Opanować chaos, czyli organizujemy biurko

@saskiatabea

Bałagan na biurku wprowadza w nasze życie chaos i uniemożliwia sprawne wykonywanie codziennych zadań. Niezależnie od tego, czy mowa o biurku studentki, graficzki czy księgowej – każdy potrzebuje w codziennej pracy choć odrobiny porządku. Wiele z nas twierdzi, że lepiej się im pracuje  w takim „artystycznym nieładzie”. Tymczasem badania pokazują, że nasz mózg potrzebuje w miarę estetycznej przestrzeni, by móc skupić się w pełni na wykonywaniu codziennych zadań. Niestety, rzadko udaje nam się zapanować nad bałaganem. Bo biurko pełni rolę nie tylko miejsca pracy, ale też stołu jadalnianego, przechowalni, składzika i miejsca zabaw dla dzieci. Jak zapanować nad tym chaosem i przywrócić ład w codziennych obowiązkach? Podpowiadamy. 

@bytrineravn

Porządek przede wszystkim

Najważniejszy jest dobry plan. Codzienne sprzątanie jest zwykle poza naszym zasięgiem, ale postarajmy się ustalić choć niezbędne minimum, o którym będziemy codziennie pamiętać. Po pierwsze – wynoszenie talerzy, kubków i resztek jedzenia, które gromadzą się wokół nas. Róbmy to przynajmniej raz dziennie, najlepiej po zakończeniu dnia pracy. Umówmy się same ze sobą, że o 16 zabieramy się za porządkowanie. Taki plan sprawi, że łatwiej będzie nam zapanować nawet nad większym bałaganem po całym tygodniu. 

@home_office_

Raz na tydzień postarajmy się przecierać biurko z kurzu, wynosić zgromadzone na nim i wokół śmieci, okruszki i papierki. Zestawmy komputer, wazon, ramki ze zdjęciami i dokumenty oraz notesy. Wystarczy 10 minut, by kompleksowo uporządkować przestrzeń i pozbyć się zanieczyszczeń po całym tygodniu intensywnej pracy (i podjadania…). Nikt nie wymaga od nas oczywiście sterylnej czystości, ale podstawa musi być zachowana!

@home_office_

W dobie koronawirusa musimy też pamiętać o dezynfekcji. Komputer, myszkę i klawiaturę przecierajmy codziennie pod koniec dnia szmatką nasączoną alkoholem lub spryskujmy specjalnym preparatem odkażającym. Podobnie podstępujmy z telefonem, notesami i długopisami, których używamy na co dzień. Odpowiedzialność przede wszystkim!

@ladydecluttered

W prostocie siła!

Kiedy przygotujemy już plan działania i nauczymy się panować nad nieporządkiem, przyjdzie czas na wybór drobiazgów i akcesoriów, które pomogą nam na co dzień radzić sobie z tą przestrzenią. Pamiętajmy, że na biurku zwykle znajduje się naprawdę sporo przedmiotów. Niektóre są nam niezbędne w pracy, inne służą przyjemności, jeszcze inne mają stanowić elegancką ozdobę naszego stanowiska. Jednak „biuro” jest przede wszystkim miejscem, w którym spędzamy czas, wykonując obowiązki uczelniane czy zawodowe. I tak należy je traktować. 

@cozy.happy.home

Zadbajmy o to, by znalazły się tam wszystkie niezbędne do takiej pracy przedmioty i pomoce. Musi być miejsce na komputer, ewentualnie na dodatkową klawiaturę lub myszkę. Przydadzą się też notes i długopis, karteczki samoprzylepne, kilka innych drobiazgów biurowych. Do tego lampka, która pozwoli nam zadbać o wzrok w czasie pracy. To podstawa, bez której trudno będzie nam się obejść. Jeśli więc nasze biurko jest stosunkowo niewielkie, nie kupujmy zbyt wielu dodatkowych gadżetów ani ozdób. Ustawiając ich zbyt dużo, niepotrzebnie zagracimy przestrzeń wokół nas i zdecydowanie trudniej będzie nam się skupić na obowiązkach. 

Magia dodatków

Jeżeli mamy do dyspozycji nieco więcej miejsca, możemy poszaleć z efektownymi, ale wygodnymi dodatkami. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju organizery, dzięki którym uporządkujemy chaos panujący w naszych notatkach i długopisach. Nad biurkiem warto też zawiesić tablicę, na której będziemy notować najważniejsze zadania, tworzyć plan tygodnia lub zapisywać istotne informacje. Dla poprawy skupienia i samopoczucia warto też ustawić wokół siebie kilka roślin. Zielone i piękne będą ułatwiać pracę, poprawiać stan powietrza wokół nas i umożliwią głęboko koncentrację. Liczne badania dowodzą, że rośliny mają zbawienny wpływ na naszą psychikę i pozwalają też uporać się ze stresem. A to w pracy niezwykle istotne! 

@hellohomelover

Jeśli tylko mamy taką możliwość, zadbajmy również o odpowiednie ustawienie biurka w pokoju. Idealnie, gdyby stało tyłem do okna, tak, by słońce nie świeciło w ekran komputera, a jednocześnie oświetlało całą przestrzeń. 

Pamiętajmy – w prostocie siła. Im mniej rozpraszaczy będzie nas otaczać, tym lepiej poradzimy sobie ze wszystkimi obowiązkami. Czas przy biurku ma być czasem pełnego skupienia i maksymalnej koncentracji. Najlepiej, jeśli wokół nas znajdą się jedynie te przedmioty, które są nam niezbędne w wykonywaniu kolejnych zadań. Odpoczywajmy w innym miejscu, najlepiej w innym pokoju. A jeżeli nie mamy takiej możliwości, wydzielmy w domu osobny kącik do pracy. Po zakończonym dniu odstawiamy krzesło i zmieniamy miejsce. Tak, by całe mieszkanie nie zamieniło się w biuro. Bo wystarczy chwila, a zapomnimy, że nie mieszkamy w biurze, a jedynie pracujemy w domu. To dwie zupełnie różne rzeczy. Dbajmy o spokój miejsca pracy, estetykę i porządek, a szybko zauważymy, o ile łatwiej jest nam wykonywać wszystkie zawodowe obowiązki.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis