Nasze noworoczne postanowienia – jak postanawiać, żeby zrealizować?

Nowy rok to dobry moment, żeby rozpocząć zmiany w swoim życiu. Noworoczne postanowienia stały się już niejako tradycją. Ma ona jednak zarówno swoich zdecydowanych zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Ci drudzy podnoszą argument, że postanowień noworocznych zazwyczaj nie udaje się wprowadzić w życie. Co zrobić, aby tym razem było inaczej?

W noworocznych postanowieniach nie chodzi tylko o to, aby ich cel był dobry, ale przede wszystkim żeby był zgodny z tym, czego naprawdę pragniemy. Realizowanie nawet najciekawszych i najbardziej inspirujących projektów wbrew własnej woli nigdy się nie udaje, bo jak długo można wytrzymać przymus? Zdecydowanie warto postanawiać, ale mądrze, żeby niezadowolenie z niespełnionych noworocznych obietnic nie przerodziło się w przedwiosenną depresję.

Postanowienia zgodne z pragnieniami

W życiu, na każdym jego etapie – bardzo ważna jest harmonia ze swoim wewnętrznym głosem, nazywanym intuicją. Ma ją każdy, jednak nie u wszystkich jest tak samo mocno rozbudzona, dlatego też nie każdy z nas potrafi z niej korzystać w równym stopniu. Im częściej będziesz słuchać swoich przeczuć, tym bardziej rozbudzisz intuicję. Noworoczne postanowienia sprzeczne z wewnętrznymi pragnieniami są z góry skazane na porażkę, choćby ich cel był bardzo szczytny i miał służyć zdrowiu czy też poprawieniu relacji z innymi… Jeśli jakaś zmiana zostaje narzucona z zewnątrz, to i ciało, i duch buntują się przeciwko niej. Przykładowo – nie porzucisz nałogów, jeśli to nie będzie decyzja wypływająca z Ciebie, a powzięta na przykład za namową bliskich. Nie zmienisz swojego charakteru i sposobu reagowania na różne sytuacje, jeżeli nie będziesz naprawdę tego chcieć. Nie zrzucisz zbędnych kilogramów, jeśli wcale nie uważasz ich za zbędne. A zatem jakie postanowienia mamy szansę zrealizować w nowym roku? Te, które wypływają z naszych potrzeb wewnętrznych. Aby je dobrze rozpoznać, warto zrobić podsumowanie starego roku. Zastanów się, co Ci się udało, co jest godne podtrzymania, a co lepiej byłoby zmienić. No i najważniejsze – w jakim kierunku powinny iść zmiany, żeby ich rezultaty przyniosły radość? Pomyśl także nad tym, czy jest w Twoim życiu coś, co blokuje Twoją energię. To może być wszystko – relacja miłosna, przyjacielska, koleżeńska czy też miejsce zamieszkania, praca albo rodzinne układy…

Źródło: @joeypalmroos

Zmiany najlepiej zacząć od wyeliminowania właśnie tego, co blokuje energię. Nie zawsze jest to łatwe doświadczenie, czasem wręcz bolesne, niestety – to jedyna droga do uwolnienia i rozpoczęcia niesamowitych zdarzeń w swoim życiu. Jeśli nie skoczysz w przepaść, nie nauczysz się latać – ta zasada zawsze się sprawdza.

Źródło: @bryanadamc

Przygotuj miejsce na nowe – oczyść przestrzeń

Bardzo ważne w określaniu nowych celów jest oczyszczenie przestrzeni dookoła siebie. Czasem bagatelizujemy tę czynność, twierdząc, że funkcjonowanie w chaosie nie jest dla nas problemem. A jak wskazują badania naukowe – nieporządek w mieszkaniu może się przekładać na niezadowolenie z życia. Dlatego nowy rok warto zacząć od generalnych porządków. Wyrzuć wszystkie rzeczy zepsute, stare, nieużywane i niepotrzebne. W ten sposób zrobisz miejsce na nową jakość w swoim domu i życiu. Jak wiadomo – świat nie znosi próżni, dlatego też na miejscu starej energii zawsze pojawia się nowa, świeża, będąca źródłem nowych możliwości i inspiracji. Jeśli część Twoich starych rzeczy nadaje się jeszcze do użytku i może się komuś przydać – podaruj je komuś, sprzedaj lub wystaw rzeczy koło śmietnika. Dzielenie się z innymi jest źródłem zadowolenia i satysfakcji. Generalne porządki bywają męczące, zwłaszcza jeśli nie utrzymujemy ładu na co dzień, są jednak konieczne, żeby zaprosić zmiany do swojego życia. Przy okazji mogą Ci przyjść do głowy bardzo ciekawe pomysły na temat noworocznych postanowień. Jeszcze jednym plusem sprzątania jest to, że męcząc się podczas wykonywanych czynności, ćwiczymy całe ciało i spalamy sporo kalorii – może być to więc dobra alternatywa dla siłowni. W uporządkowanej przestrzeni łatwiej się skupić i podjąć wiążące decyzje na najbliższą przyszłość.

Źródło: @debiflue

Wzmocnij swoje postanowienia pozytywnym myśleniem

Jeśli na starcie czujesz zniechęcenie do swoich noworocznych postanowień, to znaczy, że w gruncie rzeczy wcale nie są one Twoje. Zostały na Ciebie narzucone przez otoczenie, a więc zapewne nie uda się ich zrealizować. Pozytywne nastawienie do tego, co ma nadejść wraz z nowym rokiem, jest konieczne, aby wprowadzić do życia zmiany. Pomaga także twórcza wizualizacja celów, które zamierzamy osiągnąć, jak również wdzięczność do siebie i świata za każdy krok poczyniony na nowej drodze. Warto być przy tym elastycznym i gotowym na zmianę celu. Rozpoczęcie nowych działań zawsze wiąże się z tym, że dochodzimy do nowych wniosków i zdobywamy nową wiedzę, co może zmienić w przyszłości nasze postanowienia.

Nowy rok zdecydowanie może być początkiem fascynujących zdarzeń. Czy taki będzie – w dużej mierze zależy to od nas. Na pewno warto zadbać w tym czasie o rozwój osobisty – inwestycja w siebie zawsze się opłaca i jest źródłem wielu ciekawych inspiracji. Powodzenia!

Tagi: , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis