Szerokie jeansy, bufiaste koszule, kanciaste okulary przeciwsłoneczne – to tylko pojedyncze elementy stylu retro. Moda vintage od lat podbija serca miłośników mody – głównie za sprawą uwielbienia klasycznych krojów i mody na zrównoważone wybory. Jak zbudować prawdziwą garderobę w stylu vintage i nie stracić przy tym fortuny?

Modowe archiwa to najcenniejsze źródła współczesnych inspiracji. Najlepsi projektanci decydują jakie gorące trendy przywrócić do życia oraz na ile ostrożnie obchodzić się z nadrukiem, torbą czy koszulą, by wkomponować ze smakiem przeszłość we współczesny świat. To sekretna recepta na sukces wielu domów mody, które miały możliwość ponownej oceny i ulepszenia stylu vintage w swoich kolekcjach. Wśród projektów, które warto wymienić, są z pewnością Valentino obok Madame Pauline i Gucci Vault. Co więcej, żywe zainteresowanie upcyklingiem jeszcze bardziej zachęca projektantów do uważnego przyjrzenia się fascynującej historii mody.

Moda na vintage
Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy Virgil Abloh zadeklarował swoje przychylne stanowisko w sprawie „mody vintage”, definitywnie wyznaczając w modzie nowy kierunek. W jednej chwili wspaniałe, wieloletnie kreacje pojawiły się ponownie na międzynarodowych pokazach mody, na czerwonym dywanie i poza nim. Jednocześnie dostaliśmy wyraźne zaproszenie do kupowania mniej i lepiej, zwłaszcza w klasycznym stylu „vintage”.
Nie tylko sklepy ze starociami
Zainteresowanie klasykami vintage rosło wraz ze wzrostem świadomości konsumentów i dbaniem o zrównoważone podejście do mody. Coraz chętniej sięgamy po ubrania z drugiej ręki, a także więcej odsprzedajemy z własnych kolekcji. Popularne stały się strony i aplikacje służące do wymiany, sprzedaży i zakupu używanych ubrań i akcesoriów. Dzięki temu zdobycie prawdziwej modowej perełki jeszcze nigdy nie było tak proste!

W co warto inwestować?
To proste pytanie, na które nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Ponieważ świat mody vintage stale rejestruje obowiązujące trendy, niektóre przedmioty pozostawione w szufladzie przez lata niespodziewanie mogą stracić na atrakcyjności, podczas gdy inne stale zyskują na wartości. Decydując się na zakupy vintage powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość ubrań i akcesoriów – stare, wcale nie musi oznaczać zniszczone. Wybierajmy także elementy, które odpowiadają naszemu gustowi i które z łatwością wpleciemy w ulubione stylizacje. Stylowe okulary przeciwsłoneczne, skórzana torba, a może klasyczne jeansy?

Modowe perełki
Naszyjnik z pereł Vivienne Westwood, Bas Relief, stał się prawdziwym trendem wirusowym: ożywiony dzięki komiksowi i noszony przez Dua Lipa i Janelle Monáe, zaledwie rok temu wyprzedał się w aplikacjach z używanymi ubraniami. W tym samym momencie wzrosło także zainteresowanie gorsetami znanego projektanta, podobnie jak koszulki z tatuażami Jeana Paula Gaultiera z 1994 roku. To prawdziwe trendy, które rodzą się i polaryzują dzięki celebrytom, którzy dumnie pokazują je w swoich stylizacjach ulicznych lub na czerwonym dywanie. Warto więc z zainteresowaniem przyjrzeć się modzie sprzed ostatnich 30 lat, podążając tym samym za falą mody widocznej również na pokazach mody jesień zima 2022-2023.

Desingerskie torby vintage
Oprócz popularnych klasyków w stylu vintage, popularne stało się także inwestowanie w drogocenne okazy, których wartość wciąż wzrasta. Ulubionymi modelami vintage prawdziwych fashionistek są między innymi: Vintage Louis Vuitton i słynny kuferek pozostaje stałym ulubieńcem, ale na rynku pojawiła się także wersja mini, również z kolekcji Takashi Murakami. Ci, którzy szukają klasyki o pojemnym kształcie, mogą zdecydować się na model Noé. Vintage Fendi Baguette opowiada o najbardziej efektownym trendzie, który oznaczał koniec lat 90. i nadejście szalonych lat 2000. Jest kolorowa, ekscentryczna i wzorzysta – tak jak moda tych lat. Klasyczna torba Gucci par excellence to Jackie 1961, a następnie Bamboo i młodszy Marmont i Dionysus. Lady Dior i torebka Saddle dla Diora, to dwie ikony lat 90, a także klasyczny plecak, shopperki i torby na ramię z nylonu Prada.