Pokój dziecka – modne dekoracje na ścianę

Na co należy zwrócić uwagę urządzając dziecięcy pokój? Na dopasowane do wieku szkraba meble, na to, by sprzęty i zabawki posiadały odpowiednie atesty, a może na odpowiednią kolorystykę wnętrza? Każdy z tych aspektów jest istotny, ale nie zapominajmy także o ściennych dekoracjach. Mogą one bowiem zmienić więcej, niż sądzimy!

Dekoracje do pokoju dziecka mogą pełnić nie tylko rolę estetyczną w wystroju. Nie od dziś wiadomo, że maluchy najlepiej się uczą i rozwijają poprzez zabawę, dlatego pogodny i kreatywny wystrój wnętrza stanie się idealnym wsparciem dla szkraba. Czy zawieszony na ścianie plakat lub przyklejona tapeta zmienią aż tak wiele?
Okazuje się, że tak. Musi to być jednak rozwiązanie wybrane z namysłem i dopasowane do dziecka. Nie ma bowiem jednego pomysłu na udekorowanie pokoju, który spodoba się każdemu maluchowi. W tym artykule, dzięki pomocy ekspertów z internetowego sklepu https://redro.pl/, zebraliśmy najciekawsze propozycje, które nie tylko ozdobią pokój dziecka, ale staną się także bodźcem do rozwijania jego kreatywności.

Dekoracje do pokoju dziecka, które uczą i rozwijają

W naszym zestawieniu jako pierwsze muszą się pojawić ozdoby do pokoju dziecięcego, które odznaczają się dydaktycznym charakterem. Choć słowo „dydaktyczny” może od razu budzić skojarzenia z czymś nudnym i absolutnie niepasującym do dziecięcej aranżacji, już spieszymy z wyjaśnieniem, co mamy na myśli. Znakomitym przykładem takiej ozdoby jest fototapeta prezentująca mapę świata, na której znajdują się rozmaite zwierzaki typowe dla danego regionu. W związku z tym, że większość maluchów kocha zwierzęta, taki wzór z pewnością przypadnie dziecku do gustu, a dodatkową jego zaletą jest to, że dzięki niej maluch dowie się czegoś o świecie.
Inną propozycją są plakaty dla dzieci z ciekawie zaprezentowanym alfabetem. Jeśli maluch nie chodzi jeszcze do przedszkola, to z pewnością dobra opcja. Szkrab z pomocą rodziców będzie się mógł zapoznać z literkami, dzięki czemu później nauka pójdzie o wiele łatwiej. Na uwagę zasługują wzory, na których obok literek znajdują się przedstawienia tych przedmiotów, których nazwy zaczynają się właśnie na daną literę.

Fototapety i plakaty do pokoju dziecka z motywem lasu

Kolejnym trendem, który zasługuje by o nim powiedzieć, są dekoracje pokoju dziecięcego inspirowane lasem. Takie akcenty pozwolą wprowadzić do wystroju odrobinę natury, dzięki czemu maluch zyska miejsce idealne nie tylko do zabawy, ale i nauki. Takie aranżacyjne propozycje szczególnie teraz zasługują na uwagę, gdy tak wiele mówi się o trosce o przyrodę i całą planetę. Warto już od małego wychowywać dziecko w poszanowaniu dla natury i w tym zadaniu z pewnością pomocne okażą się inspirowane lasem ozdoby.
Tapeta ze wzorem, który przypomina narysowany dziecięcą ręką las, to świetna propozycja. Proste sylwetki drzew, pomiędzy którymi znajdują się jeże, sarenki czy niedźwiedzie, sprawią, że pokój w oka mgnieniu stanie się przytulny. Taka tapeta będzie się przepięknie prezentować w wystroju w duchu eko, w którym znajdują się drewniane meble i naturalne tekstylia. Taki wzór ściennej dekoracji stanie się znakomitym źródłem inspiracji do wymyślania rozmaitych zabaw – zwłaszcza, gdy w pokoju znajdzie się mały namiot tipi, w którym dziecko będzie mogło udawać, że biwakuje pod gołym niebem.

Dinozaury, czyli jeden z najpopularniejszych motywów

Aranżacja pokoju dziecięcego może nawiązywać także do pasji i zainteresowań szkraba. Jeśli maluch zafascynowany jest kosmosem i z wypiekami na twarzy czeka na wieczór, by móc oglądać gwiazdy przez swój mały teleskop, na ścianie powinna zagościć fototapeta z Układem Słonecznym czy tarczą Księżyca, obok której unosi się kosmonauta. Jeśli dziecko kocha tańczyć i chodzi po szkole na balet, w dziewczęcej aranżacji powinien się pojawić plakat z primabaleriną.
Z pewnością motywem, który często pojawia się w kontekście urządzania pokoju dziecka, są dinozaury. Wybieranie takich dekoracji tylko dlatego, że są popularne, nie przyniesie dobrych rezultatów, ale jeśli pociecha naprawdę zafascynowana jest pterodaktylami, T-Rexami czy brontozaurami, wówczas kolorowa tapeta z tymi gatunkami będzie strzałem w dziesiątkę. Warto także dodać, że to nie tylko chłopięcy motyw dekoracyjny. W pokoju dziewczynki również może pojawić się prehistoryczny zwierzak na przykład w postaci plakatu ze wzorem w pastelowych kolorach.

Pokój dziecka inspirowany skandynawską estetyką

Coraz częściej mówi się o tym, że dzieci żyjące współcześnie są przebodźcowane. Oddziałuje na nie zbyt wiele rzeczy, co wpływa negatywnie na koncentrację i rozwój. Skutkuje to tym, że dzieci nie potrafią się skupić, są roztargnione i łatwo się denerwują. W odpowiedzi na to warto zapewnić szkrabowi odpowiedni wystrój pokoju, w którym zapanuje stonowana kolorystyka, a ilość mebli i zabawek będzie ograniczona do minimum. W takiej aranżacji będzie wszystko, co potrzebne, ale pokój nie będzie przeładowany. Znakomitym źródłem inspiracji może być skandynawska estetyka.
Na ścianie niech zagoszczą plakaty do pokoju dziecka przedstawiające zabawne zwierzaki – najlepiej w postaci portretów – które można nieco ożywić, wieszając nad nimi girlandę z kolorowych trójkącików. Jeden barwny akcent w stonowanym wystroju będzie idealny. Alternatywą dla plakatów ze zwierzakami jest tapeta z geometrycznym deseniem utrzymana w łagodnej, pastelowej tonacji.
Zamieńmy zwyczajny pokój dziecka w najlepsze na Ziemi miejsce do nauki, zabawy i rozwoju. Zainspirujmy się zwierzakami, naturą lub kosmosem, zachęćmy dziecko do nauki geografii lub alfabetu albo podarujmy przestrzeń, która będzie odzwierciedlać jego pasję. Jedyne, co jest nam do tego potrzebne, to efektowne ścienne dekoracje!

Tagi: , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis