Pierwsze objawy ciąży czy PMS? Sprawdź, jak je rozróżnić!

Pierwsze objawy ciąży są wyczekiwane przez wiele kobiet planujących powiększenie rodziny. Przyszłe mamy bacznie obserwują swój organizm oraz doszukują się oznak ciąży, i to już w pierwszych dniach, kiedy to zwykle regularna miesiączka nagle się spóźnia. Często jednak mają one trudności z rozróżnieniem potencjalnych objawów ciąży od symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli jesteś na etapie starania się o dziecko, zobacz, jakie znaki daje ciąża, a które objawy przypisane są PMS-owi. 

Brak miesiączki – czy to świadczy o ciąży?

Pierwszym i najbardziej trafnym sposobem na odróżnienie zespołu napięcia przedmiesiączkowego od ciąży jest brak miesiączki. Uważa się, że to właśnie pierwsza oznaka rozpoczęcia tworzenia się nowego organizmu w ciele kobiety. Oczywiście podczas implantacji zarodka może dojść do lekkiego krwawienia z pochwy lub plamienia. Ma ono miejsce między 6. a 14. dniem po zapłodnieniu i nie jest niebezpieczne. Możesz jednak odczuwać nieprzyjemne skurcze, dyskomfort oraz niepokój. W przypadku PMS-u miesiączka w końcu nadchodzi, a jej obfitość nie budzi podejrzeń. Pewność, że krwawienie spóźnia się z powodu zajścia w ciążę, dają domowe testy ciążowe, których wynik został potwierdzony przez lekarza. Zanim jednak sięgniesz po to rozwiązanie, odczekaj kilka dni. Zbyt wczesne samodzielne badanie może zakłócić wyniki. Z każdym dniem opóźnienia miesiączki rośnie pewność, że hormon ciąży HCG będzie wykrywalny.

Musisz jednak wiedzieć, że Twoja miesiączka może spóźniać się z innego powodu niż ciąża. Może to być na przykład: stres, brak zbilansowanej, pełnowartościowej diety, szybka utrata masy ciała, problemy hormonalne oraz wiele chorób, m.in. zespół policystycznych jajników czy niedoczynność tarczycy. Jeśli braku miesiączki nie towarzyszą żadne objawy wskazujące na ciążę, a badanie Beta HCG ją wyklucza, to powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem i rozważyć możliwość wykonania dodatkowych badań.

Ból piersi – PMS czy pierwsze oznaki ciąży?

Ból piersi towarzyszy kobietom podczas menstruacji, ale i pierwszych tygodni od poczęcia. Nieprzyjemna tkliwość i wrażliwość brodawek czy inne objawy pojawiają się już na kilka dni przed spodziewaną miesiączką, a zaraz po niej odchodzą w zapomnienie. W przypadku ciąży sprawa wygląda zupełnie inaczej – ból piersi jest zdecydowanie silniejszy i pojawia się dopiero około 2 tygodnie po poczęciu. U niektórych kobiet w pierwszych tygodniach ciąży sutki zmieniają swoją barwę na ciemniejszą, a otoczki są zdecydowanie większe, ponadto piersi mogą wydawać się cięższe i charakteryzować się widocznymi, niebieskimi żyłami.

W takim razie, jak najłatwiej jest odróżnić ból piersi w pierwszych tygodniach ciąży od tego, który charakterystyczny jest dla PMS? Obserwując moment pojawienia się tkliwości piersi. Jeśli występuje on przed spodziewanym terminem miesiączki, prawdopodobnie jest spowodowany PMS-em, jeśli 2-3 tygodnie po – ból może wskazywać na wczesną ciążę.

Zmiana nastroju dzięki hormonom, czy to PMS?

Organizm kobiety produkuje mnóstwo hormonów, które szczególnie dokuczliwe są w fazie lutealnej – czyli poprzedzającej miesiączkę. Sprawiają one, że wahania nastroju są na porządku dziennym. Być może również Tobie udało się zauważyć, że z minuty na minutę potrafisz zmienić radość w smutek lub na odwrót – szczególnie w stresujących oraz emocjonujących sytuacjach.

Wczesne objawy ciąży również są burzliwe – od szczęścia do płaczu, od niechęci do spotkania z przyjaciółmi po bycie duszą towarzystwa. Wszystko zmienia się wyjątkowo gwałtownie w obu sytuacjach. Jak więc odróżnić zespół napięcia przedmiesiączkowego od ciąży?

Huśtawka nastroju podczas PMS-u utrzymuje się przez kilka dni (zazwyczaj tyle, ile trwa krwawienie), może również zaskoczyć Cię przed spodziewanym terminem menstruacji. Objawy ciąży związane ze zmianą nastroju zazwyczaj pojawiają się dopiero po dwóch tygodniach od owulacji. Pamiętaj, że jeśli Twój stan emocjonalny nie pozwala Ci prawidłowo funkcjonować, a Twoje ciało przepełnione jest smutkiem, przygnębieniem czy bezsilnością, powinnaś porozmawiać ze swoim lekarzem. Depresja w ciąży jest częstym zjawiskiem.

Jak odróżnić zespół napięcia przedmiesiączkowego od ciąży?

Najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć, jest odczekanie kilku dni, a następnie zrobienie badań, które mogą potwierdzić lub wykluczyć ciążę. W tym przypadku czas jest Twoim sprzymierzeńcem. Objawy napięcia przedmiesiączkowego, takie jak: ból kręgosłupa, nudności, wzdęty brzuch czy wzmożona senność przechodzą po zakończonej miesiączce i wracają dopiero w terminie kolejnej spodziewanej menstruacji. Pierwsze objawy ciąży natomiast pojawiają się dopiero kilka tygodni po zapłodnieniu. Ból piersi, brzucha czy głowy zaczyna męczyć przyszłą mamę nie wcześniej niż 2-3 tygodnie od owulacji. Pamiętaj jednak, że ciało każdej kobiety jest wyjątkowe na swój własny sposób i inaczej daje znaki, że tworzy się w nim nowe życie.

Bibliografia 

Olsson, Regan. 2021. “PMS or Pregnant? How You Can Tell the Difference.” Banner Health.

Feintuch, Stacey. 2018. “PMS Symptoms vs. Pregnancy Symptoms.” HealthLine.

Ernst, Holly. 2020. “How to tell the difference between PMS and pregnancy symptoms.” Medical News Today.

Tagi: , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis