Prada, czyli fantazyjny szyk w najlepszym wydaniu. Jak zacząć ubierać się w stylu legendarnego domu mody?

@maja_miletic

Nie ma chyba osoby przejawiającej nawet pośrednie zainteresowanie tematem mody, która nie zareagowałaby entuzjazmem po usłyszeniu słowa Prada. Poza tym byciem nazwą jednego z najbardziej liczących się już od dekad domów mody, jest to również synonim wyrafinowanego smaku, fantazyjnego, lekko nonszalanckiego szyku w najlepszym włoskim wydaniu oraz luksusu. Oto modowa recepta na to, aby zacząć przemycać do swojej garderoby niezrównany styl tej legendarnej już marki.

Początki włoskiego imperium

Początku osławionego na całym globie domu mody Prada sięgają już początków XX wieku. Podwaliną tego włoskiego modowego imperium stało się założenie w 1913 roku przez braci Prada noszących imiona Mario oraz Martino niewielkiego sklepu z galanterią skórzaną. Na pierwszy sklep posiadający nazwę Fratelli Prada (wł. Bracia Prada) ze skórzanymi wyrobami, do których należały w głównej mierze walizki oraz kufry podróżne, a także inne akcesoria przydające się w trakcie wojaży, wybrali znakomite pod względem handlowym miejsce. Była nim natomiast zlokalizowana w Mediolanie szalenie prestiżowa i posiadająca pełne przepychu wnętrze Galleria Vittorio Emanuele II, do której zachodziły po sprawunki największe mediolańskie elegantki.

Walizki oraz kufry będące w ofercie pracowitych i posiadających niemałą smykałkę do interesów braci cechowała znakomita jakość oraz finezja wykonania. Coraz częściej okazywało się, że zamożni klienci, którzy zdecydowali się na zakup nikomu wcześniej nieznanych wyrobów spod znaku marki Prada, byli nimi wręcz zachwyceni. Nie minęło więc wiele czasu, jak sprawnie zadziałał szeptany marketing, a do sklepiku Prada, zaczęła zaglądać ogromna rzesza klientów powracających po nowe akcesoria oraz tych, którzy słyszeli o nich mnóstwo dobrego i dopiero zamierzali zacząć budować galanteryjną kolekcję.

@mowoblog

Braciom zaczęło wieść się tak dobrze, że zaledwie w przeciągu kilku lat zaczęli stawać się włoskim galanteryjnym pionierem. Wyroby skórnicze Prada cieszyły się tak wielkim uznaniem, że w 1919 roku rodzinna marka została poproszona o zostanie głównym dostawcą wyrobów skórzanych dla włoskiego dworu królewskiego. Było to największe wyróżnienie, jakim można było się wówczas poszczycić i utorowało im drogę do nowych klientów, jakimi stali się członkowie włoskiej arystokracji. Przez kolejne dekady znaczenie wciąż pozostającej w rodzinnych rękach marki wzrastało jeszcze bardziej, a obok skórzanej galanterii zaczęto stawiać również na wypuszczanie kolekcji ubrań. Ubrań zdecydowanie niebanalnych, wyrafinowanych, niebywale szykownych i uszytych z najbardziej luksusowych materiałów, jakie tylko są dostępne na rynku. Począwszy od lat 70. marka Prada zaczęła stawać się wręcz legendą świata mody, a którą to pozostaje po dziś dzień.

@anastasijakajba

Klasyka w nonszalanckiej odsłonie

Jeśli należymy do wielkich amatorek stylu reprezentowanego przez dom mody Prada i marzy nam się, by zacząć podobnie ubierać się, zacznijmy od skompletowania kilku zestawów ubrań, które mieszczą się w granicach modowej klasyki, ale mają w sobie nonszalancką nutę. To właśnie nieszablonowe detale połączone z klasycznymi fasonami są czymś wyróżniającym tę markę. Klasyczna, utrzymana w tonacji nude marynarka w połączeniu ze skórzaną camelową koszulą i beżowymi rozszerzanymi ku dołowi spodniami o lekko postrzępionych brzegach to na pozór prosta stylizacja, która właśnie dzięki świeżości przełamujących klasyczną konwencję elementów zyskuje na wielkim wyrafinowaniu. Prada zawsze stawia na przecieranie nowych modowych szlaków, grę konwencjami i wprowadzanie wielu innowacji. W pradowskim ujęciu klasyka absolutnie nigdy nie jest sztampowa.

@styleandthebeach

Romans z retro

W kolekcjach Prady nadzwyczaj często pojawiają się retro nawiązania, do których marka ma szczególną słabość. Zależnie od kolekcji owe nawiązania osiągają rozmaite wymiary. Czasem jest to skierowanie w ujmująco grzeczny styl  dawnych pensjonarek, jeszcze innym wprowadzanie reminiscencji słodkiego stylu lat pięćdziesiątych, a kiedy indziej jest to pójście w stronę stylu dzieci kwiatów. Romans z retro trwa u Prady już przez długie dekady, a marka każdorazowo i przy okazji pokazywania światu swych najnowszych kolekcji udowadnia, iż wciąż jest na tymże polu w znakomitej formie. W tym przypadku retro inspiracje nie nużą i zawsze niosą ze sobą bardzo świeże ujęcie, zwłaszcza w przypadku projektów sukienek.

@marylawlesslee

Perfekcyjne łączenie barw

Każdą kolekcję Prady cechuje również kolorystyczna bezbłędność. To, w jaki sposób łączone są w projektach tego domu mody kolory to wręcz mistrzostwo. Widać tu znamienną dla Włochów swobodę w operowaniu tonami, które pozornie można by uznać nawet i za do siebie nie pasujące. Wielką inspiracją dla uwrażliwionych na kolor budujących twarz markę projektantów musi być z pewnością włoska sztuka. Owe doskonałe barwne połączenia wielokrotnie można by skrzyżować z poszczególnymi płótnami dawnych mistrzów, których dzieła możemy oglądać mediolańskich muzeach. Chcąc ubierać się w stylu Prady, zapoznawajmy się regularnie z kolekcjami tego domu mody i do woli inspirujmy się finezyjnymi zestawieniami barwami w danych stylizacjach. Kolorystycznym strzałem w dziesiątkę będą na przykład ognistoczerwone spodnie i posiadający podobny odcień sweter w połączeniu z karmelową skórzaną kurtką i botkami w pochodnym jej tonie.

@sania_camelli
Tagi: , , , , , , , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis