Wnętrze retro – jak je urządzić? Meble, kolorystyka, dodatki

Wnętrza urządzane w stylu retro najczęściej inspirowane są wyposażeniem mieszkań z dawnych lat. Co więcej, odpowiednio przemyślany, współczesny styl retro nie ma nic wspólnego z kiczem czy z salą muzealną. Możemy go połączyć z elementami nowoczesnymi, a także zestawić z innymi stylami wykończeniowymi. Dowiedz się, jak zaaranżować wnętrze retro.

Meble retro a vintage – jakie są różnice?

Zanim przejdziemy do porad aranżacyjnych, warto, abyśmy pokrótce opisali Wam różnice pomiędzy meblami retro a vintage. Współcześnie te dwa pojęcia funkcjonują zamiennie, jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że meble różnią się przede wszystkim datą ich produkcji.

Meble retro – czym są?

Meble retro – wbrew pozorom – nie pochodzą z dawnych czasów, a produkowane są współcześnie. Ich cechą charakterystyczną jest natomiast to, że wyglądem imitują oryginalne meble z dawnych czasów. Warto więc podkreślić, że meble z kolekcji retro jedynie bazują na prostocie i wytrzymałości tak charakterystycznej dla prawdziwych mebli vintage. Są natomiast nowe i najczęściej produkuje się je z wysokiej jakości drewna bukowego oraz drewna dębowego.

Meble vintage

Meble vintage, w odróżnieniu od mebli retro, oryginalnie pochodzą z dawnych czasów, natomiast ich wiek powinien wynosić od 100 do 20 lat. Skąd taki przedział czasowy? Przyjmuje się, że meble starsze niż 100-letnie nie są już vintage – wówczas określa się je jako antyki.

Meble w stylu vintage mogą pochodzić z różnych dekad, dlatego też różnią się estetyką, bryłą, zdobieniami. Najczęściej produkowane były z drewna, dlatego też są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, niż współczesne meble produkowane na przykład ze sklejki meblarskiej.

Wnętrze w stylu retro – jakie są jego cechy?

Wnętrze urządzone w stylu retro przede wszystkim cechuje się połączeniem elementów stylizowanych na stare z elementami nowoczesnymi. Retro czerpie z charakterystyki wnętrz z lat 50., 60., 70., 80. XX wieku, dlatego też nie wskażemy jego poszczególnych cech – w każdej z tych dekad dominowały inne bryły mebli, wzornictwa czy kolorystyka. Meble w latach 50. oraz 60. przede wszystkim nawiązywały do klasycyzmu, były dość szerokie, niskie oraz odznaczały się wysokimi nóżkami. We wnętrzach w stylu lat 70. i 80. królowały natomiast kolory oraz roślinne i geometryczne wzornictwo.

Kolorystyka

Kolorystyka wnętrz w stylu retro najczęściej nie jest stonowana. Architekci wnętrz stawiają na mocne lub wyraziste kolory, takie jak: oliwkowa zieleń, żółć musztardowa, czerwień, pomarańcz, granat, turkus, fiolet, ciemna czekolada, a nawet czerń.

Wymienione wyżej barwy potrafią jednak zdominować całą przestrzeń, dlatego też zalecamy, aby ściany były neutralne (odcienie bieli, beżu, szarości) i stanowiły tło dla nietypowych mebli czy szalonych dekoracji. Jeżeli zależy nam jednak na kolorze lub na położeniu wzorzystej tapety, to wówczas możemy zastosować popularną zasadę, która mówi, że mocną barwą malujemy wyłącznie jedną ścianę w pomieszczeniu. To samo tyczy się tapet. Zastosowanie wyrazistych kolorów w całym pokoju może go również optycznie zmniejszyć.

Ciekawym rozwiązaniem jest także boazeria ścienna, która wiodła prym w mieszkaniach za czasów PRL-u. Współcześnie deski najczęściej malowane są na biało.

Stawiając na mocniejsze barwy w przypadku ścian, dodatków oraz materiałów tapicerskich, warto wprowadzić równowagę na przykład w postaci jednolitej, stonowanej podłogi. Najlepiej sprawdzają się drewniane parkiety (zwłaszcza te układane w popularną dawniej jodełkę), drewniane deski z widocznymi przebarwieniami i rysunkami słojów, a także panele imitujące wyglądem drewno.

Meble retro

Meble retro cieszą się niemałą popularnością głównie dlatego, że wyróżnia je na przykład prostota w bryle, a także zdobienia i inne nawiązania do stylistyki z dawnych lat. Dzięki temu meble nadają wnętrzu nietuzinkowego charakteru. Co więcej, są one uniwersalne – będą pasować do praktycznie każdej aranżacji, bez względu na to, w jakim pomieszczeniu je umieścimy oraz na jaki styl wykończeniowy się zdecydujemy.

Stylizowane meble retro wybierane są również przez osoby, które cenią sobie podróż sentymentalną – zwłaszcza do czasów PRL-u. Drewno lakierowane, meblościanki, czy meble na wysokich nóżkach to kwintesencja dawnych czasów, która również współcześnie wraca do mody.

Prócz drewna w pomieszczeniach stylizowanych na retro często występują również takie materiały jak: skóra, szkło, mosiądz, welur, plastik wysokiej jakości.

Dodatki retro

Również dodatki nawiązujące do stylu retro powinny zostać odpowiednio przemyślane. Unikajmy zwłaszcza kiczowatych bibelotów, które jedynie będą kurzyć się na półkach. Wśród dekoracji w stylu retro można wymienić na przykład:

• mosiężne, stojące wieszaki na ubrania;
• metalowe gazetniki;
• metalowe lampy stojące lub lampy stojące z wymyślnymi abażurami;
• porcelanową zastawę stołową;
• grafiki i plakaty ścienne nawiązujące np. do filmografii z dawnych lat;
• makramy ścienne lub makramowe kwietniki;
• wzorzyste dywany;
• złote lub metalowe świeczniki;
• wiklinowe kosze;
• stare zegary ścienne lub zegary stojące;
• okazałe doniczki z roślinami.

Meble retro – na co zwrócić uwagę podczas ich aranżacji?

Można powiedzieć, że meble retro stanowią hołd dla dawnej stylistyki. Nie oznacza to jednak, że musimy dokładnie odwzorować czy też odtworzyć aranżacje z dawnych czasów. Mieszkanie powinno odzwierciedlać nasz indywidualny charakter, a nie stanowić surową, muzealną przestrzeń.

Najważniejsze jest, aby we wnętrzu stworzyć wrażenie spójności. Możemy postawić na przykład na jeden stylizowany mebel, który równocześnie będzie pasować do reszty, jak i będzie przyciągać wzrok i się wyróżniać. Możemy również zakupić całą dedykowaną kolekcję mebli retro – choć współcześnie architekci wnętrz raczej odchodzą od zakupu mebli z kolekcji. Niesie to jednak ze sobą ryzyko wyboru elementów o odmiennej kolorystyce drewna czy fakturze, które zwłaszcza źle rozmieszczone, mogą wizualnie zagracać przestrzeń. Pamiętajmy o tym, że nasze meble powinny być nie tylko ładne, ale również i praktyczne.

Tagi: , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis