Pomoc projektanta wnętrz – kiedy warto z niej skorzystać?

Projektowanie wnętrz może wydawać się rzeczą łatwą, jednak oczekując spójnego efektu warto zaaranżować mieszkanie z pomocą specjalisty. Jak współpraca wygląda praktyce? Jakie są zalety tego rozwiązania? Odpowiadamy w artykule!

Usługi projektantów wnętrz cieszą się dużym zainteresowaniem głównie w dużych miastach. Coraz częściej jesteśmy zabiegani, zapracowani i chętnie przekażemy komuś wyczerpujące poszukiwania odpowiednich produktów.

Czym zajmuje się projektant wnętrz? 

Jak nazwa wskazuje – projektant projektuje wnętrza. Tworzy plan na mieszkanie, wybiera kolory, wyposażenie oraz modne dodatki. Musi się liczyć ze zdaniem klienta i jego gustami, jednak jego wiedza i doświadczenie powinny stanowić wystarczający powód zaufania. To zawód ludzi z wyobraźnią, często po kierunkach artystycznych. Jeżeli zależy Ci na kreatywnym i oryginalnym mieszkaniu, to warto sprawdzić portfolio kilku okolicznych projektantów i wybrać osobę, która najlepiej przewidzi Twoje potrzeby. Dowiadując się, jakie preferencje ma klient – projektant wnętrz zaczyna opracowywać projekt. Po jego akceptacji (którą często poprzedzają liczne uwagi oraz wskazówki ze strony zleceniodawcy) można przejść do działania. Projektant współpracuje z fachowcami, by oszałamiający efekt przekonał nas, że było warto. Czy tak to zawsze działa? Na pewno w kilku przypadkach.

Pomoc projektanta – kiedy warto się na nią zdecydować?

Jeżeli zależy nam na szybkiej obsłudze, mamy niewiele czasu i nie chcemy poświęcać go na zastanawianie się nad dostępnymi rozwiązaniami – pomoc projektanta może okazać się strzałem w dziesiątkę. To specjalista, który ma wiedzę, doświadczenie, zna się też na trendach i sztuczkach, które mogą pomóc np. optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenia lub dopasować podłogę aneksu kuchennego do paneli w salonie.

Jego pomoc będzie szczególnie pomocna, jeżeli brak Ci pomysłu na aranżację mieszkania, nie masz wyobraźni lub szukasz inspiracji. Uwaga! Przed spotkaniem z projektantem lepiej mieć na uwadze preferowanie rozwiązania, by nie zatracić indywidualnego charakteru pomieszczeń. Pomysły na ciekawe aranżacje wnętrz znajdziesz m.in. na stronie Urzadzaj.pl.

Projektant poświęci Ci czas

Projektant przed rozpoczęciem prac będzie chciał poznać Twój gust, zaproponować spójne z nim rozwiązania i polecić przykładowe aranżacje. Wieloletni eksperci w cenie oferują również opiekę oraz dopilnowanie rzetelnego remontu. Możesz też liczyć na poradę w temacie materiałów budowlanych, dekoracji oraz mebli. Jeżeli brakuje Ci czasu na zapoznanie się z jakością konkretnych produktów i zainteresowanie opiniami dotychczasowych klientów – będzie to idealne rozwiązanie.

Minusy korzystania pomocy projektanta wnętrz

Zatrudnianie projektanta wnętrz wiąże się z kilkoma minusami. Należy do nich m.in. kwestionowanie pomysłów klienta i sugerowanie ich zmiany – w celu poprawienia wizualnej i praktycznej strony mieszkania.

Projektanci często chcą osiągnąć konkretny efekt i nawet podając orientacyjny budżet może okazać się, że ostatecznie wybrałeś opcje, które go przekraczają. Samodzielnie planując mieszkanie istnieje większe prawdopodobieństwo, że choć na kilku rzeczach uda się zaoszczędzić. Od pewnego czasu utrzymuje się moda na minimalistyczne, jasne wnętrza z niewieloma dodatkami. Pomoc projektanta to ryzyko, że mieszkanie będzie powtarzalne i nieoryginalne. Pomoc projektanta to też ryzyko zatracenia indywidualnego charakteru oraz gustu inwestorów. Musisz uzbroić się w cierpliwość i być asertywnym klientem… nie zapomnij też listy rzeczy, które chciałbyś zobaczyć w mieszkaniu.

Jeżeli posiadasz zmysł artystyczny i masz gotową wizję na mieszkanie – pomoc projektanta nie będzie się opłacać. W takim przypadku wystarczy skorzystać z porady pracowników w konkretnych sklepach budowlanych. Często zdarza się, że przy większym zamówieniu otrzymasz projekt kuchni lub łazienki – i to w gratisie! Łatwo dostosujesz go do swoich potrzeb, samemu decydując o konkretnych rozwiązaniach. Odpowiednia osoba będzie tylko czuwać nad funkcjonalnością wybranych rozwiązań. Brzmi dobrze, prawda? Pamiętaj! Projektowanie wnętrz z projektantem może wiązać się z zawodem, kiedy zdjęcia nie będą spójne z efektem na żywo. Zawsze warto zweryfikować dany produkt przed jego wyborem.

Projektant – ile kosztuje skorzystanie z jego usług?

Koszt zatrudnienia projektanta waha się w zależności od różnych czynników: Jakich? Doświadczenia, miejsca prowadzenia działalności, wykształcenia czy opinii. Również zakres usług nie pozostaje bez znaczenia. Dużo zależy też od metrażu i parametrów technicznych mieszkania. U tego samego projektanta (w zależności od sytuacji) możesz spodziewać się ceny od 50 do 300 złotych za każdy m2. Niektórzy projektanci w swojej ofercie posiadają także szybszą i tańszą usługę – projektowanie i konsultacje online.

Home staging – mieszkania jako inwestycja

Home staging to usługa polegająca na podniesieniu atrakcyjności nieruchomości przy użyciu niewielkich środków finansowych. To opcja popularna wśród inwestorów, którzy kupują mieszkania do remontu, dają im drugie życie i sprzedają drożej. Projektanci bardzo chętnie biorą się za takie wyzwania! Z pomocy ekspertów korzystają także Ci inwestorzy, którzy chcą sprzedać mieszkanie w starej kamienicy czy niezbyt korzystnej dzielnicy. Urządzenie czterech ścian w nowoczesny sposób będzie atrakcyjne dla wielu kupujących. Jeżeli planujesz sprzedaż mieszkania – zdecydowanie warto zastanowić się nad zatrudnieniem projektanta. Możesz być pewny, że podejdzie on do każdego zlecenia indywidualnie, skupiając się na Twoim zadowoleniu i udanej transakcji.

Tagi: , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis