Pielęgnacja ciała przy łupieżu pstrym – o tym trzeba pamiętać

Dermatologiczne schorzenie znane jako łupież pstry pojawia się nie tylko na skórze głowy. Uporczywe dolegliwości to coś, na co skarży się wielu pacjentów. Do leczenia warto przystąpić jak najszybciej – głównie dlatego, że jest on zaraźliwy. Jak powinna wyglądać poprawna pielęgnacja ciała i co zrobić, aby łupież przestał nam dokuczać?

Łupież pstry – co o nim wiemy?

O tym, skąd się bierze łupież pstry, specjaliści doskonale wiedzą. Jest on wywoływany bytowaniem patogenu, który nazywa się Malassezia furfur. Możemy go spotkać m.in. właśnie na skórze głowy, ponieważ jest to powierzchnia owłosiona, zapewniająca mu odpowiednie warunki. Tymczasem to dermatologiczne schorzenie niekoniecznie występuje tylko w tej strefie. Charakterystyczne objawy występują także na plecach, karku, a nawet ramionach czy klatce piersiowej. Jak rozpoznać taki łupież? Są to przede wszystkim plamy w kolorze żółto-brunatnym lub jasnoróżowym. Niekiedy występują w odcieniu białym.

Jeżeli zostanie u nas rozpoznany łupież pstry, to powinniśmy pamiętać o tym, że bywa on zaraźliwy. Od tej pory warto zwracać szczególną uwagę na swoją higienę oraz na przedmioty, z których korzystamy na co dzień. Nie wolno używać wspólnego ręcznika ani dzielić się odzieżą. Należy także zrezygnować z uczęszczania na basen czy korzystania z sauny – tam również możemy narażać inne osoby na to, że grzyb drożdżopodobny przeniesie się na ich skórę.

Jak zdiagnozować łupież?

Aby nabrać pewności co do diagnozy, najlepiej udać się do lekarskiego gabinetu na konsultację. Chociaż łupież ten ma dosyć charakterystyczne objawy, to jednak najlepiej wykonać dodatkowe badania mykologiczne. Podczas wizyty lekarz może skorzystać również z takiego urządzenia jak lampa Wooda. Emituje ono długofalowe promieniowanie nadfioletowe, które pomagają w diagnozowaniu chorób skóry, także łupieżu.

Łupież pstry a pielęgnacja ciała

Wiedząc, że łupież pstry występuje nie tylko na skórze głowy – warto poznać podstawowe zasady dotyczące pielęgnacji ciała, które nie tylko pomogą wygrać walkę z problemem, ale będą miały też działanie profilaktyczne. Najlepiej, aby w tym przypadku skonsultować się ze specjalistą, jak choćby kosmetologiem czy dermatologiem. Są to osoby, które wskażą nam, jak poprawnie dobierać produkty do codziennego użytkowania. Nie powinny one powodować podrażnień, ale niezalecane jest także zbytnie natłuszczanie. Wiąże się to z tym, że taki łupież często ma związek z łojotokiem. Odpowiednim wsparciem są maści przepisywane przez lekarza, które stosuje się w tym przypadku miejscowo, a które hamują rozwój grzyba.

Jeżeli natomiast mówimy o skórze głowy, to w tym przypadku zalecane jest przede wszystkim używanie szamponu przeciwłupieżowego dostępnego m.in. w aptekach czy drogeriach. Będzie on najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Zawarte w nim składniki aktywne dokładnie oczyszczą skórę, ale nie doprowadzą do jej przesuszenia i nie wzmogą łuszczenia. Stosować należy go regularnie, aby w jak najkrótszym czasie zauważyć oczekiwane rezultaty.

Tagi:
by
Poprzedni wpis Następny wpis