Wprowadź kwiaty do swojego domu!

@nastiapoberezhna

Większość z nas uwielbia widok świeżych kwiatów w naszych domach. Przykuwają wzrok, dodają wnętrzom eleganckiego wyglądu i naturalnie wpływają na poprawę naszego nastroju. Jednak to niejedyne zalety posiadania pięknego bukietu ciętych kwiatów. Dlaczego warto sprawić sobie taki prezent nawet bez okazji?

@wunderblumen

Zmniejszają stres

Każdego dnia zmagamy się z naszymi obowiązkami, stresującymi sytuacjami i jedyne o czym marzymy to odpoczynek w zaciszu naszego domu. Dom to przestrzeń, która kojarzy nam się z wyciszeniem i bezpieczną przestrzenią, w której mamy czas na zebranie myśli, relaks i odstresowanie się po całym dniu ciężkiej pracy. Liczne badania dowodzą, że świeże cięte kwiaty mają pozytywny wpływ na redukowanie stresu. Ten element natury wprowadzony do naszego wnętrza jest nie tylko piękną ozdobą, ale także dobroczynnym czynnikiem łagodzącym odczuwane napięcie.

Poprawiają nastrój

Oprócz skutecznego obniżania poziomu stresu, ciętym kwiatom zawdzięczamy również znaczący wpływ na poprawę naszego samopoczucia. Naukowcy doszukują się w tej zależności namiastki kontaktu z naturą, której od lat przypisuje się właściwości terapeutyczne dla człowieka. Piękny bukiet ciętych kwiatów poprawia nastrój, zwiększa poziom szczęścia i zmniejsza uczucie niepokoju. Być może dzieje się tak ponieważ kwiaty kojarzymy często z miłymi wspomnieniami i wydarzeniami, takimi jak śluby, wesela, urodziny czy romantyczne spotkania. Ponadto kwiaty są najczęściej oznaką zbliżającej się wiosny – okresu, w którym budzimy się do życia i czujemy się szczęśliwsi.

@fantas.tisch

Wpływają na poprawę snu

Nie jest tajemnicą, że rośliny mają niesamowite właściwości aromaterapeutyczne. Niektóre ziołowe bukiety – w szczególności świeża lawenda, nie tylko ozdobi nasze wnętrze, ale zapewni nam także ukojenie za sprawą drogocennych olejków eterycznych. Zapach świeżej lawendy uspokoi nasze nerwy, a także podniesie jakość naszego snu. Ułatwi zasypianie oraz sprawi, że następnego dnia będziemy czuć się bardziej wypoczęci.

Wspomaga proces regeneracji organizmu

Jednym z miłych gestów, gdy odwiedzamy bliskich w szpitalu jest podarowanie im bukietu ciętych kwiatów. Badania wykazują, że u pacjentów powracających do zdrowia, u których znajdowały się świeże kwiaty, odnotowano znacznie więcej pozytywnych reakcji fizjologicznych, niższe ciśnienie skurczowe krwi oraz niższą ocenę bólu, lęku i zmęczenia. Pacjenci otoczeni pięknymi bukietami odznaczali się także bardziej pozytywnym nastawieniem oraz odczuwali mniejszy dyskomfort wywołany przebywaniem w obcym miejscu jakim m.in. szpital.

Zwiększają kreatywność

Posiadanie zarówno ciętych, jak i żywych kwiatów w domu, a w szczególności w biurze, wiąże się ze wzrostem pozytywnej energii i naszej produktywności. Wyrazisty kolor i zapach pobudzają nasz umysł i ciało do działania. Dodatkowo udowodniono, że kwiaty przyczyniają się do zwiększenia kreatywności, co przełoży się na efektywność naszej pracy. Ozdób pomieszczenie, w którym pracujesz lub uczysz się w piękny bukiet kolorowych kwiatów, a z pewnością zauważysz ich dobroczynny wpływ. Ciesz się wspaniałym widokiem i korzyściami płynącymi ze zwiększonej energii umysłowej.

@roomstolive

Upiększają naszą przestrzeń

Kwiaty to jeden z najprostszych sposobów na ożywienie naszych wnętrz i dodanie elegancji do ich wystroju. Taka dekoracja to nie tylko piękne wykończenie całej aranżacji wnętrza, ale też łatwy sposób na zmianę jej charakteru. W zależności od tego jakiego typu bukiet wybierzemy, osiągniemy swoisty klimat do poszczególnych pomieszczeń. Możemy rozjaśnić dom monochromatyczną kompozycją, ożywić barwą minimalistyczny styl lub dopasować rodzaj kwiatów do zbliżających się świąt i uroczystości.

Witają naszych gości

Jeśli często odwiedzają nas goście, kwiaty mogą sprawić, że poczują się oni mile widziani w naszym domu. Kwiaty będą dowodem na to, że włożyliśmy wysiłek w zaplanowanie spotkania. Z pewnością już od progu wprowadzi ich to w dobry nastrój!

Wyeksponowanie pięknych bukietów w domu ma wiele zalet, dlatego powinniśmy częściej wprowadzać je jako element dekoracyjny do naszych wnętrz. Aby cieszyć się jak najdłużej ich świeżością, pamiętaj, aby o nie odpowiednio zadbać.

Tagi: , , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis