Modowe trendy z Japonii

@tezzabarton

Od niedawna oczy krytyków mody są zwrócone na Tokio. To emanujące niezwykłą energią miejsce, w którym nieustannie tworzą się nowe trendy. Oto te, które zachwyciły świat, stając się zarazem źródłem inspiracji dla wielu kreatorów z Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Co w japońskiej modzie piszczy?

Japońscy projektanci mody od długich dekad traktowali wszelkie krawieckie tradycje raczej z przymrużeniem oka. Od zawsze mieli w sobie odwagę, której mogli im pozazdrościć ich koledzy po fachu miejący siedziby we Francji, czy we Włoszech. Tak jest po dziś dzień. Kreatorzy z Japonii są nastawieni przede wszystkim na odkrywcze łamanie konwencji. Nadal chętnie inspirują się wielowiekową orientalną estetyką, ale łączą ją wraz ultra nowoczesnym duchem i najnowszymi technologiami. Niezmiernie pociąga ich awangarda. Z lubością przełamują więc schematy i burzą estetyczne porządki.

Yohji Yamamoto, Rei Kawakubo, jak i należący do młodszego pokolenia Jun Takahashi, Tsumori Chisato, Junya Watanabe, Kansai Yamamoto to nazwiska, które warto zapamiętać. Owych projektantów można bowiem uznać za czołówkę twórców, którzy nieustannie odmieniają oblicze japońskiej mody. 

Ich kolekcje bardzo często oczarowują, a zarazem wprawiają w niemałe zdumienie. Przyglądając się ich pokazom lub oglądając ich kampanie, ma się poczucie, że jeszcze nie widziało się czegoś podobnego. Scalają się w nich odległe, pozornie niepasujące do siebie elementy. Kobiecość łączy się z pierwiastkiem męskim i androgenicznością. Sportowy styl perfekcyjnie zespala się z wieczorowym szykiem. Romantyzm, słodycz i eteryczność idzie w parze z wampiryczną zmysłowością. Krótko mówiąc, to mieszanka wybuchowa. Oto japońskie modowe trendy, którymi warto się zainspirować.

@tezzabarton

Tokijski minimalizm i styl kawaii

Tokio śmiało można by ochrzcić światową stolicą minimalizmu. To właśnie jego mieszkanki miały wielki udział w rozpromowaniu tej ujmującej estetyki. Otóż tokijki jako jedne z pierwszych amatorek mody zaczęły zwracać się w stronę wyrafinowanej prostoty. Mnóstwo z nich już w późnych latach dziewięćdziesiątych nosiło eleganckie bardzo tajemnicze kruczoczarne total looki. Chętnie wprowadzały do nich motywy asymetryczne i geometryczne, doskonale im znane na przykład z kolekcji Rei Kawakubo. Warto dodać, że uwielbiają je po dziś dzień.

Jeżeli chcemy wprowadzić do swojej garderoby intrygujące japońskie akcenty, postawmy na długie marynarki w męskim stylu, oversizowe czarne swetry, długie plisowane spódnice, czy szerokie garniturowe spodnie. Siłą tego typu strojów jest gra faktur: łączenie szorstkich, matowych, grubych materiałów wraz z błyskotliwymi i cienkimi. Wełna świetnie będzie wyglądała z satyną, a skóra i zamsz z jedwabiem. 

W szafach Japonek  przoduje również uroczy styl zwany kawaii. To japońskie słowo, które tłumaczy się jako słodki, śliczny, czarujący. Japonki lubią robić sobie czasem przerwy od szykownego minimalizmu i wybierają dziewczęce pastelowe kreacje. To jedno z wcieleń topowego Barbiecore. 

@figtny
Tagi: , , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis