Wakacje w Dubaju, o czym warto wiedzieć przed wyjazdem

 

Dubaj – miasto marzenie, ociekające przepychem, rozmachem i złotem. Urlop w Dubaju jest spełnieniem marzeń o prawdziwie luksusowych wakacjach. Jednak to Dubaj – miasto muzułmańskie. Zanim wybierzemy się w podróż, musimy poznać kilka istotnych zasad.

Dubaj – gdzie można pić alkohol

Właściwie tylko w hotelach i restauracjach, przy czym trzeba pamiętać, że nie każda ma licencję na sprzedaż alkoholu. Zabronione jest picie alkoholu w miejscach publicznych, a nawet noszenie go przy sobie. Prawo jest bardzo surowo przestrzegane, za jego złamanie grozi więzienie. Nie ma taryfy ulgowej dla cudzoziemców. Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać – w Polsce już osiemnastolatek może legalnie pić alkohol. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich ten przywilej dotyczy osób, które ukończyły dwadzieścia jeden lat.

W Dubaju nigdy nigdzie i pod żadnym pozorem nie sięgaj po narkotyki!

Dubaj – zachowanie w miejscach publicznych

W Polsce nikogo nie szokują przytulające się i całujące pary. Można je spotkać na przystankach, w komunikacji, w parkach, właściwie wszędzie. W Dubaju nie zobaczymy ich nigdzie. Publiczne okazywanie uczuć jest zakazane tak samo, jak picie alkoholu. Za to również można trafić do aresztu.

Za jedzenie, picie czy żucie gumy w komunikacji publicznej grozi mandat.

Dubaj – jak się ubierać

Skromnie i z szacunkiem, szczególnie wtedy, gdy chcemy wejść do meczetu. Na pewno nie przystoi próba wejścia do niego w szortach, mini spódniczce i koszulce z odkrytymi ramionami. Prawdopodobnie nie zostaniemy wpuszczeni. Podobnie rzecz ma się w niektórych centrach handlowych, skąd można zostać wyproszonym za niewłaściwy ubiór. Informują o tym odpowiednie znaki. Dla własnej wygody lepiej pamiętać o zakrywaniu ramion i kolan.

Publiczne plaże są całkowicie konserwatywne, w wydzielonych strefach rodzinnych kobiety nie mają co liczyć na możliwość opalania się w bikini. Wykluczone jest także opalanie się topless i nago. Ten ostatni zakaz dotyczy także mężczyzn. Jedynie na prywatnych plażach należących do hoteli kobiety mogą pozwolić sobie na bardziej europejski strój plażowy. Jednak nie wolno wracać do hotelu w kostiumie kąpielowym. Trzeba mieć ubranie na zmianę.

Dubaj – ostrożnie z fotografowaniem

Majestatyczne wieżowce, oszałamiające drapacze chmur, sztuczne wyspy, na wskroś przesiąknięte nowoczesnością miasto i… ubrane od stóp do głów muzułmanki. Turystów aż korci, by to wszystko uwiecznić na zdjęciach, bodaj telefonem. Jednak w Dubaju obowiązuje zakaz fotografowania budynków publicznych oraz właśnie kobiet. Jeśli naprawdę się przy tym upieramy, musimy zapytać o zgodę mężczyznę, z którym kobieta wyszła na ulicę. Natomiast sami mężczyźni chętnie pozują, oczywiście uprzednio zapytani.

Dubaj – obraźliwe słowa i gesty

To kolejna rzecz, która różni Polskę i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Polsce niestosowne zachowanie jest traktowane jako obraźliwe, ale nie grożą za nie żadne sankcje. W Dubaju za pokazanie słynnego środkowego palca idzie się do więzienia. Podobnych kar można się spodziewać za inne obraźliwe gesty i słowa. W stanie najwyższego wzburzenia najlepiej… włożyć ręce do kieszeni.

Dubaj – kiedy pojechać

Najlepszy czas na wycieczkę do Dubaju to okres od jesieni do wiosny. Wtedy jest tam ciepło, ale nie gorąco. Średnie temperatury w dzień to około 20 – 23°C. W sezonie letnim Dubaj nawiedzają prawdziwe upały, temperatury potrafią dochodzić do 50°C i nikogo to nie dziwi. Nie znaczy to, że nie warto – Dubaj słynie z doskonałej klimatyzacji we wszystkich budynkach. Ba! Tu nawet przystanki autobusowe są klimatyzowane! Rekompensatą za upały będzie naprawdę ciepła woda w morzu. Warto sprawdzić Dubaj w ofercie Itaki. Podróżujący do Dubaju po raz pierwszy będą się czuli bezpieczniej, jadąc z biurem podróży.

Tagi: , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis