Stół rozkładany: okrągły czy prostokątny? Na jaki się zdecydować?

Jesteście na etapie zakupu stołu i wybór padł na stół rozkładany? Teraz musicie się już tylko zmierzyć z decyzjami dotyczącymi kształtów i wymiarów takiego mebla. Jeśli chcecie się z nimi uporać równie szybko, co i skutecznie to zapraszamy do lektury – najnowszy poradnik nie tylko rozwieje dręczące was w tym temacie pytania i wątpliwości, ale też pomoże ostatecznie wybrać odpowiadający waszym potrzebom stół do jadalni.

Stół rozkładany prostokątny – rozwiązanie dedykowane do małych pomieszczeń

Najbardziej klasycznym i podstawowym typem stołów, jakie znajdziecie w ofercie producentów są stoły rozkładane o prostokątnym kształcie. Takie modele świetnie sprawdzają się przede wszystkim w kącikach jadalnianych zlokalizowanych na pograniczu kuchni i salonu lub tych wydzielonych z części pokoju dziennego oraz w jadalniach zaaranżowanych w osobnych pomieszczeniach. Być może będziecie zaskoczeni, ale stół rozkładany prostokątny to idealny kandydat na praktyczne wyposażenie małych i niezbyt przestronnych wnętrz i to aż z kilku względów.

Stół rozkładany o prostokątnym blacie posiada jedną bardzo ważną zaletę, która przemawia na jego korzyść: możliwość ustawienia w dowolnej konfiguracji. Taki mebel może zostać usytuowany zarówno w centralnej części jadalni, jak i całkowicie przylegać jedną krawędzią do ściany. Dowolność w tym zakresie może być sporym atutem, szczególnie, jeśli macie w planach zakup dodatkowych mebli lub zaaranżowanie kącik jadalniany w bliskim sąsiedztwie strefy wypoczynkowej. Umieszczenie stołu w jednym z kątów pokoju pozwoli wam zaoszczędzić nieco wolnego miejsca i zagospodarować przestrzeń w przemyślany sposób.

Współcześnie jadalnie rzadko osiągają imponujące rozmiary, dlatego stół rozkładany prostokątny cieszy się sporą popularnością i zainteresowaniem. W odpowiedzi na te potrzeby producenci dają do wyboru stoły rozkładane o różnych wymiarach, pośród których znajdziecie modele o szerokości od 120 do 300 cm, dla 4, 6, 8 i 10 osób. Modele z funkcją rozkładania świetnie sprawdzają się w sytuacjach, kiedy na co dzień ze stołu korzystają domownicy, a goście wyłącznie okazjonalnie. Różnorodne stoły rozkładane dostępne są w ofercie sfmeble.pl
Sprawdzą się zarówno w jadalni, jak i pokoju dziennym. Możliwość szybkiego powiększenia blatu o 60-120 dodatkowych centymetrów to duże udogodnienie i świetne rozwiązanie w wyjątkowych sytuacjach.

Stół rozkładany okrągły – propozycja dla przestronnych jadalni o sporym metrażu

Należycie do grona szczęśliwców i posiadacie jadalnię o pokaźnych rozmiarach? W takiej sytuacji nie powinniście mieć oporów przed wykorzystaniem potencjału, który posiada okrągły stół rozkładany. Modele o zaokrąglonych kształtach, które posiadają wbudowany mechanizm rozkładania, z powodzeniem odnajdują się w dużych wnętrzach. Dlaczego? Bo te są w stanie zapewnić im odpowiednie warunki, aby mogły w pełni ukazać swoje walory. Stoły rozkładane okrągłe w przeciwieństwie do prostokątnych, muszą być usytuowane w stosownej odległości od ściany.

Optymalnie powinno być to około 60-80 cm, przy czym wolna przestrzeń wokół stołu musi mieścić się w granicach 80-120 cm i uwzględniać ciągi komunikacyjne we wnętrzu. Zakup takiego modelu warto rozważyć, nawet wtedy, kiedy funkcja rozkładania nie będzie przez was docelowo wykorzystywana na co dzień. Stół rozkładany o okrągłym kształcie prezentuje się bardzo elegancko we wnętrzach, a miejsca przy jego blacie są równorzędne. W praktyce pozwala to osobom siedzącym widzieć siebie nawzajem i prowadzić swobodną rozmowę podczas spożywania posiłków.

Nie tylko kształty mają znaczenie – na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając rozkładany stół do jadalni?

Stoicie przed wyborem stołu do jadalni? Pamiętajcie, że kształt blatu to jeszcze nie wszystko, co pozwala odróżnić stoły rozkładane. Jedną z podstawowych różnic między nimi są wymiary, a co za tym idzie, ilość miejsca jakiej potrzebują do wyeksponowania swoich zalet. Stoły do jadalni z funkcją rozkładania są pod tym względem bardziej wymagające niż modele nieposiadające tego, bo ich przypadku trzeba doliczyć nie tylko przestrzeń na krzesła, ale też dodatkowe miejsce, jakie zajmą po dostawieniu blatów powiększających.

Stoły prostokątne dla 4-8 osób zajmują średnio od 4,5 do 9,5 m2 powierzchni wnętrza. W przypadku modeli okrągłych średnica blatu może wynosić od 90 do 180 cm, a to oznacza, że przeciętnej wielkości stół dla 4 osób zajmie od 5 do 6 m2, a dla 6 osób około 8 m2. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że krzesła ustawione przy blacie powinna dzielić odległość co najmniej 80-90 cm. Taka przestrzeń zapewni osobom siedzącym przy stole swobodę poruszania się i ilość miejsca odpowiednią do komfortowego spożywania posiłków.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis