Projekt i wycena mebli kuchennych – jak zaprojektować nową kuchnię i nie zbankrutować?

Projekt kuchni rustykalnej

Kuchnia jest sercem każdego domu, nic więc dziwnego, że wkładamy wiele wysiłku w jej urządzenie zgodnie z naszymi oczekiwaniami i marzeniami. Koszt wyposażenia kuchni bywa jednak wysoki, ale przy odrobinie wysiłku można znacząco zmniejszyć wydatki na aranżację tego pomieszczenia. Sporą część kosztów pochłania umeblowanie kuchni, szczególnie jeśli nie zamierzamy korzystać wyłącznie ze standardowych, typowych rozwiązań. Na czym zatem się skupić, projektując nową kuchnię, i gdzie szukać oszczędności, wybierając meble kuchenne? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Projektowanie kuchni krok po kroku

Samodzielne projektowanie kuchni może się wydawać trudne i czasochłonne, ale dobrze jest pamiętać, że to inwestycja na wiele kolejnych lat. Nie warto zatem szukać oszczędności na siłę, ponieważ w dłuższej perspektywie czasowej znacznie lepiej sprawdzą się wysokiej jakości materiały i rozwiązania. Stworzenie dobrego projektu kuchni to kilkuetapowy proces, którego poszczególne kroki omawiamy poniżej.

1. Poszukaj inspiracji

Zacznij od określenia stylu i klimatu Twojej kuchni. Możesz w tym celu posiłkować się już istniejącymi aranżacjami (bez żadnego problemu znajdziesz inspirujące projekty kuchni online) albo wymyślić własną wizję zaaranżowania kuchni od początku do końca. Pamiętaj o tym, że kuchnia powinna być przede wszystkim ergonomiczna i funkcjonalna, nie rezygnuj jednak całkowicie z estetyki.

2. Wymierz kuchnię

Prawidłowe i dokładne zwymiarowanie Twojej przyszłej kuchni to podstawa dobrego projektu. Nie zapomnij o zmierzeniu wszystkich płaszczyzn i kątów pomieszczenia, a także każdej wnęki w ścianie, zaznacz także rozmieszczenie poszczególnych instalacji i wyprowadzenia gniazd elektrycznych oraz przyłączy wody.

3. Zaplanuj układ i wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Zależnie od ilości miejsca, jakim dysponujesz w swojej przyszłej kuchni, przemyśl układ mebli i wyposażenie, jakie chcesz w niej umieścić. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz wykorzystać płatne lub darmowe programy do projektowania kuchni albo skorzystać z pomocy specjalistów. W małych kuchniach możesz zdecydować się na szafki cargo narożne lub podblatowe, pamiętaj też o zagospodarowaniu możliwie jak największej ilości miejsca na ścianach, zwłaszcza gdy sufit jest wysoko.

Pomysł na kuchnię z otwartymi półkami

4. Podziel kuchnię na strefy

Każda kuchnia powinna być podzielona na strefy w zgodzie z zasadą trójkąta roboczego, przy czym warto zadbać, aby strefa przechowywania, strefa gotowania i strefa zmywania stanowiły wierzchołki trójkąta i znajdowały się w odpowiedniej, optymalnej odległości od siebie.

5. Przygotuj finalny projekt kuchni

Na tym etapie Twój projekt kuchni powinien już być kompletny – na wszelki wypadek sprawdź jeszcze raz wszystkie elementy i ich rozmieszczenie oraz przygotuj ostateczną wersję projektu. Jeśli nie czujesz się na siłach, skorzystaj z usług specjalisty, który na bazie Twoich informacji zaprojektuje kuchnię dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu kuchni Twoich marzeń? Skorzystaj z projektowania kuchni w OBI >>>

6. Powierz montaż fachowcom

Niezależnie od tego, czy Twoja kuchnia jest przygotowywana na indywidualne zamówienie, czy w aranżacji wykorzystujesz jedynie standardowe meble kuchenne, montaż i wykończenie całości warto oddać w ręce wykwalifikowanej ekipy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że montaż został przeprowadzony poprawnie i zgodnie ze sztuką budowlaną, a wszystkie meble i elementy wyposażenia kuchni są przytwierdzone w solidny, bezpieczny sposób.

Meble kuchenne – na jakie się zdecydować?

Zasadnicze opcje są dwie: meble na wymiar albo meble standardowe. Każda z nich ma szereg  plusów i pewne wady, pamiętaj jednak, aby zawsze dobierać meble kuchenne do potrzeb i stylu życia użytkowników kuchni. Niezależnie od tego, jaki metraż ma Twoja nowa kuchnia, warto zwrócić uwagę na meble typu cargo, ponieważ znacznie ułatwiają przechowywanie i pozwalają niezwykle efektywnie i wygodnie zagospodarować przestrzeń.

Meble kuchenne cargo – szafka

Szafki cargo to idealne rozwiązanie w przypadku potrzeby przechowania np. zastawy stołowej czy drobnego AGD. Szeroka szafka narożna kuchenna cargo zapewni wygodny dostęp do garnków i innych podobnych przedmiotów.

Meble kuchenne cargo – szuflada

Szuflady cargo najlepiej sprawdzają się tam, gdzie potrzebujesz przechować produkty spożywcze, akcesoria kuchenne czy środki czystości. W odróżnieniu od typowych systemów cargo, szuflady tego typu zwykle pozwalają na wysuwanie każdej półki oddzielnie.

Kosze do szafek kuchennych

W przypadku systemów cargo kosze do szafek to standardowe rozwiązanie, które jest najczęściej spotykane. Dzięki wykonaniu z wytrzymałego drutu nie są ciężkie, zapewniają przechowywanym w nich produktom dostęp powietrza oraz są łatwe w czyszczeniu. Dużą popularnością cieszą się także kosze (pojemniki) z pełnym dnem.

Półki wysuwane do szafek kuchennych

Osobno wysuwane półki do systemów cargo to rozwiązanie, dzięki któremu podczas przygotowywania posiłku nie musisz sięgać głęboko do szafki, a jedynie wysuwasz tę szufladę czy półkę, do której faktycznie potrzebujesz sięgnąć – wszystko pod ręką bez nurkowania we wnętrzu szafki!

Szafki cargo wysokie – gdzie się sprawdzą najlepiej?

Tego typu system cargo często wykorzystuje się w nietypowych, nieregularnych wnętrzach, ponieważ pozwala optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Szafka cargo wysoka to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku aranżacji wysokich kuchni, np. w starych kamienicach. To także dobre rozwiązanie, gdy między meblami albo meblami a ścianą pozostaje wąska przestrzeń, którą trudno zagospodarować tradycyjnymi meblami.

Kuchnia z szafką narożną i wyspą

Szafka cargo narożna: dlaczego warto?

Jeśli Twoja kuchnia jest nieduża albo potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania, dobrym wyborem będzie szafka narożna kuchenna cargo. Pozwoli Ci ona zagospodarować przestrzeń narożną, która w typowych aranżacjach bywa często niewykorzystana. Obrotowe bądź wysuwane kosze do szafek kuchennych narożnych dodatkowo zwiększają funkcjonalność i ergonomię tego rozwiązania.

Kosze cargo do szafek narożnych

Aby optymalnie zagospodarować przestrzeń w kuchni, możesz wykorzystać kosze do szafek kuchennych narożnych. Dostępne są różne typy i modele takich koszy, w tym rozwiązania wielopoziomowe i czy wspomniane obrotowe.

Dowiedz się więcej na: Meble kuchenne cargo – poradnik OBI

Jakich błędów unikać, projektując kuchnię?

Biorąc pod uwagę fakt, że kuchnia powinna być przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna (zwłaszcza gdy jest mała), poniżej zebraliśmy krótką listę najczęściej popełnianych błędów podczas projektowania tego pomieszczenia. Mamy nadzieję, że pomoże Ci ona uniknąć zbędnych wydatków i oszczędzi sporo nerwów. Na co zatem musisz uważać?

Źle dobrana wysokość blatu kuchennego – przyjęło się, że powinien być umieszczony na wysokości około 85–90 cm, ale zawsze dobieraj jego wysokość do wzrostu osób, które będą faktycznie z kuchni korzystać. Jak obliczyć optymalną wysokość blatu kuchennego? To proste: stań prosto, opuść ręce i zegnij je w łokciach pod kątem prostym, a następnie zmierz wysokość od podłogi do Twoich przedramion. Od wyniku odejmij około 15–20 cm – to właśnie wysokość, na której powinien być zamontowany blat w Twojej kuchni.

Źle zaprojektowane oświetlenie – pamiętaj o tym, aby zapewnić sobie mocne i równomierne oświetlenie całego blatu roboczego. W tej roli doskonale sprawdzą się podszafkowe listwy LED z odpowiednio mocnymi diodami. Dobrym pomysłem jest także oddzielne oświetlenie kuchenki, np. takie w okapie.

Moda zamiast wygody – wiele osób podczas projektowania swojej wymarzonej kuchni ulega aktualnym trendom i nie zwraca uwagi na funkcjonalność. To duży błąd, który w skrajnych przypadkach sprawi, że Twoja kuchnia będzie się ładnie prezentować i… nic ponadto. Jeżeli zatem Twoja kuchnia ma być używana, a nie tylko pokazywana znajomym, postaw na ergonomię i praktyczne rozwiązania.

Nadmierna oszczędność – wykończenie kuchni to niemały wydatek, ale pamiętaj, że to inwestycja długofalowa, na wiele lat, nie warto więc ciąć kosztów na każdym kroku i za wszelką cenę. Wybieraj dobrej klasy materiały i wyposażenie, zdecyduj się także na nowoczesne rozwiązania i mechanizmy, np. typu cargo: szafki, kosze cargo (narożne, do szafek i do szuflad). Dzięki nim Twoja kuchnia zyska na ergonomii, a Ty oszczędzisz czas i łatwiej utrzymasz porządek.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając meble kuchenne?

Nigdy nie zapominaj, że walory estetyczne Twojej kuchni powinny mieć znaczenie wyłącznie dla Ciebie i Twoich domowników – nie bój się zatem eksperymentów kolorystycznych ani śmiałych zestawień barw i materiałów. Jeśli tylko nie cierpi na tym ergonomia i funkcjonalność, zadbaj o to, by kuchnia miała własny, wyjątkowy i niepowtarzalny klimat oraz charakter. W końcu to Ty masz się w niej czuć dobrze, spędzając czas z najbliższymi Ci osobami w trakcie przygotowywania i jedzenia wspólnych posiłków czy przy porannej herbacie lub kawie.

Nie wiesz, na jakie meble się zdecydować? Zobacz szeroki wybór mebli kuchennych w atrakcyjnych cenach.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis