Ochrona ogrodu przed upałami

@ioanaarotariu

Przy silnym nasłonecznieniu i rosnących temperaturach bardzo ważne jest, aby nasze rośliny ogrodowe były odpowiednio chronione podczas upału. Od dodawania ściółki do podlewania wieczorem – istnieje wiele sposobów na utrzymanie naszego ogrodu w doskonałej kondycji mimo uporczywych upałów. Jak ochronić rośliny przed słońcem tego lata?

@weissmacherei

Ściółkowanie

Aby chronić rośliny przed upałem, rozważmy dodanie ściółki w naszym ogrodzie. Ściółkowanie nie tylko zapewni długotrwałe nawodnienie i dodatkowe składniki odżywcze, ale także sprytnie zwalcza chwasty. Wystarczy umieścić grubą warstwę ściółki w miejscach, gdzie występują korzenie, dzięki temu znacząco zmniejszymy konieczność podlewania roślin. Dodatkowo możemy użyć wermikulitu – naturalnie występującego minerału z mnóstwem składników odżywczych. Bardzo często jest składnikiem ziemi doniczkowej. Cudowny dodatek do podłoża uwielbiany przez ogrodników, zwiększa retencję składników odżywczych i napowietrza glebę, dzięki czemu rośliny są zdrowsze i bardziej bujne.

@my_garden_day

Skoszona trawa

Kiedy kosimy trawę wiosną i latem, warto zostawić ścinki na trawniku. Nie tylko dodadzą one z powrotem składników odżywczych i niezbędnego nawodnienia, ale stos trawy zapewni cień, chroniąc trawnik przed gwałtownymi temperaturami i jego wypalaniem. Możemy również rozłożyć skoszoną trawę na klombach, dzięki czemu skutecznie ochronimy je przed gorącem.

@stylowi.pl

Polne kwiaty

Ochrona ogrodu przed upałami to także troska o jego mieszkańców. Dzięki paru prostym rozwiązaniom możemy zapewnić optymalne warunki podczas wysokich temperatur rozmaitym owadom i ptakom. Rozsypmy nasiona dzikich kwiatów na skrawku nieużywanego trawnika, aby stworzyć bogatą w pyłki mini łąkę, która będzie schronieniem dla pszczół, motyli i owadów. Uprawiajmy pnącza, takie jak bluszcz i róże, aby zapewnić całoroczną osłonę dla ptaków i nie przejmujmy się, gdy na naszych rabatach pojawią się niewielkie chwasty. Rośliny takie jak pokrzywy, stokrotki i jaskry są ważnym źródłem pożywienia dla zwierzątek. Owady będą szukały nie tylko schronienia, ale także i orzeźwiającej wody w naszym ogrodzie. Nie zapomnijmy o napełnieniu wodą poideł dla ptaków!

@freiraumglueck

Zmieńmy harmonogram nawadniania

Aby rośliny nie zwiędły latem, potrzebują dużo wody, aby przetrwać. Ponieważ zwykle piją więcej, gdy jest gorąco, najlepiej jest podlewać je wieczorem, gdy słońce zajdzie lub w chłodny poranek. Unikaj podlewania w pełnym słońcu, ponieważ woda wyparuje, zanim zdąży odpowiednio zwilżyć glebę, a dodatkowo może przyczynić się do sparzenia delikatnych roślin.

@stylowi.pl

Zadbajmy o kwiaty w donicach

Gdy nasz ogród zdobią także rośliny w glinianych donicach warto zadbać o ich dodatkowe nawodnienie. Podczas upałów będą wyjątkowo szybko tracić wodę z niewielkiej powierzchni, dlatego warto zadbać o stały dostęp do wody. Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie starych butelek po winie do stworzenia sprytnych i prostych urządzeń nawadniających nasze rośliny. Wystarczy wlać wodę do butelki i zrobić w korku niewielki otwór. Wsadzić do ziemi szyjkę butelki i cieszyć się doskonałą kondycją naszych kwiatów. Taki system sprawdzi się także doskonale w czasie naszego urlopu.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis