Jadalnia stanowi serce naszego mieszkania. Korzystamy z niej codziennie, spożywając posiłki, spędzając również długie godziny na rozmowach z rodziną czy organizując święta i imprezy okolicznościowe. Meble powinny więc odznaczać się przede wszystkim trwałością, wytrzymałością oraz łatwością w utrzymaniu czystości. Te cechy dobrze opisują meble z litego drewna, które coraz częściej występują w domowych przestrzeniach.
Czym jest lite drewno?
Meble z litego drewna są ręcznie wykonywane z naturalnego drewna pozyskiwanego ze ściętych drzew. Przede wszystkim jest to surowiec o wysokiej jakości, trwałości, uniwersalności oraz oryginalności. Co ważne, nie znajdziemy drugiego identycznego drewnianego mebla o takim samym rysunku słojów czy występujących przebarwieniach.
Warto wiedzieć, że dostępne w wielu sklepach meble z tak zwanej sklejki jedynie imitują swoim wyglądem prawdziwe drewno. Są jednak mniej odporne na uszkodzenia i nie można samodzielnie przeprowadzić ich renowacji.
Zalety mebli drewnianych
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, największą zaletą mebli z litego drewna jest ich odporność na zniszczenia. Drewno nie ugina się, nie pęka, nie ulega odkształceniom. Zwłaszcza w jadalni nasze meble narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zarysowania – w końcu korzystamy z nich każdego dnia. W przypadku mebli drewnianych z łatwością możemy usunąć zarówno drobne rysy, jak i większe ubytki. Wystarczy, że powierzchnię mebla potraktujemy papierem ściernym, a następnie pokryjemy ją specjalistycznym lakierem lub olejem. Oba preparaty są bezpieczne dla środowiska i dla naszego zdrowia.
Meble drewniane mają właściwości higroskopijne – drewno może regulować poziom wilgotności w powietrzu – i antystatyczne – drewno nie przyciąga kurzu, co może mieć szczególne znaczenie dla alergików.
Wyroby z litego drewna nie powinny nam sprawiać trudności w utrzymaniu czystości. Wystarczy, że regularnie będziemy je przecierać za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry.
Wady mebli z litego drewna
Wadą mebli z litego drewna jest przede wszystkim wysoka cena – zwłaszcza w sytuacji, gdy porównamy ją z ceną wyrobów ze sklejki. Pamiętajmy jednak o tym, że cena nie jest przypadkowa. Płacimy za naturalny surowiec, ręczną pracę, za jakość i wytrzymałość. Stół, szafki czy kredens do jadalni z pewnością będą służyć nam przez długie lata.
Wśród wad mebli drewnianych wymienia się również konieczność ich konserwacji. Przyjmuje się, że regularnie należy poddawać je zabiegowi olejowania lub lakierowania. Inaczej stracą swój reprezentacyjny wygląd oraz będą mniej odporne na uszkodzenia.
Zwłaszcza w przypadku drewnianego stołu należy wiedzieć, że na blacie nie powinniśmy bezpośrednio stawiać gorących oraz wilgotnych przedmiotów, takich jak talerze i kubki. Wysoka temperatura oraz woda mogą uszkodzić drewno. Dobrym rozwiązaniem jest więc zakup podkładek. Jeżeli na blat wyleje nam się napój, to warto od razu zareagować i usunąć wodę za pomocą ściereczki.
Ostatnią wadą jest fakt, że meble z litego drewna są dość ciężkie. Z pewnością w pojedynkę nie przesuniemy drewnianego stołu ani nie przestawimy innych mebli w obrębie naszej jadalni.
Drewniany stół do jadalni
Najważniejszym meblem w przestrzeni jadalni niewątpliwie będzie stół. Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na wiele kluczowych aspektów, a zwłaszcza na wymiary oraz na bryłę. Zbyt duży stół w małej jadalni optycznie przytłoczy, natomiast zbyt mały stół zniknie w przestronnym pokoju. Na rynku dostępne są m.in. funkcjonalne stoły rozkładane, stoły z okrągłym blatem, z blatem kwadratowym czy z prostokątnym.
Drewniane stoły okrągłe sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach o mniejszych metrażach oraz dla rodzin z dziećmi – z uwagi na brak niebezpiecznych krawędzi. Owalny kształt dobrze współgra z każdym designem wnętrza i najlepiej prezentuje się w usytuowaniu centralnym.
Stół prostokątny to klasyczne i nadal najczęściej wybierane rozwiązanie. Dobrze prezentuje się zarówno w ustawieniu centralnym, jak i pod ścianą. Z kolei stół kwadratowy również zalecany jest do jadalni o mniejszym metrażu.
Współcześnie dużą popularnością cieszą się drewniane stoły rozkładane. Na co dzień nie zabierają dostępnej przestrzeni, nie utrudniają przemieszczania się po jadalni. Rozłożone doskonale sprawdzają się w przypadku przyjęć i spotkań z rodziną. Na rynku dostępne są np. nowoczesne stoły z pełnym blatem (pomiędzy rozłożonymi blatami nie występują przerwy) oraz stoły z blatem dzielonym.
Ogólnie przyjmuje się, że odległość pomiędzy krawędziami stołu a meblami, lub pomiędzy krawędziami stołu a ścianą, powinna wynosić minimum 100 centymetrów. Natomiast jeden użytkownik do swobodnego korzystania ze stołu potrzebuje około 60 centymetrów przestrzeni roboczej blatu. W przypadku rodziny czteroosobowej minimalne wymiary stołu z prostokątnym blatem powinny wynosić 80 centymetrów na 120 centymetrów.
Drewniany kredens do jadalni
Drewniane kredensy umieszczone w jadalni współcześnie zyskują na popularności – głównie dlatego, że równocześnie są funkcjonalne oraz nadają reprezentatywnego charakteru. Kredens składa się dwóch części: dolnej z szafkami oraz górnej (często z przeszklonymi drzwiczkami). Ten mebel nadaje się do przechowywania wszelkiego rodzaju kuchennych akcesoriów, tekstyliów, zastawy stołowej. Za przeszkloną witryną możemy umieścić np. kolekcję kubków, filiżanek, zbiory herbaty, kawy czy alkoholi z całego świata.