Stylowa mama – pielęgnacja skóry

@raquelco.com

Ciąża to wymagający czas dla całego organizmu kobiety. W trakcie procesu sprowadzania na świat nowego życia, przechodzimy wiele przemian zarówno emocjonalnych, jak i fizycznych. Powrót do normalności czasami wydaje się nieosiągalnym snem. Ale dobrą wiadomością jest to, że żadna z tych zmian nie jest trwała. Z odpowiednią pielęgnacją, kobiety mogą z czasem wrócić do wyglądu i poczucia się jak przed ciążą. Jak zatroszczyć się o skórę po ciąży?

@wattpad.com

Zmiany, które dostrzegamy na skórze

Skóra kobiety po porodzie przechodzi liczne zmiany. Podczas gdy dla niektórych zmiany skórne są pozytywne, niektórym może przybyć kilka uciążliwych problemów. Czasem pod wpływem hormonów skóra przyszłej mamy staje się promienna, jędrna i gładka. Niestety zdarza się, że te same hormony mogą być odpowiedzialne także za trądzik, pojawiające się przebarwienia, a także nadmierna suchość i utrata elastyczności. Choć pielęgnacja po porodzie zwykle chodzi na dalszy plan, ponieważ cała uwaga skupia się na szczególnej trosce noworodka, warto skupić się na kilku prostych i efektownych rutynach pielęgnacyjnych, które szybko pozwolą nam odzyskać dawny blask i pewność siebie.

Rozstępy

Z powodu przyrostu i późniejszej utraty wagi, często po porodzie pojawiają się rozstępy w wielu częściach ciała. Choć nie znikną całkowicie, dzięki odpowiedniej pielęgnacji z czasem staną się jaśniejsze i znacznie mniej widoczne. Początkowo będą miały kolor różowy, fioletowy lub czerwonawo-brązowy. W końcu pigmentacja zniknie, co sprawi, że będą wyglądać jaśniej. Pomocne w ich redukcji będą wszelkie naturalne balsamy nawilżające, masła do ciała i olejki – z pomocą których możemy wykonywać delikatny masaż zmienionych miejsc. Regularne nawilżanie, natłuszczanie i masowanie skóry przywróci jej dawną sprężystość i blask.

@emelinaah

Melasma

Czasami w czasie ciąży na twarzy pojawiają się ciemne plamy. Ta zmiana pigmentacji następuje z powodu wysokiego poziomu hormonów ciążowych w organizmie. Hormony te stopniowo wracają do normy po ciąży. Podczas gdy niektóre brązowe plamy mogą stać się zupełnie niewidoczne, inne mogą pozostać na stałe. Aby zminimalizować wystąpienie przebarwień na stałe i przyspieszyć proces regeneracji skóry, starajmy się unikać intensywnej ekspozycji na słońcu i nie zapominajmy o regularnym zabezpieczaniu skóry kremem z filtrem UV.

Cienie pod oczami i opuchnięte oczy

Cienie i opuchnięte oczy to efekt zmian hormonalnych, a także braku wystarczającej ilości snu po porodzie. Nasze oczy wyrażają zmęczenie, którego doświadcza ciało po porodzie, a także ciągłej opieki nad małym dzieckiem. Częste budzenie się, aby nakarmić dziecko, stres i cała masa nowych obowiązków, z którymi próbujemy się zorganizować przez pierwsze tygodnie po porodzie sprawiają, że nasza skóra wokół oczu może dodać kilka dodatkowych lat. Odpowiednie nawilżenie skóry w okolicy oczu, zimne okłady mogą przynieść nam ulgę i chwilę odprężenia w ciągu dnia. Doskonałym sprzymierzeńcem w walce z sińcami będą także kremy i serum pod oczy z kofeiną.

@rightpointlinen.com

Rozciągnięta skóra poporodowa

Jeśli po porodzie nasza skóra nie wraca natychmiast do starej formy – nie przejmujmy się, to zupełnie normalne! Ma za sobą intensywne dziewięć miesięcy zmian, które trudno odwrócić w jedną noc. Najważniejsze, abyśmy w tym czasie skupiły się przede wszystkim na wsparciu naszego organizmu zdrową dietą, nawodnieniem, delikatną aktywnością fizyczną i byciu dla siebie łaskawą.

Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis