwym zadaniem. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci rozpocząć pracę, gdy Twoja maszyna będzie wyposażona w automatyczny nawlekacz.

• Różnorodny wybór ściegów – podstawa, od której zaczyna każdy krawiec, to ściegi proste i zygzakowate. Profesjonalne maszyny do szycia mogą oferować nawet kilkanaście różnych opcji do wyboru.

• Regulacja długości i szerokości ściegu – maszyna powinna mieć zamontowany system pokręteł, suwaków i przycisków umożliwiających wygodną regulację.

• Wolne ramię – umożliwia szycie na okrągło, np. nogawek czy rękawów.

• Szycie wsteczne – to przydatna funkcja, która służy do rozpoczynania i kończenia ściegów.

Maszyna z podstawowymi funkcjami, czy zaawansowane urządzenie?

Im bardziej skomplikowana będzie maszyna, na którą się zdecydujesz, tym wyższa będzie cena, jaką musisz za nią zapłacić, dlatego na początku przygody z krawiectwem najlepiej jest wybrać opcję mającą podstawowe funkcje, jednak niezbyt drogą. Warto też, żebyś odpowiedział sobie na pytanie, co chcesz szyć. Biorąc pod uwagę te parametry, zdecyduj się na podstawowe urządzenie, a w miarę, jak będę rosły Twoje umiejętności, w przyszłości wymienisz je na bardziej zaawansowany model.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis