Nadrabiamy literackie zaległości. Książki idealne na izolację

@anajohnson

Większość z nas ma teraz nieco więcej wolnego czasu. Z oczywistych względów spędzamy go w domu, z którego powinniśmy wychodzić teraz jedynie w ramach niezbędnych czynności życiowych. O ile więc możemy iść na zakupy czy do lekarza, o tyle wyjście do biblioteki czy teatru nie są dozwolone. W związku z tym nadmiar wolnego czasu musimy wykorzystywać, pozostając w swoich czterech ścianach. Ale bez obaw. To doskonała okazja do tego, by nareszcie nadrobić zaległości – serialowe, filmowe, komiksowe oraz, oczywiście, literackie. Na co dzień zabiegani, w nieustannym pędzie za pracą i sprawunkami nie mamy chwili na to, by wygodnie zasiąść w fotelu z książką. A teraz, w dobie epidemii, możemy sobie na to pozwolić. Tym bardziej że literatura może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Czytanie relaksuje, wycisza, pozwala uporać się ze stresem. Korzystajmy z jego właściwości! A jakie lektury wybrać, by umilić sobie izolację? Oto kilka ciekawych propozycji. 

Hemingway dla ambitnych

Domowa izolacja to świetny moment na nadrobienie klasyki. Mamy teraz więcej czasu na czytanie i refleksję, która przy dobrej lekturze jest nieunikniona. W zależności od tego, jakie mamy doświadczenie czytelnicze, możemy wybierać inne lektury. Na początek przygody z klasyką warto zdecydować się na książki, które – przyznajmy się – zdarzało nam się pomijać w szkolnych czasach. 

W rankingu pisarzy doskonałych wysoko plasuje się Ernest Hemingway. Jego książek nie wolno nie znać. Doskonały warsztat i porywające historie potrafią zachwycić nawet najbardziej wybrednych czytelników, a nawet literackich sceptyków. Najbardziej znana powieść tego amerykańskiego twórcy, czyli „Komu bije dzwon” może być naszym pierwszym krokiem na drodze do poznania jego stylu. W dalszej kolejności warto sięgnąć po „Słońce też wschodzi”, „Mieć i nie mieć” i „Pożegnanie z bronią”. I wrócić z sentymentem do szkolnej lektury „Stary człowiek i morze”, by na nowo, dorosłym okiem, docenić to wspaniałe dzieło. 

Monumentalne powieści

Pozostańmy na chwilę przy amerykańskiej klasyce. Fani monumentalnych powieści powinni sięgnąć po wybitne „Grona gniewu” Johna Steinbecka. Powieść traktuje o dramatycznym okresie w historii USA – wielkim kryzysie. Bohaterami książki są farmerzy z Oklahomy, którzy tułają się z miejsca na miejsce, by znaleźć szansę na normalne życie. Poruszająca, tragiczna opowieść stanowi absolutną klasykę światowej literatury. Realizm historii i prostota języka sprawiają, że czytelnik w mgnieniu oka przenosi się do trudnych, skomplikowanych czasów i tragizmu ówczesnego życia. Identyfikujemy z bohaterami, uczymy się empatii i, wreszcie, zmieniamy swój pogląd na świat. Oto jak powinna działać prawdziwa literatura. 

Autobiograficzne fascynacje

A teraz wykonujemy krok do współczesności. Więcej wolnego czasu na kwarantannie to okazja, by nareszcie zabrać się za wielotomowe dzieła, których grubość zawsze nas przerażała. Jednym z ważniejszych osiągnięć literackich ostatnich lat jest saga „Moja walka” Karla Ovego Knausgårda. To autobiograficzna powieść w sześciu częściach, w polskim tłumaczeniu ma niemal 5 tysięcy stron. Ale niech to nas nie przeraża. Bo Knausgårda czyta się doskonale. Nagle okazuje się, że zwykłe życie może być naprawdę fascynujące. Autor bowiem opisuje swoje życie od dzieciństwa, przez nastoletniość, aż do dorosłości, nie szczędząc czytelnikowi intymnych szczegółów, a czyta to się to jak najciekawszy kryminał. Rutynowe czynności nabierają głębi, refleksje autora pobudzają do rozmyślań, kolejne decyzje wywołują w nas bunt, niezgodę. Czas przy tej powieści upływa bardzo szybko. Warto sięgnąć po to wielkie dzieło norweskiej literatury. 

Kryminalne zagadki

Nie opuszczamy Skandynawii, która od lat kojarzy się przede wszystkim z doskonałymi kryminałami. I tutaj nie sposób nie wspomnieć o wybitnej serii „Millenium” Stiega Larssona. Dwójka głównych bohaterów rozwiązuje kryminalne zagadki, a my – krok po kroku – towarzyszymy im na kolejnych etapach śledztwa. Świetnie poprowadzona intryga, wyraziste postaci, doskonała, wciągająca fabuła i szeroki kontekst społeczny sprawiają, że to jeden z najbardziej cenionych kryminałów wszech czasów. Serię pokochali zarówno czytelnicy, jak i krytycy – a takie połączenie zdarza się rzadko. Nic dziwnego, że twórcy z Hollywood sięgnęli do tej książki, tworząc oparte na niej filmy fabularne. Doskonała literatura!

Przygody z Noblem

Ale w Polsce też wiele się dzieje. Czas kwarantanny to dobry moment na sięgnięcie po książki naszej noblistki – Olgi Tokarczuk. Mamy sporo pozycji do wyboru, ale na początek doskonale sprawdzi się „Prowadź swój pług przez kości umarłych” – opowieść z wątkiem morderstwa, trochę kryminalna, trochę filozoficzna, świetnie napisana. Bez obaw, literatura Tokarczuk jest nie tylko niezwykle mądra, ale też bardzo przystępna w odbiorze. Nie znajdziemy tutaj przeintelektualizowanego języka, utrudnień i dziwactw. To literatura piękna, która spodoba się każdemu miłośnikowi czytania. A kiedy już przyswoimy tę głęboką powieść, możemy sięgnąć dalej, głębiej. W izolacji warto porwać się np. na „Księgi Jakubowe” nagrodzone Nike. Ta monumentalna powieść historyczna to wielowątkowa historia, od której nie sposób się oderwać. Perfekcyjny sposób na co najmniej kilka wieczorów. I potężna dawka historycznej wiedzy dla każdego.

Polska klasyka

Pozostając przy polskich autorach, cofamy się nieco w przeszłość. Niech kwarantanna będzie czasem, w którym nareszcie nadrobimy zaległości w tak zwanej klasyce. To najlepszy czas, by sięgnąć nareszcie po Gombrowicza, Lema czy Mrożka. Książki, które odrzucały nas w szkolnych latach, dzisiaj mogą naprawdę zachwycić. Starsi, bardziej doświadczeni i dojrzalsi możemy spojrzeć na nie szerzej, mądrzej. „Transatlantyk”, „Ferdydurke”, „Tango”, „Solaris” – polska literatura ma naprawdę bardzo wiele do zaoferowania. Nie dajmy się zwieść naszym licealnym antypatiom i dajmy się porwać wirowi wielkiej literatury. Usiądźmy w wygodnym fotelu, zaparzmy sobie kubek aromatycznej herbaty i… do dzieła! Obowiązkowa izolacja nie będzie przecież trwać wiecznie. 

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis