Tradycyjny żyrandol – czy warto go zawiesić w salonie

Efektowny żyrandol to ciekawy sposób na oświetlenie domowych wnętrz. Ze względu na rozbudowaną formę przestrzenną najchętniej umieszcza się go w reprezentacyjno-rekreacyjnej części domu, gdzie taka lampa równocześnie doświetla i zdobi. W dobie minimalizmu w designie przyzwyczailiśmy się już do nietuzinkowych żyrandoli nowoczesnych. Coraz częściej jednak w bieżących trendach powracają klasyczne konstrukcje.

Gdzie najlepiej wykorzystać tradycyjny żyrandol? W jakich aranżacjach może się sprawdzić? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Klasyczny żyrandol – tradycyjne materiały i forma

Przez długi czas żyrandole klasyczne były traktowane jako rozwiązania niemodne i kojarzące się z nielubianymi wnętrzami w stylu PRL lub vintage w rozumieniu babcinego saloniku. Obecnie jednak w dobie różnorodności i współistnienia wielu trendów, również dla tego typu rozwiązań znalazło się miejsce, a wielu designerów i prywatnych użytkowników bardzo chętnie wprowadza takie konstrukcje do tworzonych wnętrz. Szerokie spektrum rozmaitych modnych rozwiązań oświetleniowych, w tym oczywiście modeli klasycznych, oferuje choćby sklep z lampami LightPlus.

Klasyczne żyrandole są eleganckie i monumentalne. Najczęściej bywa to metalowa konstrukcja o formie bogatej, niejednokrotnie dekorowanej rzeźbiarskimi ornamentami. Produkty tego typu mają wiele ramion, zwieńczonych źródłami światła, niekiedy okrytymi szklanymi kloszami. Dodatkową ozdobą takich produktów są zawieszone na elementach konstrukcyjnych niewielkie kryształki, których zadaniem jest uzupełnienie formy lampy oraz efektowne odbijanie światła.

Nowoczesny twist – klasyczny żyrandol a zaawansowane technologie

Historyzująca forma lampy bynajmniej nie oznacza jednak, że jest to zabytkowy produkt. Coraz częściej można bowiem spotkać żyrandole wyłącznie stylizowane na vintage lub modele z modyfikacjami, dostosowującymi je do oczekiwań współczesnych odbiorców.

Dzięki temu dawne żyrandole współpracują z zaawansowanymi technologicznie źródłami światła. Da się ich używać z energooszczędnymi produktami LED, a nawet podłączyć do domowego systemu typu smart, by jeszcze efektywniej kontrolować warunki oświetleniowe we wszystkich domowych przestrzeniach. To sposób na poprawę funkcjonalności i bezpieczeństwa, a także znacznie niższe rachunki przy zachowaniu optymalnego komfortu świetlnego.

Klasyka w nowoczesnych wnętrzach – w jakich przestrzeniach umieścić tradycyjny żyrandol?

Klasyczna, ozdobna i okazała forma żyrandola wbrew pozorom pasuje nie tylko do salonów retro. Wiele osób wykorzystuje je, by dodać swoim wnętrzom nietuzinkowego, indywidualnego charakteru.

Tak dekoracyjne lampy wiszące wprowadza się na przykład do pomieszczeń w duchu glamour, w których stanowią one idealne zwieńczenie efektownej aranżacji, zwłaszcza gdy wybierze się piękne modele w modnych odcieniach mosiądzu lub brązu z wieloma perfekcyjnie wypolerowanymi kryształkami.

Gdzie jeszcze je wykorzystać? Z ich pomocą da się oczywiście oświetlić przestrzenie klasyczne, w stylu pałacowym lub modern vintage. Można również pokusić się na odważniejsze rozwiązanie. Szczególnie ciekawe rezultaty uzyskuje się, gdy umieści się klasyczną lampę w surowych wnętrzach w typie loftowym lub nowojorskim. Wprowadzają w nich tak potrzebny detal ozdobny, nadający salonowi więcej przytulności i reprezentacyjności.

Tak naprawdę lampy o klasycznych formach da się zatem wykorzystać na wiele sposobów, często tworząc zupełnie nowe jakości i efekty. Sporo inspiracji i pomysłów na urządzenie pięknego pokoju dziennego z takimi produktami w roli głównej można znaleźć choćby na stronie: naturalnebudownictwo.pl.

Tradycyjne żyrandole do domu – efektowna funkcjonalność na lata

Żyrandole nawiązujące formą do dawnych czasów to rozwiązania naprawdę uniwersalne. Zapewniają dużo światła, a przy tym dekorują wnętrze. Zastosowanie do ich produkcji trwałych materiałów sprawia natomiast, że są to najczęściej modele wysokiej jakości, odporne na uszkodzenia i upływ czasu. Dzięki temu takie klasyki nadają się do oświetlania domowych wnętrz przez naprawdę długie lata.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis