Ranking ekspresów do kawy: Philips, DeLonghi, Siemens

Kupno dobrego ekspresu do kawy to nie lada wyzwanie. Jak wybrać bowiem ten właściwy, skoro na rynku jest tak wiele różnych modeli? Przede wszystkim za główne kryterium powinniśmy obrać nasze własne preferencje.

Kupujemy po to ekspres, aby cieszyć się świeżą i aromatyczną kawą każdego dnia, a nie po to, by denerwować się kolejnymi elementami do mycia czy mało trafionym smakiem napoju ze względu na ograniczone funkcje urządzenia. Dlatego przed ostatecznym wyborem zastanówmy się, czego oczekujemy od ekspresu do kawy i na jakich funkcjach najbardziej nam zależy, a potem porównajmy ze sobą modele różnych firm w podobnym pułapie cenowym.

Ciśnieniowe ekspresy automatyczne: DeLonghi, Philips, Siemens czy Saeco? Ranking i porównanie

Jeśli jesteśmy prawdziwymi smakoszami kawy i lubimy pić różne jej rodzaje, na pewno nie zadowolą nas półśrodki w postaci kawiarki czy ekspresu przelewowego. Do zrobienia dobrej latte, cappuccino czy long espresso niezbędny jest dobry ekspres automatyczny, który w odpowiedni sposób zmieli i zaparzy kawę, a potem wymierzy odpowiednie proporcje mleka i kawy, aby stworzyć dla nas napój jak z najlepszej kawiarni.

Omawiane modele ekspresów do kawy przetestowano na portalu: https://ekspresdolatte.pl/ – zachęcamy do wejścia i zapoznania się z recenzjami.

Ekspres do kawy De’Longhi

Zastanawiając się nad modelami z wyższej półki, warto przyjrzeć się trzem modelom ekspresów do kawy DeLonghi: DE’LONGHI DINAMICA ECAM 350.55.B/SB, DE’LONGHI DINAMICA PLUS ECAM 370.95.T oraz DE’LONGHI PRIMADONNA CLASS ECAM 550.55.SB. Wszystkie one oferują szeroki wybór parzenia różnych rodzajów kaw, jak również dają pole do indywidualnego przyrządzania napoju według własnych preferencji.

 1. Pierwszy z nich, czyli DE’LONGHI DINAMICA ECAM 350.55.B/SB oferuje aż 11 rodzajów różnych kaw, które można bardzo łatwo przyrządzić, wybierając odpowiedni przycisk w menu. Menu jest intuicyjne i w prosty sposób pokazuje nam, gdzie możemy wybrać sobie rodzaj kawy, a następnie jej intensywność.
 2. W modelach DE’LONGHI DINAMICA PLUS ECAM 370.95.T oraz DE’LONGHI PRIMADONNA CLASS ECAM 550.55.SB ten wybór kawy idzie jeszcze dalej, bo możemy nim sterować za pomocą aplikacji. W momencie, gdy wracamy zmęczeni do domu i chcemy nastawić sobie swoją ulubioną kawę, już w przedpokoju możemy ustawiać parametry ulubionego napoju za pomocą smartfona połączonego z bluetooth w naszym ekspresie. W ten sposób bardzo precyzyjnie możemy wybrać smak kawy i zdecydować czy wolimy łagodniejszy, normalny, mocny lub też bardzo mocny.

Możemy też wybrać, jaka ilość kawy ma znaleźć się w filiżance. Zmiana tej wartości możliwa jest co 5 ml, jest to więc bardzo dokładna miara. Do tego wybieramy temperaturę napoju oraz czas dozowania mleka. Tak precyzyjnego doboru indywidualnych preferencji w przygotowaniu kawy nie ma w urządzeniach pozbawionych wspomnianej aplikacji.

Co istotne:

 • nasze preferencje bez problemu możemy zakodować w naszym ekspresie, co oznacza, że nie musimy za każdym razem sterować ustawieniami, aby uzyskać ulubioną kawę. Ekspres DeLonghi jest w stanie zaprogramować aż 6 takich profili, sprawdzi się więc i w małych, i w dużych rodzinach.

Wielbiciele kawy mlecznej z pewnością będą zadowoleni z zakupu ekspresu DE’LONGHI PRIMADONNA CLASS ECAM 550.55. SB, gdyż posiada on specjalny system LatteCrema, który pozwala na wybranie poziomu spieniania oraz ilości spienionego mleka. Zapewnia on piankę, która jest nie tylko gęsta, ale i bogata w smaku. W dodatku utrzymuje się ona bardzo długo, co umożliwia dłuższe delektowanie się smaczną kawą.

System LatteCrema podgrzewa mleko do takiej temperatury, w której możliwe jest uzyskanie jego najbardziej słodkiego posmaku. To pozwala cieszyć się pysznym:

 • cappuccino,
 • cappuccino plus,
 • cappuccino mix,
 • latte macchiato,
 • caffe latte,
 • flat white,
 • espresso macchiato
 • czy też samym spienionym mlekiem (które uwielbiają dzieci) w domowym zaciszu.

Warto podkreślić, że odpowiedni stopień spieniania mleka nie dotyczy tylko mleka krowiego, ale również sojowego, ryżowego czy migdałowego.

A jakie są mankamenty ekspresu DeLonghi? Dla niektórych może to być odpinana karafka na mleko, którą trzeba wstawiać do lodówki. Osoby, które mają problem z chowaniem po sobie jedzenia, mogą przez nieuwagę zostawiać ją wpiętą. Na szczęście karafka łatwo się czyści, a fakt, że cały system mleczny nie przechodzi przez ekspres, tylko jest zamontowany właśnie w odpinanej karafce, powoduje, że mleko nie kiśnie wewnątrz urządzenia. Poza tym włączany przez wszystkich nawykowo przycisk clean, który myje karafkę po zrobieniu kawy, powoduje, że mimo zostawienia jej na blacie, najważniejsze jej elementy, czyli wylewka do spieniania i nalewania mleka, pozostaje czysta.

Ekspres do kawy Philips

Ekspres Philips LatteGo to kolejny model, któremu warto się przyjrzeć. Głównie dlatego, że potrafi przygotować pyszną kawę mleczną i to już po jednym naciśnięciu przycisku w menu. Posiada też dobry system spieniania mleka, dzięki któremu zrobimy kawę zarówno z puszystą jak i delikatną pianką. Na uwagę zasługuje system spieniania mleka, który nie posiada żadnych dodatkowych ukrytych elementów (składa się na niego tylko pojemnik z wysuwaną rurką), dzięki czemu łatwo się go czyści. Poza tym fakt, że obieg mleka nie jest puszczony przez całe urządzenie, pozwala zachować ekspres w ogólnie większej czystości. Pojemnik na mleko łatwo odpina się od ekspresu, w związku z czym łatwo można przechowywać go w lodówce. Nie trzeba więc specjalnie przelewać mleka za każdym razem do pojemnika, co zdecydowanie ułatwia proces przygotowania kawy.

Wadą ekspresu do kawy Philips jest na pewno to, że oferuje niewiele, bo jedynie sześć rodzajów kaw. Jeśli ktoś lubi delektować się różnymi smakami, może się rozczarować tym urządzeniem.

Ekspres do kawy Siemens

Oglądając modele ekspresów marki Siemens, można łaskawszym okiem spojrzeć na Siemens TE653M11RW EQ.6 Plus. A to dlatego, że oferuje aż 10 rodzajów różnych napojów, w tym piankę mleczną czy ciepłe mleko. Większość z tych napoi możemy otrzymać, naciskając przycisk na panelu dotykowym i nie wyszukując ich specjalnie w menu. Jednak część z nich, np. ciepłe mleko czy gorącą wodę, musimy poszukać nieco dłużej, znajdują się bowiem w osobnej sekcji „napoje specjalne”. Dużym plusem ekspresu Siemens jest to, że sami możemy wybrać, jak mocna ma być pita przez nas kawa. Do wyboru mamy aż 7 poziomów mocy, które – jeśli przypadną nam do gustu – możemy zapisać w menu (menu daje nam możliwość zapisania mocy, jak również wielkości dwóch naszych ulubionych napojów). Ekspres ten pozwala na przygotowanie dwóch kaw jednocześnie, co oznacza, że możemy się nimi cieszyć jednocześnie z naszym partnerem czy przyjaciółką.

Niewątpliwą wadą urządzenia jest zbyt mały ekran umieszczony na górze oraz brak podpisów pod piktogramami kaw (pojawiają się one dopiero po ich dotknięciu). Wadą jest też pojemnik na wodę wyjmowany od góry. Ogranicza on bowiem ustawienie ekspresu pod nisko wiszącymi szafkami. Aby go wyciągnąć, trzeba szarpnąć go dość mocno do góry.

Ekspres do kawy Saeco

Zacznijmy od tego, że w ekspresie Saeco PicoBaristo Deluxe SM5478/10 jesteśmy w stanie przygotować 10 różnych napojów kawowych, czyli: americano, cafe au lait, cappuccino, czarną kawę, espresso, podwójne espresso, espresso macchiato, latte macchiato, ristretto. Aby je przygotować, wybieramy odpowiednią ikonę na wyświetlaczu, wybieramy też jej pojemność oraz moc. Przyciski menu umieszczone są po obu stronach wyświetlacza, a cały panel jest dość intuicyjny i raczej ułatwia obsługę. Kolejne plusy to możliwość personalizacji napoju, czyli indywidualnego doboru ilości kawy oraz mleka, jak również przygotowanie go z kawy mielonej. Minusem jest fakt, że ekspres Saeco wymaga stosowania niskich filiżanek, poniżej 163 cm wysokości. To, co przemawia na niekorzyść urządzenia to ceramiczny młynek, który jest o wiele mniej wytrzymały niż młynek stalowy używany w profesjonalnych ekspresach do kawy. Do tego jest on dość głośny, więc rodzice z małymi dziećmi powinni zastanowić się przed kupnem tego typu urządzenia.

Podsumowanie rankingu

Podsumowując, jeśli zależy nam na szerokim wyborze kaw mlecznych, zdecydujmy się na ekspresy DeLonghi. Taki sam wybór powinien paść wówczas, gdy zależy nam na wyglądzie urządzenia. Niewątpliwie design DeLonghi wybija się spośród wszystkich omawianych modeli, jeśli mamy małą kuchnię albo kuchnię połączoną z salonem i siłą rzeczy musimy wyeksponować ekspres do kawy, zdecydujemy się na tę markę.

Plusem takiego wyboru w przypadku małych pomieszczeń jest również to, że wszystkie elementy urządzenia wyciągane są do przodu. Także pojemnik na wodę. Można więc wcisnąć ekspres w jakąś wnękę lub dowolną przestrzeń i nie martwić się, że musimy mieć do niego dostęp od góry. Choć coraz więcej urządzeń ma możliwość personalizowania wyboru kawy, to żaden z nich nie ma tak zaawansowanych aplikacji w tym względzie jak DeLonghi. Dodajmy, że pyszna kawa jest robiona w tym ekspresie niezwykle szybko, co jest zasługą systemu grzewczego złożonego z dwóch termobloków. Grzeją one osobno i kawę i mleko, co powoduje, że czas przygotowania napoju jest znacznie skrócony. Ma to na pewno niebagatelne znaczenie dla osób, które lubią napić się porannej kawy, ale nie mają czasu by zbyt długo na nią czekać.

Szukasz tańszego ekspresu do kawy niż te prezentowane w powyższym rankingu? Sprawdź Tani ekspres do kawy ze spieniaczem do mleka? Od 300 do 1000 zł

Sprawdź także ranking ekspresów kolbowych: Ranking TOP ekspresów Automatycznych i Kolbowych >>

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis