Uporządkuj ogród przed wiosną

@stylowi.pl

Natura zaczyna budzić się do życia, a dni zaczynają być coraz cieplejsze i dłuższe. To pierwszy znak dla amatorów ogrodnictwa, że zaczyna się czas pierwszych przygotowań do wiosny. Jeszcze zanim w naszym ogrodzie pojawią się rośliny, wciąż pozostaje nam wiele do zrobienia. Odpowiednie prace przygotowawcze mogą zapewnić obfite zbiory i piękne rabaty. Dodatkowo, mogą uchronić nowych ogrodników przed rozczarowaniem. Jak przygotować nasz ogród przed nadchodzącym sezonem wiosennym?

@gncgarden

Oczyść i naostrz narzędzia ogrodnicze

Sezon ogrodowy zacznij od uporządkowania swoich narzędzi. Usuń z nich resztki ziemi, pozbądź się rdzy i naostrz krawędzie łopat, kielni i motyk. Użyj silnego detergentu, gorącej wody i druciaka, aby dokładnie wyczyścić szczególnie narzędzia ręczne z ostrzami. Brudne sekatory znane są jako jedna z głównych przyczyn zainfekowania świeżych cięć roślin bakteriami i grzybami. Dodatkowo, odpowiednia konserwacja naszych narzędzi przedłuży ich żywotność. Dzięki temu nie będziemy co roku narażeni na dodatkowe koszty związane z zakupem nowych akcesoriów.

Stwórz swój własny kompostownik

Jeśli jeszcze go nie masz, rozważ stworzenie własnego kompostownika w swoim ogrodzie. Tworzenie własnego kompostu to wspaniały sposób na uzyskanie naturalnego nawozu i obniżenie kosztów uprawy ogrodu! Do kompostu możesz wyrzucać resztki kuchenne, odpady ogrodowe takie jak ścięte kwiaty, trawa czy liście. Aby przyspieszyć proces rozkładu materii organicznej, najlepiej przynajmniej raz w miesiącu przemieszać ze sobą powstałe warstwy za pomocą wideł.

@sixat21

Wybierz odpowiednie nasiona

Jeśli już podejmiemy decyzję odnośnie wyboru roślin jakie postanowimy hodować, upewnijmy się, że nasiona pochodzą od sprawdzonych, lokalnych dostawców. Nasiona uprawiane lokalnie są znacznie lepiej przystosowane do klimatu i środowiska w twoim regionie. Wybierz nasiona, które będą dobrze czuły się w towarzystwie roślin znajdujących się już w twoim ogrodzie oraz takie, którym będą odpowiadały warunki i poziom nasłonecznienia miejsca, które zostało dla nich wyznaczone.

Usuń chwasty

Wyrwij wszystkie chwasty z grządek, a także wyzbieraj opadłe gałęzie, liście i resztki roślin. Jednak, jeśli gleba jest nadal mokra i zmarznięta, poczekaj, aż wystarczająco wyschnie, zanim zaczniesz intensywnie pielić lub kopać. Uprawianie zbyt mokrej gleby może spowodować zagęszczenie i uszkodzenie jej struktury. Czekanie, aż wyschnie wystarczająco, pomaga utrzymać napowietrzenie tekstury gleby, w której rośliny będą rosły najlepiej.

Zadbaj o odpowiednie nawożenie

Przygotowując glebę dla nowych roślin, zadbaj o jej odpowiednie nawożenie. Najlepiej sprawdzi się do tego ziemia z naszego kompostownika. Wzbogaci ziemię o utracone w poprzednim sezonie wegetacyjnym składniki odżywcze, poprawi strukturę gleby i stworzy przyjazne siedlisko dla pożytecznych owadów i mikroorganizmów. Ważne, aby uzupełnić glebę kompostem przynajmniej raz na początku każdego sezonu wegetacyjnego. Jeśli nie masz jeszcze własnego kompostu, zajrzyj do lokalnego centrum ogrodniczego.

@gncgarden

Zaplanuj uprawę

Zarówno ogród warzywny jak i kwiatowy wymaga regularnej pracy polegającej na podlewaniu, pieleniu, zbiorach i nie tylko! Warto dokładnie zaplanować pielęgnację ogrodu. Jeśli jest to ogródek przydomowy, zastanów się, kto może podlewać twoje rośliny, gdy jesteś poza miastem. Rozplanuj także prace nad poszczególnymi okazami w twojej zielonej kolekcji – być może jakieś drzewko lub krzew wymaga specjalnych działań w danym okresie. Planując to z wyprzedzeniem, będziemy mieć pewność, że o niczym nie zapomnimy.

Zainstaluj beczki na wodę

Pomyśl o zainstalowaniu w swoim ogrodzie beczek, które pozwolą w pełni wykorzystać sezonowe opady deszczu. Zbieranie wody deszczowej jest kluczowe w ogrodnictwie przyjaznym dla środowiska. Wykorzystywanie w dużych ilościach wód gruntowych szkodzi naszej planecie i jest kosztowne dla konsumentów. Zaś „deszczówka” to najlepszy rodzaj wody dla naszych roślin. Szczególnie tych z rodziny wrzosowatych, takich jak kamelie, rododendrony czy borówki amerykańskie, dla których woda z kranu może okazać się zbyt zasadowa.

Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis