Wrzuć na luz i zacznij żyć!

@leoniehanne

Negatywne emocje są nieodłącznym elementem naszego życia. Mogą przejawiać się jako wyraz pesymizmu, krytyki, czy też trudnych doświadczeń, z którymi musieliśmy się zmierzyć. Bardzo często zdarza się, że negatywne emocje przejmują kontrolę nad człowiekiem, stając się przyczyną kolejnych zmartwień. Pogłębia w nas uczucie dyskomfortu, niepokoju, frustracji czy rozchwiania emocjonalnego. Dlatego też, bardzo często w tym czasie oddalamy się od innych.  

@gittabanko

Jak więc odpuścić i wyzbyć się negatywnej energii?

Prawdziwą sztuką jest zidentyfikowanie źródła negatywnej energii i nauka skutecznego zwalczania jej. Jest to długi i ciężki proces, jednak jest jednym z ważniejszych kroków na drodze do przejęcia większej kontroli nad swoim życiem i emocjami.

Aby to ustalić, warto zadać sobie serię pytań, które pomogą nam zlokalizować przyczynę problemu, a także pozwolą lepiej poznać siebie i swoje pragnienia. Czy masz w stosunku do siebie negatywne emocje? Jakie są Twoje negatywne nawyki? Czy odczuwasz zazdrość w stosunku do innych osób? Czy jest ktoś, kto negatywnie wpływa na Twoje emocje i myśli? Jeśli szczerze odpowiemy przed sobą na podobne pytania, mogą pomóc nam zrozumieć dręczące nas obawy i myśli.

Toksyczne relacje

Najczęściej wyróżnia się 3 główne generatory negatywnych emocji w naszym życiu, są nimi: toksyczni ludzie, negatywne nastawienie i uczucie zazdrości.

Kiedy w Twoim życiu źródło wszelkiego niepokoju pochodzi od osoby bliskiej Twojemu sercu, bardzo trudno rozpoznać i rozwiązać problem. Czasami jest to ktoś z rodziny, ukochany lub przyjaciel. Niełatwo jest nam wtedy przyznać, że ta osoba sprawia nam ból i wpływa na nasz zły nastrój. Warto zwrócić uwagę na to jak czujemy się w towarzystwie tej osoby i jak zachowuje się ona w stosunku do nas. Jednym ze sposobów może być po prostu szczera rozmowa. Danie komuś drugiej szansy na zmianę negatywnego zachowania może okazać się wyjątkowo skuteczne, ponieważ często takie osoby nie są świadome, że zachowują się w sposób krzywdzący dla otoczenia. Innym wyborem będzie opuszczenie tej osoby i wyłączenie jej udziału z naszego życia.  Kiedy kogoś kochamy, ten wybór jest trudny i nieoczywisty, a z pewnością nieczęsto wydaje się słuszny.

@sincerelyjules

Negatywne nastawienie

To właśnie nasze umysły często są główną przyczyną negatywnych emocji w naszym życiu.  Większość z nas przyzwyczajona jest do dopatrywania się wad i problemów w drobiazgach, zamiast dostrzegać wysuwające się na pierwszy plan pozytywy. Kierowanie naszych myśli w negatywnym kierunku jest bardzo proste i zazwyczaj skutkuje narzekaniem na małe rzeczy, bycie niewdzięcznym, osądzaniem innych oraz byciem surowym dla siebie. Nasz umysł i wyobraźnia lubi płatać nam różne figle, przez co często nie zauważamy u siebie tego mechanizmu. Warto więc powtarzać i pielęgnować pozytywne myśli, które będą budowały naszą pewność siebie. Nie bój się powiedzieć „Jestem w tym dobry”, „Odnoszę sukcesy”, „Jestem z siebie dumny”. Wspaniałym narzędziem do tej metody są codzienne afirmacje.

@pamarias

Uczucie zazdrości

Zazdrość jest silną emocją, której doświadczamy w codziennym życiu w kontekście przyjaźni, miłości, partnerstwa, czy też pracy. Dotyka wszystkich obszarów ludzkiego życia i niemal wszystko może stać się jej przedmiotem. Bardzo często wiąże się także z zawiścią, która jest wyrazem chęci posiadania czegoś, co mają inni, a jest poza naszym zasięgiem. Jednym ze sposobów radzenie sobie z wyniszczającymi zazdrością i zawiścią jest agresja. Jednak praktykując (najczęściej słowną) agresję, szkodzimy nie tylko osobie, do której jest kierowana, ale przede wszystkim sobie.

Silny ból emocjonalny przekłada się na ból fizyczny. Frustracja i złość odbija się negatywnie na pracy całego organizmu, a złe stosunki z otoczeniem będą źródłem kolejnego niepokoju. Dobrą praktyką, która pomoże nam wydostać się z tego stanu jest codzienne uświadamianie sobie wdzięczności, za wszystkie, nawet najdrobniejsze rzeczy. Pamiętajmy, że zazdrość to tylko emocja i to jak nią pokierujemy zależy wyłącznie od nas. Zamiast skupiać się na jej ciemnej stronie, spróbujmy przekuć to w coś dobrego. Niech powodzenie innych stanie się naszą inspiracją i motywacją do pięcia się w górę. Zamiast złościć się na kogoś, że posiada więcej niż my, spróbujmy dowiedzieć się jak tego dokonał i pójść jego śladem.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis