Wiosenne porządki w naszej szafie

@sincerelyjules

Wiosna sprzyja generalnym porządkom w naszych domach. Wraz ze słonecznymi dniami przychodzi motywacja do odświeżenia swojej przestrzeni po zimie. To także doskonały czas na dokładne i przemyślane uprzątnięcie naszych szaf. Choć sprzątanie zwykle nie należy do ulubionych obowiązków i wiele z nas stale odwleka to w czasie, z odpowiednim planem działania uporamy się z tym szybko i bez stresu!

@thefrenchmadrilene

Przygotuj się do sprzątania

Zanim zanurkujesz w czeluściach swojej szafy, poświęć kilka minut na przygotowanie się do tego przedsięwzięcia. Stwórz wokół siebie odprężającą atmosferę, dzięki której przestaniesz myśleć o sprzątaniu jak o przykrym obowiązku. Włącz ulubioną playlistę z utworami, zapal świecę zapachową i zaparz kubek aromatycznej kawy lub herbaty. Przygotuj też niezbędne akcesoria, które ułatwią ci segregowanie ubrań – duże worki na śmieci lub kartonowe pudła, dodatkowe wieszaki czy organizery do szuflad.

Zacznij od sortowania

Choć nie istnieje jedna idealna metoda na wprowadzenie ładu w naszej garderobie, zadanie zdecydowanie ułatwi nam zaczęcie od posegregowania ubrań. Wydzielmy oddzielną kupkę na spodnie, koszulki, swetry i bieliznę, oddzielmy też ubrania, które chcemy wyrzucić lub oddać. Być może właśnie wpadła ci w ręce ulubiona koszulka z wielkim rozdarciem na szwie? Albo sukienka, której od lat nie nosisz, bo już nie czujesz się w niej komfortowo? Zacznij od wstępnego odrzucania wszystkich tych ubrań, które z różnych powodów przestały pasować. Zajmują tylko cenne miejsce w szafie, zagracają naszą przestrzeń i często po prostu psują nam humor.

Zanim podejmiesz decyzję – przymierz

Na tym etapie segregowania ubrań bardzo ważne jest ich mierzenie. Często przekładamy ubrania od lat z jednej kupki na drugą, łudzimy się, że w końcu uzyskamy do nich odpowiednią figurę, albo odważymy się w końcu wyjść w tak mocno wyciętej bluzce na miasto. Nie oszukujmy się. Nieudane zakupy ubraniowe zdarzyły się każdemu i nie ma sensu się tym obwiniać.  Przetrzymywanie ubrań, których nie nosimy budzi w nas tylko poczucie winy i rodzi kompleksy, ponieważ mamy całą szafę ubrań, w których nie wyglądamy i nie czujemy się dobrze. Pamiętajmy, że nasza garderoba to także gwarancja naszego dobrego samopoczucia oraz tego jak chcemy być postrzegani przez innych. Dobrze, gdy w naszych ubraniach czujemy się swobodne, piękne i pewne siebie. Być może marynarka, która jest dla nas źle skrojona dla kogoś innego stanie się tą ulubioną. Porzućmy wszelkie sentymenty i nie bójmy się drastycznych porządków.

@tezza.barton

Oddziel ubrania sezonowe

Zmieniające się pory roku wymagają od nas zestawów na każdy sezon. Zatem istnieje niewielka szansa, że latem przyda nam się zimowy kożuch, a zimą pudło strojów kąpielowych. Aby stworzyć przejrzysty ład w naszej garderobie dobrze jest oddzielić od siebie ubrania sezonowe. Chwyć puchową kurtkę, płaszcze, grube swetry i czapki – odłóż je na bok, a następnie spakuj do oddzielnego worka lub kartonu, gdzie zabezpieczone poczekają do następnej zimy. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce w szafie i zminimalizujemy ilość rzeczy „pod ręką”. Takie rozwiązanie sprawi, że codzienne dylematy co dziś na siebie nałożyć, będą sporadyczne. Mając przed oczami przejrzystą i okrojoną garderobę, takie wybory staną się znacznie łatwiejsze.

Rozważ zasadę „jednego roku”

Wyciągając z szafy każdą kolejną rzecz, zastanów się, czy w przeciągu ubiegłego roku miałaś ją choć raz na sobie. Jeśli przez okres 12 miesięcy nie pojawiła się ani jedna okazja, żeby nałożyć dany strój – zdecydowanie powinnaś poważnie rozważyć oddanie go. Zamiast oszukiwać się, że w tym roku na pewno znajdziesz idealną okazję, żeby założyć wszystkie rzeczy z zapomnianej gromadki, lepiej przemyśl komu możesz je podarować i kto najbardziej by się z nich ucieszył.

@beigerenegade

Zastanów się co zrobić z rzeczami do oddania

Ten krok często może wydawać się najbardziej problematyczny. Jednak, jeśli zastanowimy na spokojnie, szybko pojawią się pomysły jak rozdysponować nasze rzeczy przeznaczone do oddania. Możemy zacząć od zaproponowania naszym bliskim lub przyjaciołom przejrzenie odłożonych ubrań – być może w naszej kolekcji znajdzie się coś w ich guście. Możemy poszukać też organizacji bądź zbiórek odzieży, które znajdują się w naszej okolicy. Nie dość, że oczyścisz swoją przestrzeń, poczujesz też satysfakcję z dzielenia się!

Uzupełnij braki

Gdy udało nam się dokładnie posegregować wszystkie ubrania zdecydowanie łatwiej dostrzeżemy teraz wszelkie braki. Może w trakcie porządków okazało się, że nie masz ani jednego białego T-shirtu, z kilku par jeansów tylko jedne leżą na tobie idealnie, albo co druga skarpetka jest dziurawa i bez pary? Teraz z łatwością ocenisz czego brakuje na twojej liście niezbędników, a co lepiej omijać przy kolejnych zakupach. Takie rozeznanie uchroni cię przed nieudanymi zakupami i powielaniem tych samych rzeczy.

Tagi: , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis