Sukienka tiulowa świeżo wyciągnięta z walizki? Jak możesz sobie poradzić z zagnieceniami

Tiul jest niewątpliwie jednym z najładniejszych i najbardziej charakterystycznych materiałów. Doskonale nadaje się na elementy dekoracyjne, takie jak firany, ale powstają z niego również piękne damskie ubrania. Oczywiście najczęściej używa się go przy sukienkach. W okresie wakacyjnym chętnie zabieramy te sukienki ze sobą na wakacje. Jednak wyciągnięte z walizki i pogniecione, nie wyglądają już tak atrakcyjnie. Jak sobie z tymi zagnieceniami poradzić?

Tiul – jak o niego zadbać?

Metody „prostowania” i rozprasowywania tiulu powinny być maksymalnie delikatne, tak jak delikatny jest materiał. Najlepiej bazować tutaj na niezwykłej mocy wody i pary wodnej. Jeśli tylko masz taką możliwość, delikatnie namocz swoją sukienkę i zawieś na wieszaku w pozycji pionowej. Po wyschnięciu powinna być już prosta. Ta metoda doskonale sprawdza się w miejscach o wysokiej wilgotności powietrza. Jeśli zatem chcesz zabrać suknię z tiulu na sesję zdjęciową na jakąś tropikalną wyspę – świetnie, żelazko nie będzie Ci potrzebne. Jeśli jednak Ty i Twoja suknia z tiulu wybieracie się gdzieś bliżej, trzeba zastosować inne metody.

Parownice lub żelazka parowe

To jedna z najodpowiedniejszych dla tiulu form prasowania. Jeśli masz dużo ubrań uszytych z tiulu, takie urządzenie na własność może Ci się bardzo przydać. Wówczas na włókna materiału działa sama para wodna, która najpierw delikatnie je obciąża, a potem podczas suszenia rozprostowuje. Sukienka powinna być wówczas na wieszaku, żeby włókna materiału mogły pracować pod swoim własnym ciężarem.

Zwykłe żelazko i tiul

Tiul możesz rozprasowywać także zwykłym żelazkiem, które masz w domu i które jest dostępne w hotelach. Pamiętaj jednak, by ustawiać przy tym jak najniższą temperaturę, ponieważ tiul jest dość mocno podatny na przypalanie.

Zwróć uwagę również na to, że niektóre sukienki złożone są z kilku warstw tiulu. Wtedy najlepiej rozprasować wszystkie, łącznie z podszewką. Dzięki temu poszczególne warstwy będą się bardzo dobrze układać, a sukienka będzie się prezentować pięknie. Podczas prasowania zachowaj ostrożność. Utrzymuj jak najkrótszy kontakt rozgrzanego żelazka z materiałem. Jeśli tylko masz możliwość – używaj przy tym wody lub pary wodnej z żelazka. To zawsze dobry sposób, by prasowanie było skuteczniejsze i dużo łatwiejsze.

Jeśli natomiast nie chcesz zbyt wiele czasu poświęcać na prasowanie tiulu – ostrożnie go składaj do walizki. Pomocne może być również skręcanie w rulon. Dzięki temu ewentualne zagniecenia pozostaną dużo mniej widoczne.

Tagi: ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis