Na czym polega pożyczka konsolidacyjna?

Spłacasz kilka pożyczek i kredytów? Chcesz obniżyć miesięczne koszty i zastąpić wszystkie raty jedną? Sięgnij po pożyczkę konsolidacyjną. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce, na czym polega i jak wybrać najlepszą.

Pożyczka konsolidacyjna to sprytny produkt finansowy, który pomoże Ci obciążyć budżet i zmniejszyć wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych. Jak to możliwe?

Pożyczka konsolidacyjna w praktyce

Jeśli sięgniesz po pożyczkę konsolidacyjną, pożyczkodawca spłaci Twoje aktualne kredyty i pożyczki. W ten sposób zastąpisz kilka rat jedną, niższą. Twój portfel odetchnie z ulgą, a Ty odzyskasz wreszcie spokojny sen. Maksymalna wartość pożyczki konsolidacyjnej zależy od Twojej zdolności kredytowej. Spłata odbywa się z reguły w miesięcznych ratach, przez kilka lub kilkanaście lat (w zależności od przedmiotu konsolidacji).

Niższa rata = wydłużenie okresu spłaty

Zanim sięgniesz po pożyczkę na raty, musisz wiedzieć, że obniżenie wysokości miesięcznej raty jest możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłaty. To z kolei oznacza, że całkowity koszt finansowania może nieco wzrosnąć w porównaniu z koszem zobowiązań spłacanych przed konsolidacją. Czy to oznacza, że sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną nie ma sensu? Zdecydowanie nie! Jeśli Twój budżet jest bardzo napięty, a terminowa spłata zobowiązań jest dla Ciebie dużym wyzwaniem, prawdopodobieństwo opóźnień jest wysokie. Jeśli te przekroczą kilkanaście dni, można przypuszczać, że kredytodawcy rozpoczną procedurę windykacyjną, a Twoja historia kredytowa w BIK-u ucierpi. Konsekwencje zwlekania z konsolidacją mogą być więc nieprzyjemne, stresujące i dotkliwe. W takich okolicznościach sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną pomoże ich uniknąć.

Jakie kredyty i pożyczki można skonsolidować?

To, jakie kredyty i pożyczki można skonsolidować, zależy zazwyczaj od wymagań konkretnej instytucji finansowej. Większość banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych umożliwia skonsolidowanie pożyczek gotówkowych, ratalnych, kredytów samochodowych, zadłużenia na kartach kredytowych, w rachunkach płatniczych czy debetów w rachunkach osobistych. Niektóre instytucje pozwalają także skonsolidować pożyczki pozabankowe, czyli popularne chwilówki.

Kto może dostać pożyczkę na raty?

Każda instytucja finansowa stawia pożyczkobiorcom nieco inne wymagania. Z powodzeniem można jednak uznać, że pożyczkę konsolidacyjną może dostać osoba, która:

  • ukończyła 18 lat i ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  • dysponuje dowodem osobistym i numerem PESEL;
  • spłaca obecnie kredyty i pożyczki w bankach lub spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych;
  • ma wymaganą przez pożyczkodawcę zdolność kredytową. To właśnie od niej zależy, jaką decyzję wyda instytucja finansowa i ile pieniędzy pożyczy.

Pożyczki na raty – jak znaleźć najlepszą?

Choć oferty dostępne na rynku pożyczek konsolidacyjnych na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie, różnią się niewielkimi, lecz istotnymi z puntu widzenia kredytobiorcy szczegółami. Zanim złożysz wniosek pożyczkowy, porównaj pożyczki, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • Okres spłaty. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy Ci na maksymalnym obniżeniu wysokości miesięcznej raty;
  • Koszty. Pożyczka konsolidacja ma na celu odciążenie domowego budżetu i obniżenie miesięcznych kosztów. Nie może być więc droga. Aby sprawdzić, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, nie kieruj się jednak wartością odsetek, lecz RRSO – rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. Uwzględnia ona nie tylko oprocentowania, ale także wszystkie inne koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy: prowizję, opłaty za przelewy czy ewentualnie ubezpieczenie. Im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka;
  • Możliwość pożyczenia pieniędzy bez wychodzenia z domu. Choć pandemia COVID-19 powoli wygasa, chcąc ochronić siebie i swoich bliskich warto zrezygnować ze zbędnych aktywności. Czy wiesz, że sięgając po pożyczkę konsolidacyjną w Kasie Stefczyka, pożyczysz pieniądze nie tylko w oddziale, ale także dzwoniąc na infolinię lub wypełniając krótki internetowy formularz?

Tagi:
by
Poprzedni wpis Następny wpis