Skóra saffiano, czym jest hit modowy sezonu 2019/20

Skóra saffiano to prawdziwy hit ostatnich lat i nic nie zapowiada, żeby w sezonie 2019/20 ten trend miał ulec zmianie. Wszyscy zachwycają się tym niezwykle delikatnym w dotyku, ale również bardzo wytrzymałym, materiałem. Uwagę zwraca przede wszystkim jego charakterystyczny, kratkowany wzór oraz unikatowa faktura. Nie wszyscy wiedzą, że historia skóry saffiano ma już ponad 100 lat. Dawniej kojarzyła się przede wszystkim z najbardziej ekskluzywnymi domami mody i markami. Ostatnio jednak staje się coraz powszechniejsza, a torebki czy portfele ze skóry tego rodzaju trafiają do coraz szerszej grupy odbiorców. Jak powstaje i czym charakteryzuje się skóra saffiano?

Skóra saffiano – patent domu mody Prada

Skóra saffiano to pomysł legendarnego Mario Prady – założyciela domu mody Prada. W 1913 roku opracował on metodę wyprawiania skóry, która gwarantowała wyjątkowe połączenie, czyli delikatność w dotyku oraz niezwykła wytrzymałość – dlatego idealnie sprawdza się do produkcji takiej galanterii jak portfele czy torebki ze skóry. Z jednej strony muszą one prezentować się nienagannie, z drugiej używane są prawie codziennie, a przez to narażone są na uszkodzenia.

Najbardziej charakterystycznym elementem skóry saffiano jest charakterystyczny, lekko kratkowany, ale raczej nieregularny wzór. Nie jest on naturalny – to efekt tłoczenia. Proces ten przeprowadza się jednak w szczególny sposób. Skórę najpierw podgrzewa się do temperatury około 74 stopni Celsjusza, a następnie przez około 10–15 sekund odciska się wzór. Na tak przygotowany materiał nakłada się następnie warstwę specjalnie dobranego wosku, który przede wszystkim zabezpiecza powierzchnię przed uszkodzeniami i zarysowaniami, ale nadaje również bardzo wyjątkowy połysk i podkreśla fakturę. Ważnym wyróżnikiem skóry saffiano jest także jednolity kolor na całej powierzchni.

Skóra saffiano pierwotnie była wykonywana tylko ze skóry cielęcej. Dziś również korzysta się przede wszystkim z tego surowca, ale zdarza się, że wykorzystuje się inne. Można zatem powiedzieć, że saffiano to bardziej sposób oprawienia niż konkretny materiał.

Damski portfel ze skóry saffiano. Niezwykle elegancki, a jednocześnie wytrzymały i trwały. https://www.wittchen.com/portfel-damski,p1209967#849010

Skóra saffiano – od największych domów mody do powszechnej popularności

Przez lata dom mody Prada jako jedyny na świecie posiadał patent na wykonanie i użycie skóry saffiano. Stąd dość powszechne przekonanie, że jest to materiał niezwykle ekskluzywny, luksusowy, a przez to drogi. Kiedy jednak patent wygasł, a inne firmy mogły też oferować produkty jak portfele czy torebki ze skóry saffiano, okazało się, że koszt produkcji nie jest aż tak wysoki i bez problemu można zaoferować ten materiał znacznie szerszej grupie odbiorców. Wszystko zaś bez utraty jakości ani szyku.

Niezaprzeczalnym atutem produktów ze skóry saffiano jest również niezwykle prosta pielęgnacja – w kontekście codziennego użytkowania jest to bardzo ważna kwestia. Kluczowa jest zwłaszcza kwestia warstwy wosku. Po pierwsze, nie pozwala zabrudzeniom wnikać w głąb materiału. Plamy i zacieki wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką z mikrofibry. Wosk sprawia też, że skóra saffiano nie wymaga natłuszczania, a mimo to nie przesusza się, nie traci połysku i nie pęka. Ogólnie rzecz ujmując, to materiał bardzo prosty w utrzymaniu, więc nie jest zaskoczeniem, że produkty z niego przygotowane są przeznaczone do codziennego użytku, a nie tylko na specjalne okazje.

Damska torebka ze skóry saffiano. Elegancka i wytrzymała – idealna do codziennego użytkowania. https://www.wittchen.com/torebka-damska,p7139046#893940

Torebki, portfele, paski ze skóry saffiano

Jak już wspomniano, właściwości skóry saffiano sprawiają, że sprawdza się ona idealnie jako materiał do galanterii codziennego użytku. Przede wszystkim eleganckich torebek, które zawsze będą wyglądać idealnie. Z przykładową ofertą można zapoznać się pod tym linkiem: https://www.wittchen.com/kobieta/torebki-damskie. Materiał ten idealnie nadaje się również do produkcji portfeli. Przez intensywne użytkowanie są one szczególnie narażone na zniszczenie i pojawienie się oznak zużycia – dzięki skórze saffiano można zniwelować te problemy. Skórzane damskie portfele można obejrzeć tutaj: https://www.wittchen.com/kobieta/galanteria/portfele-damskie

Skóra saffiano sama w sobie jest niezwykle elegancka, ale torebki z niej wykonane mogą być dodatkowo ozdobione. https://www.wittchen.com/torebka-damska,p7144239#896024

Warto pamiętać też o tym, że ze skóry saffiano wyrabiana jest również inna galanteria – również dla mężczyzn. Na przykład paski czy futerały na wizytówki lub karty płatnicze. Bez względu na rodzaj produktu skóra saffiano za każdym razem jest gwarancją najwyższej elegancji i trwałości.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis