Szczotka prostująca czy prostownica: co powinnam wybrać?

Długie, proste i błyszczące włosy to marzenie wielu kobiet. Niektóre z nich posiadają je naturalnie, inne nabyły po zabiegu prostowania keratynowego, a pozostałe korzystają z urządzeń w typie prostownicy do włosów lub szczotki prostującej. Chociaż urządzenia potrafią dawać naprawdę spektakularne efekty, to należy używać ich z rozwagą, ponieważ niepoprawne stosowanie często potrafi być przyczyną słabych, suchych i łamiących się kosmyków. Jednak, aby zdecydować co będzie dla nas lepsze, prostownica czy szczotka prostująca, powinnyśmy poznać najważniejsze różnice obu tych urządzeń!

Spis treści:

Czym się różni szczotka prostująca włosy od prostownicy?

Elektryczna szczotka do włosów oraz prostownica to dwa urządzenia, których celem jest wyprostowanie niesfornych, puszących się, falowanych lub kręconych włosów. Obydwa swoje działanie opierają na podwyższonej temperaturze i obydwa są elektryczne. Na tym jednak podobieństwa dobiegają końca. Produkty różnią się ogólnymi właściwościami, sposobem oddziaływania na włosy oraz użytkowania.

Prostownica do włosów składa się głównie z dwóch nagrzewających się płytek. Zaciska się je na kolejnych kosmykach włosów i przeciąga wzdłuż nich w dół. Te pod wpływem temperatury zmieniają układ budujących je łańcuchów keratynowych, przez co włosy stają się proste. W zależności od wybranej powłoki pokrywającej płytki efekt i szybkość prostowania nieco się różnią.

Uwzględniając obie specyfikacje, nasz wybór prostownica czy szczotka prostująca w znacznej mierze opierać się powinien na wymaganiach względem parametrów obydwu urządzeń, posiadanego typu włosów oraz oczekiwanych efektów. Dopiero wtedy będziemy w stanie skutecznie zdecydować co będzie dla nas najlepsze. Dowiedzmy się więc jakie są podstawowe różnice w działaniu i przeznaczeniu obu przyborów!

Skuteczność obu urządzeń

Prostownice do włosów posiadają zdecydowanie wyższą moc i osiągają wyższą temperaturę niż szczotki prostujące włosy. Z tego też powodu mocniej się nagrzewają i dają szybsze i lepiej widoczne efekty. Niestety ta sama przyczyna powoduje, że odpowiedź na pytanie, czy prostownica niszczy włosy będzie twierdząca. Należy przyznać, że nawet najlepsze prostownice stosowane codziennie będą niosły ze sobą ryzyko uszkodzenia struktury włosów, ich osłabienie, a w najgorszym przypadku – kruszenie się.

Szczotka elektryczna charakteryzuje się niższą mocą niż prostownica. Szczotka będzie więc zdecydowanie nieodpowiednim rozwiązaniem dla posiadaczek grubych i kręconych włosów. W ich przypadku maksymalnym efektem, który pozwoli osiągnąć będzie chwilowe rozluźnienie skrętu lub przeobrażenie go w fale. Natomiast panie, którym zależy jedynie na poskromieniu niesfornych kosmyków lub wygładzeniu fal powinny być zadowolone z efektu, jaki zaoferuje im szczotka prostująca do włosów. Niepodważalną zaletą szczotki będzie też brak widocznych zagnieceń, charakterystycznych dla włosów niewprawionych użytkowniczek prostownic.

Prostownica jest więc doskonałym rozwiązaniem do okazjonalnego stosowania, kiedy chcemy, aby nasze kosmyki były idealnie gładkie i błyszczące. Na co dzień zdecydowanie bardziej poleca się szczotkę prostującą.

Bezpieczeństwo stosowania

Prostownice do włosów są tak skuteczne, ponieważ swoje działanie opierają na oddziaływaniu na strukturę włosa wysokiej temperatury. Gorące płytki urządzenia często są przyczyną poparzeń palców oraz skóry głowy. Dodatkowo regularne i częste stosowanie prostownicy sprzyja przesuszaniu kosmyków, co jest przyczyną ich puszenia się i łamania. Doświadczenie pokazuje, że obudowy tańszych i niższych jakościowo modeli prostownic często nadmiernie nagrzewają się, a nawet przytapiają. Dodatkowo niewłaściwie nałożona na płytki powłoka może się ścierać i być przyczyną nierównomiernego rozkładu temperatur na urządzeniu.

Szczotka prostująca włosy wypada zdecydowanie bardziej korzystnie w kwestii bezpieczeństwa. Zbudowana jest w sposób, który właściwie uniemożliwia występowanie poparzeń, gdy urządzenie wykorzystywane jest w sposób właściwy. Co ważne, czesane kosmyki nie mają bezpośredniego kontaktu ze źródłem wysokiej temperatury, przez co są mniej narażone na przesuszanie się. Mechanizm tego działa został trafnie opisany w poradniku zakupowym nt. jaką wybrać elektryczną szczotkę prostującą włosy „(…) podczas zabiegu włosy nie mają bezpośredniego kontaktu z wysoką temperaturą, tym samym nie wyparowuje z nich woda„. Dodatkowo warto zwrócić też uwagę, że szczotko-prostownica generuje zdecydowanie niższą temperaturę niż jej alternatywa, dlatego rzadziej spotyka się problemy z odkształcaniem się lub nagrzewaniem obudowy.

Co jest więc bezpieczniejsze? Prostownica dla stosowania wymaga wprawy i doświadczenia albo początkowo większej dozy dokładności, w innym przypadku zwiększamy ryzyko możliwego poparzenia. Natomiast użytkowanie szczotki prostującej niweluje właśnie te elementy, przez co jej używanie niesie ze sobą zdecydowanie niższe ryzyko.

Czas układania fryzury

Prostownica do włosów dedykowana jest osiąganiu zdecydowanie wyższej temperatury niż szczotka prostująca. Z tego powodu samo przygotowanie urządzenia do stylizacji w pierwszym przypadku trwa nieco dłużej. Ponadto pomiędzy płytki prostownicy powinno się wkładać cieńsze pasma włosów niż te, które przeczesuje się szczotką. Konsumentki jednak jednogłośnie przyznają, że prostowanie przy użyciu prostownicy trwa krócej, niż kiedy w ich rękach znajduje się szczotka prostująca. Opinie wskazują na fakt konieczności kilkukrotnego przeczesywania pasma włosów, aby uzyskało ono oczekiwaną formę. W przypadku prostownicy zazwyczaj wystarczy jedynie jedno pociągnięcie.

Czas układania fryzury jest ściśle związany z posiadanym doświadczeniem, długością i strukturą włosa. Doświadczone panie są w stanie zdecydowanie szybciej wyprostować swoje naturalnie kręcone włosy przy użyciu prostownicy niż szczotki. Z drugiej jednak strony kobiety z cienkimi i puszącymi się kosmykami szybciej i bezpieczniej doprowadzą je do porządku przy wykorzystaniu szczotki.

Objętość włosów

Jonizacja jest systemem, który zapobiega zniszczeniu, przesuszeniu oraz elektryzowaniu się włosów. Prostownica z jonizacją oraz co niektóra szczotka prostująca z jonizacją są zatem w stanie stworzyć lśniącą, gładką i nieelektryzującą się fryzurę, która przez wiele godzin będzie odporna na zmienne czynniki atmosferyczne. Włosy po jonizacji nie puszą się, wyglądają na schludne i zadbane.

Rozwińmy tutaj jeszcze kwestię związaną z dostępnością samego systemu jonizacji. Elektryczne szczotki do prostowania włosów są relatywnie nowym tworem, który niestety nie zawsze wyposażony jest w tę funkcjonalność. Wykorzystując tutaj dane popularnych produktów, które proponuje portal Rankingi.net, widać jakie parametry są w najlepszych prostownicach i bez problemu możemy zauważyć, że system jonizacji jest dla prostownic już bardziej standardem niż jakimś wyjątkowym atutem. Niestety sytuacja wygląda zgoła inaczej w przypadku szczotek, które niestety nie zawsze mogą nam zagwarantować takie działanie. Użytkowniczki szczotek bez jonizacji powinny zatem zaopatrzyć się w produkty ograniczające elektryzowanie się włosów, ponieważ potrafią one nagminnie sprzyjać całemu procesowi puszenia.

Podwyższona objętość włosów jest zjawiskiem pożądanym, ale jedynie, gdy swoje źródło ma u nasady włosów. Włosy przesuszone i naelektryzowane to wprawdzie włosy o podwyższonej objętości, ale ta w żadnym wypadku nie wygląda estetycznie, ponieważ kosmyki wyglądają na niezdrowe.

Dodatkowa funkcjonalność

Podstawową funkcją prostownic jest prostowanie włosów. W zależności od rodzaju pokrycia płytek może ono przebiegać w różny sposób oraz na różnym poziomie bezpieczeństwa. W przypadku szczotek prostujących te nie tylko prostują, ale również masują skórę głowy, co sprzyja jej ukrwieniu, a więc przyspiesza wzrost włosów i odżywia ich cebulki. Obydwa urządzenia posiadają zazwyczaj regulację temperatury i automatyczny wyłącznik w przypadku jej osiągnięcia. Dodatkowo prostownice często wyposażone są w pokrowiec odporny na wysoką temperaturę.

Stosowanie na co dzień

Prostownice, szczególnie te teflonowe oraz prostownica ceramiczna mają najprostszy rodzaj płytek, który zupełnie nie nadaje się codziennego użytkowania. Te za sprawą wysokiej temperatury oraz niskiej odporności mechanicznej sprzyjają zniszczeniu i osłabieniu struktury włosa. Nieco częściej można używać prostownic profesjonalnych o płytkach: teflonowych, lustrzanych lub diamentowych, ale również nie powinno to być użytkowanie codzienne. Prostownic w każdym rodzaju zdecydowanie odradza się stosować kobietom o słabych i cienkich włosach lub kosmykach zniszczonych, przesuszonych lub wielokrotnie poddawanych zabiegom chemicznym.

Szczotki do prostowania są polecane do codziennej pielęgnacji. Dysponują niższą temperaturą i nie powodują mechanicznych uszkodzeń wynikających z zaciskania kosmyków pomiędzy płytkami. Doskonale nadają się do włosów cienkich i zniszczonych. Dodatkowo wyposażone są w szeroki zakres temperatur, przez co dają większą kontrolę.

Jednoznacznie można stwierdzić, że jedynie szczotka do prostowania nadaje się do codziennego użytkowania.

Który produkt do prostowania włosów zatem wybrać?

Zarówno prostownica do włosów, jak i szczotka do ich prostowania służą jednemu celowi. Obydwa produkty wykorzystują oddziaływanie wysokiej temperatury, aby pomóc nam uzyskać prostą i wygładzoną strukturę włosów. Jednak na tych cechach podobieństwa dobiegają końca. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z artykułów będzie lepszy bez określenia wspomnianych na początku wymagań.

Prostownica rekomendowana jest do sporadycznego użytkowania. Produkty wysokiej jakości są w stanie podołać nawet najgrubszym i najmocniej skręconym kosmykom, pozostawiając je prostymi i błyszczącymi niczym tafla lustra przez wiele godzin. Tak spektakularnego efektu nie osiągniemy dzięki żadnemu innemu produktowi. Jednak należy pamiętać, że prostownice nie są polecane dla codziennego użytkowania. Powinny z nich zrezygnować osoby posiadające słabe, cienkie lub zniszczone włosy.

Szczotka do prostowania włosów polecana jest dla włosów o niskiej kondycji, cienkich i rzadkich, ale jednocześnie też o subtelnym lub średnim skręcie. Produkt nie nadaje się dla posiadaczek grubych i gęstych loków. Za to można ich używać codziennie. Dają naturalny, chociaż jedynie utrzymujący się przez kilka godzin efekt.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis