O czym warto pamiętać, decydując się na adopcje szczeniaka?

Adopcja szczeniaka nigdy nie powinna być wynikiem spontanicznie podjętej decyzji – w końcu zgadzamy się na przyjęcie pod opiekę nowego członka rodziny przez długie lata. Co warto rozważyć przed tym krokiem? Poniżej opisujemy najważniejsze aspekty.

1. Wyklucz uczulenia na psią sierść
2. Karma dla psów – inwestycja w zdrowe psie życie
3. Regularna zabawa z psem to podstawa
4. Uatrakcyjnij psu podawanie posiłków
5. Rozważ wszelkie za i przeciw adopcji szczeniaka

Wyklucz uczulenia na psią sierść

Alergia to przykład choroby cywilizacyjnej, która dotyka coraz szersze grono osób. Objawia się na różny sposób, jednak najczęstsze objawy po kontakcie z czynnikiem uczulającym (alergenem) to:
– wysypka,
– zaczerwienienia,
– pieczenie oczu,
– łzawienie,
– kichanie,
– senność.
Alergie mogą pojawiać się na różnym etapie życia w różnym wieku – to tłumaczy, dlaczego warto sprawdzić przed adopcją psa wykluczyć obecność alergii na psią sierść u domowników. W ten sposób wyeliminujesz ryzyko, że w niedługim czasie po przygarnięciu psa będziesz musiał szukać mu zastępczego domu. Oszczędzisz dzięki temu nie tylko stresu zwierzęciu, ale i reszcie rodziny.

Karma dla psów – inwestycja w zdrowe psie życie

Decydując się na przygarnięcie zwierzęcia powinieneś mieć też świadomość, że karma dla szczeniąt powinna być przygotowywana specjalnie dla nowego czworonoga. Jeśli zatem jesteś już opiekunem dorosłego psa, powinieneś przygotowywać inne dania dla młodego zwierzęcia. Z czego to wynika? Otóż żołądek szczeniaka jest wyjątkowo wrażliwy i bardzo łatwo doprowadzić do pojawienia się bólu brzucha i biegunki. Dobór karmy dla zwierzęcia powinien być dostosowany także do rasy i wielkości. Prawidłowa i zbilansowana dieta to klucz do ukształtowania zdrowego, psiego organizmu.

Regularna zabawa z psem to podstawa

Przed adopcją szczeniaka warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteś w stanie poświęcić odpowiednią dawkę zabawy. Wymaga to od Ciebie wygospodarowania czasu na takie aktywności – pies pozostawiony sam sobie może popaść w apatię. Z kolei w przypadku szczeniaków – zabawki dla psa odwrócą ich uwagę od mebli czy butów. Podczas zakupu zwróć uwagę na to, aby zapewnić zwierzęciu możliwość gryzienia czy żucia – wszelkie szarpaki, sznurki czy zabawki typu kong sprawdzą się w tym przypadku idealnie.

Uatrakcyjnij psu podawanie posiłków

Wspomniane wcześniej kongi czy kule smakule pomogą Twojemu zwierzakowi połączyć jedzenie z zabawą. Podawanie psu karmy w misce stanowi przykład dość nudnej i mało interesującej formy serwowania pokarmu. Psy z natury lubią żuć – umieszczanie karmy suchej lub mokrej w takich zabawkach pomoże też w ograniczeniu nadmiernego apetyt. Pies bowiem będzie musiał poświecić więcej czasu i energii na wydobycie karmy, przez co szybciej się zmęczy, a do jego mózgu dotrze sygnał, że przyjął już swoją porcję jedzenia. W sklepie zoologicznym zooart.com.pl znajdziesz wiele zabawek dostosowanych nie tylko do Twoich możliwości finansowych, ale i wagi zwierzęcia.

Rozważ wszelkie za i przeciw adopcji szczeniaka

Podsumowując – adopcja szczeniaka to radosny czas dla wszystkich domowników. Etap socjalizacji i nauki zwierzęcia podstawowych zasad czystości i posłuszeństwa to okres wymagający cierpliwości dla wszystkich osób, które mają do czynienia z psem. Przed adopcją warto poświęcić chwilę na refleksję związaną z powyższymi tematami, aby oszczędzić sobie i zwierzęciu przykrych niespodzianek wynikających z nieprzemyślanej decyzji. Jeśli np. wiesz, że nie będziesz w stanie otoczyć psa odpowiednią uwagą – poważnie zastanów się, czy to podołasz temu przedsięwzięciu.

 

Tagi: ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis