Pamiętajcie o ogrodach, czyli najpiękniejsze pomysły na aranżację ogrodowe

Posiadacze ogrodów przydomowych i działek mogą się uważać za wielkich szczęściarzy. Szczególnie w dobie pandemii posiadanie kawałka własnej ziemi okazało się prawdziwym zbawieniem. Dzięki temu stajemy się panami i paniami własnego losu – bez wyjazdów, podróżowania i ryzyka możemy cieszyć się promieniami letniego słońca, wylegiwaniem się na trawie i kąpielami w przydomowym basenie. To miniwakacje, które możemy sobie zafundować w dowolnym momencie. Ale żeby ogród cieszył, musi być zadbany, estetyczny, dostosowany do potrzeb naszych i naszej rodziny. Inne będą ogrody dla rodzin z dziećmi, inne dla eleganckich singielek, inne dla osób, które marzą o własnych warzywach i owocach. Oto kilka pomysłów na modne, piękne i funkcjonalne aranżacje ogrodowe. 

@_foodstories_

Hortensje hitem sezonu

Absolutnym hitem ogrodowych aranżacji w ostatnich sezonach jest wykorzystanie hortensji jako głównego elementu ozdobnego. Te imponujące krzewy kwiatowe są dość łatwe w uprawie, kwitną przez wiele lat i zdobią zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne ogrody. Możemy je sadzić samodzielnie – jako pojedyncze elementy ozdobne – lub w szpalerach czy żywopłotach. Hortensje dorastają nawet do półtora metra wysokości i kwitną wieloma przepięknymi kolorami – od delikatnego różu, przez beże, głębokie purpury, fiolety, a nawet błękit. 

@gncgarden

Ogrody obsadzone hortensjami przywodzą na myśl stare, angielskie aranżacje znane nam głównie z filmów o brytyjskich arystokratach. Imponujący pałacyk, a w ogrodzie wokół niego – ogromne, bogate krzaki hortensji. Ale bez obaw! Kwiatów tych możemy użyć również do aranżacji nowoczesnego, bardziej surowego ogrodu. W takim przypadku to ten elegancki krzew będzie głównym punktem ozdobnym całego projektu. Do tego ostrzyżony równo, idealnie zielony trawnik i gotowe! 

@sarahkjp

Hortensje możemy sadzić bezpośrednio w ziemi lub układać w koszach i donicach, które ustawimy w różnych punktach ogrodu. Będą cieszyć oko przez kilka miesięcy – okres kwitnienia zaczyna się latem, a trwa aż do jesieni. W tym czasie kwiaty kilkakrotnie zmieniają swoje kolory. Dla barwy roślin znaczenie ma również rodzaj ziemi. Krzewy te lubią stanowiska słoneczne i półcieniste. Muszą być regularnie podlewane, preferują gleby wilgotne i przepuszczalne. 

Boho aranżacje do ogrodów

Modny od kilku sezonów jest również ogród w stylu boho. Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujemy ogromnej działki, by stworzyć taki kącik relaksu. Wystarczy kawałek trawnika lub przydomowego tarasu, by wykreować piękną, inspirowaną naturą przestrzeń. Tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca na różnorodne rośliny, warto stawiać na klasyczne rozwiązania i uniwersalną zieleń. Zrezygnujmy z intensywnie kolorowych kwiatów, wybierając raczej strzeliste rośliny zimozielone. W aranżacji w styl boho doskonale zagrają naturalne surowce. Drewniane przepierzenie, rattanowe meble, pieńki jako podstawki pod kubki i gliniane, ciężkie donice. 

@s.u.s.a.p

Nie zapominajmy również o odpowiednim, klimatycznym oświetleniu. Ledowe łańcuchy sprawdzą się tutaj zdecydowanie lepiej niż rzeźbione, metalowe lampy ogrodowe lub plastikowe kinkiety. Żeby stworzyć perfekcyjną przestrzeń przydomowego relaksu, łączmy ze sobą pasujące do siebie materiały i barwy. W stylu boho królować będą kolory ziemi, butelkowa zieleń, szarości i głębokie czerwienie. 

Naturalnie, domowo, tradycyjnie

Absolutnym hitem tegorocznych aranżacji ogrodowych jest stawianie na naturalność. Chcemy, żeby przydomowa przestrzeń przywodziła nam na myśl idylliczne wakacje z czasów dzieciństwa. Pobyt na wsi u dziadków, śniadanie na trawie, zabawy wśród warzywnych i kwietnych grządek – te wspomnienia chcemy przenosić do naszych ogrodów. Tego typu aranżacja również najlepiej odpowiada na ekotrendy dzisiejszych czasów. Niekoszona trawa sprzyja owadom, kwietne łąki to idealne miejsce dla pszczół, drzewa oferują wymarzony cień na lato. 

@lucasandcophotography

W takim ogródku możemy ustawić duży, drewniany stół z krzesłami, przy którym będziemy spotykać się z przyjaciółmi i rodziną. Chodząc na bosaka po trawie, będziemy z radością wspominać najpiękniejsze chwile z dzieciństwa. Nie bójmy się natury – niech wchodzi do naszych domów, na ganki, niech nareszcie odnajdzie swoje miejsce w naszych ogrodach. Ostrzyżone równo, idealnie przycięte, perfekcyjnie zielone trawniki i krzewy odchodzą już w zapomnienie. Teraz czas na dzikość, prawdę, prostotę. 

Dla każdego coś miłego

Idealnie urządzony ogród to taki, w którym bez problemu pomieszczą się wszyscy nasi bliscy. Kluczem do sukcesu jest więc odpowiednie wydzielenie przestrzeni. Miejsce na obiady i wspólne kolacje, oddzielna strefa dla dzieci, przestrzeń na warzywne grządki i drzewka owocowe – w idealnie zaprojektowanym ogrodzie znajdzie się przestrzeń na wszystko. Pamiętajmy, że przydomowa oaza ma służyć przede wszystkim nam i naszym rodzinom. Niech będzie urządzona tak, byśmy nie bali się chodzić po trawie czy wąchać kwiatów. Mamy czuć się swobodnie! Dzieci powinny radośnie biegać między krzewami, psy szukać cienia pod drzewem, a my – cieszyć się chwilami spędzonymi u boku ludzi, których kochamy. 

@s.u.s.a.p

Niech nasze ogródki będą odzwierciedleniem naszych marzeń. Dzikie i naturalne, a może minimalistyczne i eleganckie? Niezależnie od tego, na jaką aranżację się zdecydujemy, powinniśmy stawiać przede wszystkim na komfort.

Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis