Najważniejsze zasady dotyczące mrożenia żywności

Zarówno chłodzenie, jak i mrożenie żywności to skuteczne sposoby na przedłużenie ich żywotności, a co za tym idzie również przydatności do spożycia. Coraz częściej mówi się o tym, w jaki sposób prawidłowo przechowywać produkty spożywcze w lodówce, jednak temat ich mrożenia w dalszym ciągu traktowany jest nieco po macoszemu. Jak więc mrozić poszczególne artykuły, aby mieć pewność, że robimy to dobrze? 

Dlaczego warto mrozić żywność?

Mrożenie jedzenia jest jednym ze sprawdzonych rozwiązań, które nie tylko umożliwia przedłużenie terminu ich ważności, ale także minimalizuje przykrą konieczność wyrzucania zepsutych, niezdatnych do spożycia produktów. Obecnie problem marnowania i wyrzucania żywności osiągnął już globalny i zatrważający poziom. Każdego roku w naszych koszach na śmieci lądują setki kilogramów jedzenia, co stanowi ogromne marnotrawstwo, zwłaszcza w kontekście panującego w wielu regionach świata głodu. Aby samodzielnie nawet nieznacznie przyczynić się do poprawy tej sytuacji, warto w sposób staranny, świadomy i przemyślany dokonywać zakupów, a także odpowiednio przechowywać i mrozić produkty spożywcze.

Co można, a czego nie należy mrozić?

Produkty, które najczęściej znaleźć można w zamrażarce, to wszelkiego rodzaju mięsa, a także warzywa, zarówno te kupione na targu czy w dziale warzywnym, jak i gotowe, mrożone już mieszanki. W szufladach zamrażarki nierzadko umieszczamy także niektóre owoce, pieczywo oraz gotowe już potrawy. Do produktów, których zdecydowanie nie warto mrozić, należy zaliczyć:

• sery, zwłaszcza miękkie, takie jak serki śmietankowe, wiejskie czy ricotta,
• cytrusy,
• niektóre warzywa, takie jak ogórek czy pomidor,
• ugotowany makaron i ryż,
• jajka,
• cebula i ziemniaki,
• napoje gazowane,
• mleko i jogurty.

W zamrażarce nie należy umieszczać także gorących dań, które mogłyby bardzo niekorzystnie wpłynąć na kondycję sprzętu.

Jak mrozić produkty spożywcze?

Mówiąc o zasadach dotyczących mrożenia, warto przede wszystkim zaznaczyć, iż zdecydowanie niewskazane jest przeładowywanie szuflad zamrażarki. Każda chłodziarko-zamrażarka – wolnostojąca czy do zabudowy – posiada swoją określoną pojemność, przy której pracuje optymalnie, gwarantując najwyższą jakość mrożenia. Zbyt duża ilość mrożonej żywności może wpłynąć negatywnie zarówno na produkty spożywcze, jak i na samo urządzenie.

Należy także pamiętać, żeby zawsze przechowywać mrożone produkty w osobnych, szczelnie zamykanych pojemnikach lub specjalnych woreczkach, przystosowanych do kontaktu z żywnością i wykonanych z materiałów mrozoodpornych. Takie praktyki korzystnie wpłyną na świeżość artykułów.

To, co także warto wiedzieć, to fakt, iż nawet produktów przechowywanych w temperaturze minusowej nie możemy trzymać w zamrażarce bez ograniczeń. Każdy produkt lub grupa produktów posiada określony, maksymalny czas przechowywania. W przypadku temperatury -20 stopni Celsjusza czas ten wynosi:

• dla drobiu osiem miesięcy,
• dla wołowiny dwanaście miesięcy,
• dla wieprzowiny siedem miesięcy,
• dla ryb od dwóch do czterech miesięcy,
• dla malin do dwudziestu miesięcy,
• dla szpinaku siedem miesięcy.

Chcąc kontrolować długość przechowywania produktów w zamrażarce, szczególną uwagę musimy także zwrócić na panującą w niej temperaturę. Podwyższenie jej z -20 do -10 stopni Celsjusza skraca bowiem powyższe czasy o miesiąc lub nawet trzy miesiące, w zależności o danego produktu.

Nowoczesny sprzęt i dłuższe przechowywanie

Chcąc na dłużej zachować świeżość oraz przydatność do spożycia, zarówno produktów przechowywanych w chłodziarce, jak i zamrażarce, warto wybrać nowoczesny sprzęt wysokiej jakości. Funkcjonalna lodówka, wyposażona w możliwość kontroli i dokładnej regulacji temperatury, nie tylko w jej górnej części, ale także w szufladach mrożących, jest najlepszym wyborem dla osób, którym zależy na maksymalnym przedłużeniu terminu spożycia żywności i zminimalizowaniu problemu jej marnowania i wyrzucania.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis