Wegańskie sneakersy modą przyszłości

@frassyaudrey

Materiały nowej generacji, czyli całkowicie wegańskie zamienniki tradycyjnych materiałów pochodzenia zwierzęcego, produkowane są w sposób przyjazny dla środowiska, a ich popularność nabiera tempa. Wraz ze wzrostem zaangażowania marek modowych eksperymentujących z materiałami nowej generacji, między innymi takimi jak skóra wegańska – nadchodzi poważna zmiana w produkcji ubrań. Jak będzie wyglądać moda przyszłości?

@bartabacmode

Największe marki modowe na całym świecie od lat testują zamienniki materiałów syntetycznych, a także tych pochodzenia zwierzęcego, zwracając szczególną uwagę na proces ich wytwarzania. Coraz większą troskę modowe giganty przykładają do produkcji przyjaznej środowisku, rezygnując choćby z PVC na rzecz naturalnych materiałów. Uważa się, że podobny los spotka także wiele innych tkanin. Wszystko wskazuje na to, że jedwab, wełna i futra doczekają się niebawem swoich ekologicznych zamienników. Owe zmiany mogą skutecznie przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego, zaprzestania cierpienia niewinnych zwierząt, a także zmiany naszego podejścia do dewastującej środowisko „szybkiej mody”. 

Czym są wegańskie sneakersy?

Wegańskie sneakersy to jedna z nowych obsesji w świecie mody, za którymi warto podążyć w 2022 roku. Sneakersy z nowoczesnych materiałów łączą ze sobą wygodę z dbałością o środowisko. Oprócz tego, że są wyjątkowo stylowe, produkowane są z innowacyjnych materiałów – ze skrawków tkanin, z owoców, alg morskich, kaktusów, przetworzonych butelek, sieci rybackich, a nawet fusów kawy i grzybni! Choć materiały nowej generacji nie rozwiążą wszystkich problemów, mogą one zmniejszyć dotkliwość niektórych z nich. Na jakie marki warto zwrócić uwagę?

@valentino.com

Valentino

Valentino zdecydował się na transformację swoich dwóch najbardziej kultowych modeli – Open i Rockstud Untitled. Buty wykonane są w sposób zrównoważony, dzięki materiałom pochodzenia biologicznego i recyklingowi. Cholewka powstała z wiskozy i poliuretanu pozyskiwanej z polioli pochodzących z kukurydzy, sznurowadła są w całości z poliestru z recyklingu, a ćwieki na cholewce Rockstud Untitled są z odnawialnego nylonu. Nawet opakowanie jest ekologiczne: etui w rzeczywistości jest wykonane z bawełny pochodzącej z recyklingu, a pudełko jest w całości wykonane z przetworzonego papieru. 

Adidas Originals by Parley

Adidas Originals by Parley to dwie reinterpretacje kultowego modelu Nizza: Nizza Parley Hi i Nizza Parley Lo – jest wykonany z przędzy zawierającej co najmniej 50% plastiku, uzyskanego z recyklingu odpadów plastikowych wyłowionych z oceanów. Pozostałe 50% przędzy wykonane jest z poliestru pochodzącego z recyklingu. Zrównoważony rozwój obejmuje nie tylko materiały, ale także organizację produkcji: oba tenisówki składają się z owiniętych pasków, łączonych warstwa po warstwie, aby zminimalizować odpady w procesie produkcyjnym. 

@adidas.com

PA, Pet à Porter

Mofra Shoes to historyczna firma zajmująca się produkcją obuwia, która de facto działa w branży już od 30 lat. PÀP, Pet à Porter to ich pierwsza kolekcja ekologicznych sneakersów, wykonana z naturalnego materiału będącego mieszanką kukurydzy i PET, surowca uznawanego na całym świecie za bezpieczny, nietoksyczny, odporny, elastyczny i w 100% pochodzący z recyklingu. Wkładka wykonana jest z korka, sznurowadła w 100% z bawełny, a podeszwa z gumy nadającej się do recyklingu, wszystko wyprodukowane we Włoszech. Ekologiczne jest nawet ich opakowanie, wykonane z tektury FSC.

@arsutoriamagazine.com

Tamaris

Kolekcja GreenStep firmy Tamaris to przede wszystkim trampki – ale także inne modele butów wykonane z materiału pochodzącego z alg. Rośliny te powodując masową dyfuzję w morzach – rujnują ekosystemy oceaniczne, dusząc podwodną faunę. Innowacyjne metody produkcji są w stanie przekształcić algi oceaniczne w elastyczną żywicę, która zawiera znaczną ilość biomasy alg i dodatków biologicznych, a w efekcie powstają przyjazne środowisku i niezwykle modne sneakersy, których nie może zabraknąć w tym sezonie w naszej szafie.

Tagi: , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis