Pomysł na praktyczny stół do małej kuchni

Mała kuchnia stwarza często duże problemy. Jednym z najpoważniejszych jest wygospodarowanie odpowiedniego miejsca do jedzenia i umeblowania go w funkcjonalny sposób. Tutaj decydujące znaczenie ma wybór praktycznego stołu do małej kuchni.

Na rynku znajdziemy wiele mebli kuchennych, a wśród nich szeroką ofertę różnego rodzaju stołów. Ich bardzo bogaty asortyment prezentuje SklepDomar.pl. Dzięki tak wielkim możliwościom wyboru zrealizujemy z powodzeniem swój pomysł na stół w małej kuchni. Nie rezygnujmy zatem ze swoich wyobrażeń, z góry zakładając, że z powodu niewielkiej kuchni nawet śniadania będziemy musieli jeść w pokoju.

Mebel, który łączy domowników

Stół jest jednym z najważniejszych mebli w mieszkaniu. Łączy on domowników przy porannej kawie, a zwłaszcza podczas wspólnych obiadów. Warto zatem zadbać, aby znalazł się on w każdej kuchni, bez względu na jej metraż. W każdym bowiem pomieszczeniu nawet tym najmniejszym da się wygospodarować miejsce na chociażby mały stolik.

Mała kuchnia ze stołem to coraz częściej spotykane zjawisko. Wynika to z faktu, iż obecnie bardzo często podczas projektowania mieszkań nie przywiązuje się aż tak dużej wagi do metrażu tego pomieszczenia. Częściowo jest to spowodowane tym, że coraz mniej ludzi przygotowuje posiłki samemu w domu, a częściowo wynika to z rozwoju rynku meblowego, który dziś udostępnia nam wiele innowacyjnych rozwiązań na zagospodarowanie każdego skrawka miejsca. Wracając jednak do stołów – jaki będzie najlepszy do małej kuchni? Wszystko zależy od jej kształtu i budowy, a także upodobań estetycznych użytkowników. Inaczej bowiem będzie funkcjonował stół w wąskiej kuchni, inaczej w pomieszczeniu w miarę kwadratowym.

Stół okrągły, czy prostokątny?

Zacznijmy od tych drugich. W kuchniach kwadratowych bardzo dobrze sprawdzają się stoliki okrągłe. Mają one tę zaletę, że mieści się przy nich więcej osób. Zwłaszcza kiedy ustawimy je przy ławie wbudowanej w kącie. Uzyskamy w ten sposób sporo miejsc siedzących, które dodatkowo możemy uzupełnić dostawionymi krzesłami. Z kolei okrągły stół w małej kuchni ustawiony w jej środku, choć zajmuje więcej przestrzeni, ma tę zaletę, że łatwiej się wokół niego poruszać, unikając, jak w przypadku mebla prostokątnego, obijania się o kanty.

Wąskie pomieszczenia wymagają innych rozwiązań. Stół w wąskiej kuchni powinien być raczej prostokątny. Ustawiony przy dłuższej ścianie z wyglądu niech raczej przypomina ławę. Z kolei umieszczony przy oknie – a w małej kuchni często jest to idealne miejsce dla takiego mebla – niech swoimi gabarytami będzie dostosowany do rozmiarów otworu okiennego.

Stół większy i całkiem duży

Z kolei w małych kuchniach, otwartych na salon, stół można ustawić w innym miejscu. W takim przypadku dobrze wygląda mebel umieszczony na granicy kuchni i salonu. Będzie on bowiem w tym miejscu w naturalny sposób rozdzielał oba pomieszczenia. Zazwyczaj w tej przestrzeni jest też więcej miejsca, tak, że można w nią wkomponować również większy mebel.

Pamiętajmy, że w małej kuchni możemy ustawić też w miarę duży stół, pod warunkiem jednak, że będzie on składany. Doskonale w przypadku takiego rozwiązania sprawdzą się zarówno stoły składane z opuszczanym blatem, jak i meble rozsuwane, powiększane za pomocą dodatkowego segmentu. Producenci czasami wyposażają takie meble w funkcjonalne szuflady. Można w nich przechowywać sztućce, ściereczki oraz inne drobne akcesoria kuchenne. Przy zakupie takiego rodzaju stołu warto kierować się prostotą jego obsługi. Powinna go bez problemu rozłożyć jedna osoba, a mebel po złożeniu nie może zajmować więcej miejsca niż standardowy stolik w małej kuchni. Chodzi przecież o to, aby bez kłopotów korzystać z kuchni na co dzień, a od święta przyjmować gości przy większym stole.

Meble dodatkowe

Ze stołami nierozerwalnie związane są meble, na których będziemy przy nich siedzieć. Jeżeli zdecydujemy się na krzesła, warto zastanowić się, czy nie powinny być one składane. W przypadku niewielkich pomieszczeń lepiej bowiem złożyć je po posiłku w jednym miejscu niż później zaczepiać się o nie podczas dalszych prac kuchennych. Można też, zamiast krzeseł wybrać taborety, które w takich przypadkach często są bardziej funkcjonalne. Można je bez trudu wsunąć nawet pod mały stolik.

A co w przypadku, kiedy kuchnia jest tak mała, iż wydaje się, że nie sposób w niej wygospodarować żadnego miejsca do jedzenia? Wówczas możemy jeszcze skorzystać ze składanych stołów przymocowanych do ściany lub też z blatów wysuwanych z innych mebli kuchennych.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis