Studia inżynierskie – czy są lepsze od licencjatu?

Tytuł inżyniera nadal jest kojarzony z prestiżem i wysokimi kwalifikacjami. Studia techniczne uważane są za rozsądniejszą opcję, która otwiera szersze perspektywy zawodowe. Jednak czy zawsze warto wybierać kierunki, które prowadzą do uzyskania tego stopnia? W jakich sytuacjach lepiej będzie zdecydować się na studia licencjackie? Wybór

studiów to bardzo poważna decyzja. Odpowiednie wykształcenie pomaga w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Jednak wybierając ścieżkę kariery, nie warto kierować się jedynie kwestiami finansowymi. Trzeba wziąć też pod uwagę własne predyspozycje i zainteresowania. Kluczowy jest też wybór uczelni, niektóre z nich oferują jedynie studia licencjackie, inne mają w ofercie studia inżynierskie. Warto pamiętać, że choć nazwy kierunków mogą brzmieć podobnie, to zakres materiału i zdobyte kwalifikacje będą się znacząco różnić. Czy warto uzyskać tytuł inżyniera?

Czy tytuł inżyniera można zdobyć na studiach online?

Dzięki postępowi technologicznemu obecnie możliwe stało się studiowanie bez wychodzenia z domu. To bardzo wygodna alternatywa, szczególnie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na naukę w trybie stacjonarnym. Takie studia ma w swojej ofercie Uniwersytet Wirtualnej Edukacji. Tytuł inżyniera można zdobyć tam na studiach informatycznych. Dostępne specjalności to:

• Programista aplikacji biznesowych

• Programista gier komputerowych

• Grafik komputerowy

• Analityk cyberbezpieczeństwa.

Czym różnią się studia inżynierskie od licencjackich?

Kierunki, które pozwalają na uzyskanie tytułu inżyniera, są zwykle związane np. z technologią, naukami przyrodniczymi, budownictwem czy zarządzaniem. Istotną różnicą jest także długość różnych rodzajów studiów. Licencjat trwa zwykle 3 lata (6 semestrów), po uzyskaniu tego tytułu można kontynuować naukę na studiach II stopnia, które standardowo obejmują 4 semestry. Studia inżynierskie mogą trwać nieco dłużej – tytuł ten otrzymywany jest po ukończeniu 7 semestrów. Kierunki inżynierskie można – podobnie jak licencjackie – studiować zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych.

Dla kogo inżynier?

Studia inżynierskie uchodzą za bardziej przyszłościowe i dające lepsze perspektywy zawodowe. Zapotrzebowanie na takich specjalistów jest faktem, jednak powodzenie na rynku pracy zależy od wielu czynników i samo wykształcenie może nie być warunkiem wystarczającym do zdobycia intratnego stanowiska. Należy także pamiętać, że program studiów inżynierskich obejmuje treści, które mogą uchodzić za stosunkowo trudne. Kandydatom z pewnością przyda się zainteresowanie przedmiotami ścisłymi – matematyką, chemią i fizyką.

Kiedy lepiej wybrać licencjat?

Są sytuacje, w których studia inżynierskie będą lepszym wyborem. Zdecyduj się na nie, jeśli nie czujesz się pewnie w obliczeniach. Nie każde stanowisko wymaga posiadania tytułu inżyniera – najlepiej sprawdź to jeszcze przed wyborem rodzaju studiów. Istotnym plusem licencjatu jest także fakt, że trwa krócej, więc możesz szybciej podjąć pracę lub rozpocząć studia magisterskie.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis