Okap tuba w różnych stylach, jak wybrać i na co zwracać uwagę?

Cylindryczny okap wyspowy to ciekawa alternatywa dla klasycznych urządzeń w kształcie odwróconej litery T. Łączy w sobie prostotę formy z designerskim charakterem. Jego okrągły kształt jest eklektyczny i uniwersalny, więc łatwo go dostosować do wielu różnych aranżacji wnętrz. Czy warto postawić na okap typu tuba? Czym się kierować przy wyborze takiego modelu?

Okap tuba – pochłaniacz czy wyciąg?

Okrągłe okapy w kształcie tuby można zainstalować zarówno przy ścianie, jak i nad wyspą. Przy montażu kluczowe jest jednak to, czy mają one działać w formie wyciągu, czy też pochłaniacza. Tryb pracy ma istotne znaczenie dla sposobu podłączenia okapu oraz jego użytkowania.

Generalnie lepiej, gdy jest możliwe zamontowanie wyciągu. Okap zasysa wówczas zanieczyszczone oparami powietrze, odprowadzając je na zewnątrz. To rozwiązanie tańsze w eksploatacji. Nie zmusza do zakupu dodatkowych filtrów węglowych. Pozwala pozbyć się pary wodnej z pomieszczenia. Skutecznie i wydajnie filtruje powietrze.

Czasem jednak wyciągu nie da się zainstalować, bo wymaga on osobnego kanału wentylacyjnego. Nie wszędzie jest on jednak dostępny. W takim wypadku konieczny jest montaż okapu w trybie pochłaniacza, który działa w obiegu zamkniętym. Większość okapów pozwala na pracę w obu trybach, ale nie wszystkie to umożliwiają. Okapy na linkach oraz designerskie okapy wyspowe często działają tylko jako pochłaniacz.

Cechy i zalety okapu tubowego

Wydajność jest kolejnym elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, kupując okap tubowy. Musi ona być dostosowana do wielkości kuchni, ale ze względu na kształt okapu dobrze wybierać modele z nieco wyższą mocą turbin. Dzięki temu okap tubowy będzie sprawniej filtrował powietrze.

Warto też zwrócić uwagę na głośność okapu. Im bardziej ciche urządzenie, tym lepiej. Na głośność okapu ma wpływ jego konstrukcja, moc silnika, jakość podzespołów i sposób montażu. Najlepiej, by na średnim biegu okap nie był głośniejszy niż 50 dB.

Znaczenie ma również klasa energetyczna urządzenia. Okapy o mniejszym zużyciu prądu zazwyczaj są droższe. Jednocześnie zapewniają bardziej przyjemne i energooszczędne oświetlenie, a także są tańsze w eksploatacji. W dłuższej perspektywie są zatem bardziej opłacalne.

Jedną z największych zalet okapów tubowych jest ich aranżacyjny potencjał. To urządzenia o niedużej średnicy i prostej formie. Jest ona jednak tak uniwersalna, że wpasowuje się praktycznie w każdą stylistykę. Sprawdzi się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Tych odwołujących się do stylów rustykalnych oraz tych o industrialnym charakterze. Ułatwia to zróżnicowana kolorystyka i wzornictwo okapów tubowych, czego przykładem może być Cylindro – okap kuchenny Nortberg, cenionej w branży marki dla wymagającego klienta.

Cylindro – elegancja w każdym wnętrzu

W przypadku Cylindro doskonale widać, że oszczędna forma w postaci okrągłego walca to istotna zaleta. Okap ten można “ukryć”, odpowiednio dobierając rodzaj jego wykończenia i kolor pod wystrój mieszkania. Można też postawić na kontrast, przygotowując aranżację tak, by model ten był wyeksponowany.

W kuchni z połyskliwymi, białymi frontami mebli można umieścić okap Cylindro w tym samym kolorze. Dzięki temu wtopi się on w otoczenie. Efekt będzie nawet lepszy, jeśli w pomieszczeniu pojawią się białe lampy pod sufitem o podobnym, cylindrycznym kształcie. Wzmocnić go można meblami, np. krzesłami z białą tapicerką. W ten sposób można uzyskać spójną aranżację i to w tak diametralnie różnych estetykach jak styl nowoczesny, prowansalski czy skandynawski. Zamiast bieli można się jednak zdecydować na stylowy, czarny okap kuchenny. Urządzenie będzie przyciągało uwagę i skupiało na sobie wzrok, stając się centralnym punktem pomieszczenia.

Jest też trzecia droga. Nie trzeba wybierać okapu w kolorze dominującym lub kontrastującym. Można zdecydować się na model w bardziej neutralnych barwach. Jeśli kuchnia stawia na kolor biały, łącząc go z drewnem, świetnym wyborem okaże się model w kolorze miedzi. Jeśli zaś detale w pomieszczeniu są mosiężne, można wybrać okap wyspowy Cylindro złoty. Z kolei w industrialnym wnętrzu doskonale sprawdzi się okap w stylistyce INOX.

Nie zawsze okap cylindryczny pasuje do aranżacji. Na szczęście są alternatywy. Przykładem może być inny okap wyspowy Nortberg – model Viva. Nawiązuje on sylwetką do okrągłego kształtu Cylindro. To jednak urządzenie dla miłośników bardziej kanciastych kształtów. Korpus tego okapu tworzy dwunastoboczna obudowa. Forma jest przez to cięższa, ale lepiej pasuje do niektórych kuchni.

Zarówno Cylindro, jak i Viva, to nowoczesne i zaawansowane technologicznie okapy kuchenne, które sprawdzą się nad wyspą w dużych pomieszczeniach. Są wydajne i ciche, ale być może ich największą zaletą jest łatwość, z jaką można je dostosować do wielu aranżacji. I choćby dlatego warto rozważyć wykorzystanie ich we własnej kuchni.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis