Perfumy, które redukują stres

@apetogentleman.com

Cytryna? Pomaga się skupić. Kakao? Ma działanie antydepresyjne. Natomiast perfumy waniliowe skutecznie redukują stres. Początek roku często kojarzymy z nowymi postanowieniami, z chęcią realizacji wielu projektów dojrzewających w minionym roku i obietnicą pracy nad dokuczliwym stresem. Oprócz chęci i zaangażowania pomocne mogą być również zapachy, które poprawią nasze samopoczucie i wprawią nas w dobry nastrój. Jakie perfumy zredukują stres i pozytywnie wpłyną na nasz humor? 

@storiesparfums.com

Pamięć węchowa

Zmysł węchu jest powiązany z hipokampem, ciałem migdałowatym i układem limbicznym, obszarami mózgu odpowiedzialnymi za pamięć i emocje. Dlatego też, określone zapachy mogą kojarzyć nam się z określonymi wydarzeniami, przywoływać wspomnienia z przeszłości i wzbudzać w nas określone emocje. Perfumy od wieków zajmowały ważne miejsce w życiu ludzi. Długo kojarzone były z wyjątkowo skutecznym sposobem na uwodzenie, jednak w rzeczywistości stały się znacznie bardziej istotnym towarzyszem człowieka zarówno w najważniejszych, jak i codziennych sytuacjach.

@storiesparfums.com

Lawenda i wanilia

Choć wszyscy żyjemy w wiecznym pędzie, rozdarci między tysiącami zobowiązań, istnieją sposoby na rozładowywanie napięć i stresów. Są nimi między innymi niektóre zapachy, które stosowane są w aromaterapii i kojącej medytacji. Do takich aromatów, zalicza się na przykład lawenda, kadzidło, wanilia i drewno cedrowe. Zdaniem amerykańskich uczonych, zapachy kojarzone z naturą mogą skutecznie poprawić samopoczucie psychiczne i sprawić, że czujemy się zrelaksowani, radośni i zdrowi.

Zapachy na niepogodę

Aromaterapia to narzędzie, które pozwala wykorzystać potencjał zapachów i w prosty sposób wpłynąć na nasz nastrój, pobudzić koncentrację i zmniejszyć niepokój związany ze stresem. Przykładowo, zapach cytryny wpływa stymulująco na koncentrację i pozytywne nastawienie, a nawet zwiększa poziom serotoniny w mózgu. Szafran i wanilia są wskazane szczególnie w walce ze stresem i bezsennością, a zapach kakao przy utrzymującym się spadku nastroju. Paczula dodaje energii tym, którzy czują się przygnębieni i znacząco pobudza kreatywność, podczas gdy ylang-ylang daje poczucie spokoju i pogody ducha. Zapach morza pobudza przemianę materii, a cynamon pobudza libido i zwiększa samoświadomość.

@envie2parfum.fr

Gucci, Moonlight Serenade

Kolekcję Alchemist’s Garden stworzył mistrz perfumiarstwa Alberto Morillas. Składa się ona z wody perfumowanej, wód i olejków perfumowanych, które można mieszać i nakładać warstwami w serii unikalnych kombinacji. Moonlight Serenade Eau de Parfum to ekstrakt z lawendy połączony z nutami szałwii i bobu tonka. Lawenda znana jest ze swoich właściwości relaksujących i zwalczających bezsenność.

@holtrenfrew.com

Valmont, Zafferano

To hołd dla pierwszych handlarzy przyprawami, Maurów z Wenecji, harmonijne połączenie różnych tradycji w ciepłym i hojnym porozumieniu. Pikantny kwiatowy zapach, który delikatnie łączy gorące i zimne przyprawy z bazą szafranu, przeciwdziałającą stresowi i lękowi, słodyczą miodu, połączoną z kwiatami gorzkiej pomarańczy, drzewem sandałowym i oudem.

@thebeautycove.blogspot.com

Juliette Has a Gun, Ego Stratis

Nowoczesny i unisexowy zapach. Ego Stratis to kompozycja olfaktoryczna, która interpretuje świeży i orzeźwiający koktajl cytrusowy z mandarynką, bergamotką i cytryną na głębokiej morskiej nucie serca, złożonej głównie z calone i piżma. Cytrusy stymulują koncentrację i zwiększają poziom serotoniny w mózgu.

In Astra, Mismar

Otulający zapach inspirowany gwiazdą znajdującą się najbliżej bieguna północnego. Koncert drzewnych, ziemistych i kuszących nut przywołuje na myśl relaksujące spacery po lesie w świetle księżyca i przenosi nas w magiczny wymiar. Nuty serca z imbiru i cyprysu dodaje aromatycznego akcentu, nadając mu lśniący i intensywny charakter.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis