Slow fashion. O modzie i grudniowych zakupach z głową

@preppyinthecity

Hasło „slow fashion” ostatnimi czasy słyszymy coraz i częściej. Ze stojącą za nim postawą świadomego podejścia do mody warto zapoznać się zwłaszcza w okresie bożonarodzeniowym, gdy szczególnie łatwo popaść we wręcz szaleńczą gorączkę zakupów. Już nigdy nie traćmy na nich głowy! Oto główne zasady, jakie rządzą się inspirującą i niezwykle pomocną ideą slow fashion.

Funkcjonalna garderoba, czyli ustalamy swoje modowe potrzeby

Wszystkie z nas, które mają niemałego bzika na punkcie mody, śledzą najnowsze trendowe nowinki i uwielbiają komponować nowe stylizacje, bez dwóch zdań powinny zaznajomić się z bardzo często poruszanym ostatnio angielskojęzycznym terminem slow fashion. Najprościej można go przełożyć na język polski jako odpowiedzialną postawę względem mody i związanych z nią aktywności, między innymi nabywania ubrań, jak i akcesoriów, ale także kwestii pozbywania się ich.

W dzisiejszych czasach, gdy na wyciągnięcie ręki mamy możliwość przebierania w gigantycznej ilości stylizacyjnych propozycji niezliczonych marek, często zaczynamy czuć coś na kształt dziwnego przesytu. Obok poczucia niepotrzebnego nadmiaru niejednokrotnie okazuje się także, iż pomimo wydania całkiem pokaźnej sumki na upatrzone i wymarzone od dawna rzeczy, w rezultacie nic do siebie nie pasuje. W związku z tym pomimo posiadania wielkiej liczby odzieży, która piętrzy się w naszych szafach jak niemożliwy do przebycia gąszcz i tak nie mamy co na siebie założyć. Wszystko wydaje się pochodzić z różnych modowych światów, a my mimo ciągot do tworzenia strojów w duchu eklektycznym i tak w rezultacie jesteśmy załamane marnym efektem całości.

@sincerelyjules

Najlepszym środkiem zaradczym na zaistniały stan rzeczy może być właśnie idea slow fashion. Jeśli zaczniemy zgodnie z nią postępować, w bardzo łatwy sposób uda się nam stworzyć wspaniale funkcjonalną garderobę. Zgodnie z ideą slow fashion mamy doprowadzić do sytuacji, kiedy nie będziemy już miały na koncie zakupów nieprzemyślanych, a więc podejmowanych pochopnie i pod wpływem impulsu. Jeśli planujemy zakup jakiejkolwiek części naszej garderoby, to powinnyśmy przemyśleć go kilkakrotnie i zwizualizować, czy aby na pewno będzie komponował się z resztą odzieży stylem i kolorem. Nierzadko świetnym sposobem na zakupy z głową, są nie te dokonywane w sklepach stacjonarnych, ale internetowe, podczas których wykazujemy się większą czujnością i dłużej zastanawiamy się nad zakupem.

Aby uchronić się przed wpadnięciem w zakupowe szaleństwo, zwłaszcza w okresach wyprzedaży, najlepiej pomyśleć trochę o stylizacyjnej koncepcji, jaką wiążemy ze swoim stylem ubierania się i po prostu się jej trzymać. Zastanówmy się, w czym najlepiej się czujemy. Kiedy jest nam najbardziej komfortowo, jak ubrane czujemy się najbardziej pewne siebie i mamy wrażenie, że strój odzwierciedla nasz charakter. Zróbmy mały modowy rachunek sumienia. Pomyślmy o swoich największych modowych wpadkach, gdy mimo założenia modnego stroju, miałyśmy nieprzyjemne odczucie, że nie jesteśmy ubrane, ale przebrane. Pomoże nam to w przezwyciężeniu wielu zakupowych pokus, a w rezultacie nabywanie rzeczy, których i tak nie będziemy potem z chęcią nosić.

Nawet jeśli szalenie podobają się nam długie romantyczne sukienki w stylu boho, a najlepiej czujemy się w casualowych, lekko sportowych outfitach, nie dokupujmy kolejnej z nich, aby tak jak pozostałe spotkał ją los garderobianej przeszkadzajki, która niepotrzebnie zajmuje miejsce i do tego stanowi nasz finansowy wyrzut wspomnienia. Niech wszystkie posiadane przez nasz rzeczy będą idealnie dopasowane do naszego stylu życia, potrzeb oraz stylizacyjnego wyczucia.

@anthropologieeu

Jakość przede wszystkim

W idei slow fashion mieści się również kwestia jakości nabywanych rzeczy. Przede wszystkim zamiast nabywania kilku komponentów garderoby o bardzo marnym składzie, a którymi nie będziemy cieszyły się ze względu na to przez długi czas, a zapewne przez zaledwie jeden sezon, skierujmy swą uwagę na zakup mniejszej ilości odzieży o doskonałej jakości. To właśnie ona będzie stanowiła szlachetną podstawę rozmaitych stylizacji, a co więcej posłuży nam nawet i przez długie lata. Nawet wówczas, jeśli poczujemy że nadeszła już pora na garderobiane nowinki i będziemy chciały się jej pozbyć, będzie można dać jej drugie życie i oddać w dobre ręce.

@candidlychan
Tagi: , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis