Ogrodowe trendy na lato 2022

@lise.matti

Każdy rok przynosi obietnicę ekscytujących nowych trendów ogrodniczych, które zmodernizują naszą przestrzeń na zewnątrz. Podczas pandemii zauważalna była pogłębiona miłość i uznanie dla ogrodów. W tym roku wyznawcy trendów w branży twierdzą, że nasza miłość do wszystkiego, co związane z ogrodnictwem, będzie nadal rosła. Ponieważ spędzamy coraz więcej czasu na świeżym powietrzu dla dobra psychicznego i fizycznego, nasze ogrody stworzą strefę relaksu, wyciszenia i dobrego samopoczucia – idealne miejsce na ucieczkę od zgiełku dnia codziennego. Poniżej największe trendy panujące w 2022, aby uczynić z naszej przestrzeni na zewnątrz osobistą przystań.

@kenrobertsdetelich

Tworzenie „salonu na zewnątrz”

Zacieranie granic między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną jest z pewnością jednym z największych trendów ogrodniczych, które mają obecnie miejsce. Głównym powodem jest coraz bardziej rosnąca potrzeba zamieniania swoich domów w miejsca odpowiadające naszemu stylowi życia i chęci spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dlatego też w tym sezonie obowiązującym trendem będzie stworzenie w naszym przydomowym ogródku małego salonu, w którym znajdziemy wygodną sofę, fotele, czy też wygodny stół jadalniany. W takiej przestrzeni będziemy mogli wygodnie wylegiwać się z książką w słoneczny, leniwy dzień, zjeść obiad z rodziną lub przyjaciółmi lub stworzyć wygodne stanowisko pracy jeśli pracujemy z domu.

@balkon_designn

Kontrolowana niedoskonałość

Obecna estetyka projektowania ogrodów jest znacznie bardziej swobodna, a na pierwszy rzut oka może wydawać się wręcz niezorganizowana.  Nowoczesne ogrodnictwo akceptuje coraz więcej niedoskonałości naturalnego świata przygody, powoli odchodząc od idealnie przystrzyżonych trawników, równych grządek i jednobarwnych kwietników. W 2022 roku królować będą ogrody, które wyglądają jakby powstały samoistnie. Takie podejście do ogrodnictwa jest znacznie bardziej ekologiczne i przyjazne rozmaitym zwierzętom i owadom. Dodatkowo pozwala zaoszczędzić nam czas na skrupulatne porządki, który możemy wykorzystać na relaksie w naszej przydomowej oazie.

@betterhomesandgardens

Eksplozja kolorów

Trendy kolorystyczne obowiązujące zarówno we wnętrzach, jak i w modzie, w tym roku przyniosły eksplozję barw. Tak też się stało z ogrodami, które skłaniają się ku odważnym i słonecznym odcieniom. Niezliczone mieszanki kolorów, które zaakcentują soczystą zieleń krzewów i trawy, to najmodniejszy trend tego sezonu. Im bardziej różnorodnie tym lepiej! Wybierzmy odcienie, które doskonale się uzupełniają i łączmy dowolnie: czerwień, żółć, pomarańcz, biel, błękit, fiolet i róż.

Świadoma eko-przestrzeń

Podobnie jak wszystkie branże w 2022 roku, ogrody i osoby, które je uprawiają, szukają sposobów, aby ich działalność była bardziej zrównoważona i wspierała ekosystem. Wszystko wskazuje na to, że ogrody przyszłości będą coraz bardziej rustykalne, praktyczne i skoncentrowane na wpieraniu mikro-natury. To doskonały krok w kierunku dbania o środowisko i świadomemu zarządzaniu naszą najbliższą przestrzenią, która może się przyczynić choćby minimalnie do redukcji naszego śladu węglowego.

@muddyboots_floralblooms

Polne kwiaty

W zgodzie z trendami ogrodniczymi na dzikie krajobrazy, a także niezwykle istotną pomoc pszczołom, kwiaty polne w naszych ogrodach cieszą się coraz większą popularnością. Ich zasadzenie jest niezwykle proste, nawet jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią. Bez problemu rozwijają się one w donicach i skrzynkach okiennych, dlatego możemy uprawiać je nawet na tarasach i balkonach. Im więcej polnych kwiatów wprowadzimy do naszego otoczenia, tym bardziej przysłużymy się owadom zapylającym. Najlepszym miejscem dla polnych kwiatów będą otwarte i mocno nasłonecznione powierzchnie.

@drivhusmusen

Własna szklarnia

Nacisk na zwolnienie tempa życia i powroty do natury widać także w ogrodowych trendach i chęci zagospodarowania choć części na uprawę naszych własnych warzyw i nasion. Zbudowanie niewielkiej szklarni to doskonały sposób na urozmaicenie naszych sezonowych potraw, ale także piękna ozdoba ogrodu. To także miejsce, które możemy przeznaczyć na przechowywanie narzędzi i akcesoriów ogrodowych, a nawet przytulny kącik do odpoczynku.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis