Pupil w domu. Jak posiadanie zwierzaka wpływa na właściciela?

@kjp

Pies, kot, świnka morska, chomik – zwierzęta domowe są marzeniem większości dzieci i ogromnej części dorosłych. Wielu z nas przez lata prosi rodziców o adopcję psiaka lub małego kotka, które to prośby często pozostają bez odpowiedzi. Na szczęście wkraczając w dorosłość, możemy już samodzielnie podejmować decyzje dotyczące nowych domowników. Nareszcie jesteśmy w stanie spełnić marzenie o opiece nad szczeniakiem lub adoptować kota dowolnych rozmiarów. Decyzja ta, choć niesie za sobą ogromną odpowiedzialność za zdrowie i szczęście pupila, może zmienić nasze życie na lepsze. Okazuje się bowiem, że opieka nad czworonogiem to cała masa zalet!

@lovethatdress

Miłość przede wszystkim

Pies czy kot w domu to gwarancja towarzystwa najbliższego przyjaciela niezależnie od warunków. W każdej chwili mamy obok siebie stworzenie, dla którego jesteśmy szalenie ważni i które jest tak samo istotne dla nas. Daje nam to poczucie bezpieczeństwa i spokój, którego często nie potrafimy osiągnąć bez udziału zwierzaka. Piesek to towarzysz, przyjaciel i powiernik nie do przecenienia. Wszyscy właściciele pupili potwierdzają, że nikt tak nie poprawia humoru jak ten czworonożny, wesoły kumpel. 

@ratundalova

Podobnie jest z kotem – tutaj jednak musimy być przygotowani na to, że kociak często chadza własnymi ścieżkami i przychodzi do nas wtedy, gdy ma na to ochotę. Nie możemy oczekiwać, że będzie nas zabawiać zawsze, kiedy o tym zamarzymy. W zależności od tego, jaki charakter zwierzęcia bardziej nam odpowiada, powinniśmy zdecydować się na innego pupila. Pamiętajmy o tym, że ma on prawo być sobą – a my musimy to respektować. Zwierzę to nie zabawka, a żywe, czujące stworzenie. 

Aktywne przygody z nowym przyjacielem 

Plusem posiadania psa, który często pojawia się jako argument przemawiający za adopcją, jest motywacja do aktywności. Pies potrzebuje spacerów, biegania po parku, wspólnych zabaw i spędzania czasu na świeżym powietrzu. To doskonały sposób na to, by nareszcie wstać z kanapy i ruszyć przed siebie, poznając tereny zielone wokół domu lub na dalszych trasach. Codzienne spacery to już wiele – szczególnie dla osób, które jak dotąd spędzały wolne raczej pod kocem na ulubionym fotelu. 

@stylinbyaylin

W zależności od tego, jaką rasę wybierzemy, będziemy mieć mniejszą lub większą dawkę aktywności fizycznej. Są takie psiaki, które potrzebują ogromnych dawek ruchu każdego dnia. Dalekie, wielokilometrowe spacery, wspólny jogging, pływanie w jeziorze – wszystko to jest dla nich podstawą osiągniecia szczęścia. 

Z kolei niektóre pieski – tak zwane psy kanapowe – zadowolą się mniejszymi dawkami sportu. Wystarczą trzy spacery dziennie, by pupil czuł się zadowolony ze swoich sportowych wyczynów. Niezależnie jednak od wszystkiego, opieka nas psem to zawsze doskonała motywacja do tego, by wyjść z domu. A na zewnątrz czekają nas same wspaniałości – z uśmiechniętym pyskiem zwierzaka na pierwszy miejscu. 

Pies i kot dla zdrowia

Liczne badania pokazują, że posiadanie domowego zwierzaka świetnie wpływa na naszą psychikę. Nie tylko pozwala się wyciszyć i odnaleźć spokój, ale też zmniejsza ryzyko depresji i zaburzeń lękowych. Pupil jest doskonały w poprawianiu nam humoru – nawet najcięższy dzień w pracy nas nie załamie, jeśli będziemy mieli u swojego boku wesołego, radosnego psiaka lub dumnego kocura. Pupil redukuje stres, zmniejsza napięcie, odciąga myśli od problemów i, tym samym, pozwala lepiej się poczuć psychicznie. 

@fashiondomino

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, jaki efekt niesie za sobą wychowywanie dzieci u boku psów i kotów. Przede wszystkim zmniejsza się dzięki temu ryzyko pojawienia się alergii na sierść. Codzienny kontakt z potencjalnym alergenem skutecznie uodparnia malca na czynniki wywołujące uczulenie. Niektóre badania dowodzą również, że posiadanie psa wpływa na odporność dziecka, zmniejszając podatność na infekcje i przyspieszając powrót do zdrowia. Psy są też doskonałymi towarzyszami dla dzieci w spektrum autyzmu – to czworonożni terapeuci i doskonali przewodnicy dla naszych pociech. 

Przyjaźnie nie tylko międzygatunkowe! 

Posiadanie psa jest też świetnym sposobem na zawarcie nowych, wartościowych znajomości. Każdy na pewno widział na osiedlowym podwórku grupki właścicieli zwierzaków, którzy wspólnie spędzają popołudnia, podczas kiedy pupile bawią się na trawniku. Nic tak nie jednoczy sąsiadów jak wspólna psia pasja! Nie trzeba daleko szukać znajomych albo nowych przyjaciół – nasz pupil będzie pierwszym tematów rozmów, które szybko mogą się przerodzić w wielogodzinne spotkania towarzyskie. Albo przynajmniej w znajomość do odbywania wieczornych spacerów z czworonogami. 

Na początek odpowiedzialność 

Posiadanie psa i kota to wielka przyjemność oraz cała masa zalet. Ale też, oczywiście, ogromna odpowiedzialność, o której nie wolno nam zapominać. To na naszych barkach spoczywa zadbanie o to, by zwierzak był szczęśliwy, spełniony i zdrowy. To od nas zależy, czy stanie się radosnym czworonogiem, czy przytłoczoną kulką nerwów. Jeśli decydujemy się na adopcję szczeniaka, pamiętajmy o szkoleniu, które pozwoli nam w przyszłości cieszyć się relacją opartą na wzajemnym szacunku i miłości. My zyskamy wspaniałego przyjaciela, a nasz piesek troskę na całe życie.

Tagi: , , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis